Tinichigerie + Vopsitorie

Ce si de unde sa cumparam

Tinichigerie + Vopsitorie

Postby Nassyr » 15 Nov 2011, 14:03

Salut,

De curand (ieri seara mai exact) m-a acrosat un Renault Symbol, avariindu-mi portiera stanga spate, respectiv aripa stanga spate :( . Daunele sunt la modul zgarietura destul de urata plus tabla infundata (portiera functioneaza normal). Roata stanga spate nu prezinta daune (unghiuri + janta verificate astazi de dimineata).

Inca nu s-a decis vinovatul, azi urmand a se lua decizia oficiala finala dupa declaratia martorului celui care m-a acrosat, insa celalalt participant la trafic a fost cel vinovat de producerea accidentului. Din cate am inteles, domnul respectiv are RCA-ul la ASIROM (nu stiu cat de profesionisti sunt cu platile - suma si timp de plata - ramane de vazut).

Ca idee, vroiam sa va intreb unde as putea merge pentru reparare/inlocuire portiera + aripa, in Bucuresti, astfel incat treaba sa iasa buna (fara a se observa si fara a fi diferenta usor sesizabila intre culori) ?

Stiu, din auzite, doar despre cei de Augusta Motors (AutoCobalcescu), si despre care v-as ruga sa-mi oferiti ceva pareri despre cum lucreaza la tinichigerie si vopsitorie.

Va multumesc!
Astept cu interes raspunsul vostru
SAAB 93 SS 2007, 1.9 TiD DPF 120 CP, M6
Nassyr
Junior
 
Posts: 29
Joined: 10 Aug 2011, 14:29
Location: Bucuresti

Re: Tinichigerie + Vopsitorie

Postby danezu » 15 Nov 2011, 14:51

Salut,

in primul rand trebuie sa te hotarasti daca o vei repara pe RCA-ul celui vinovat sau pe casco(daca ai). Pe RCA s-ar putea sa nu-ti accepte Autocobalcescu si te trimit ei la service-urile cu care colaboreaza, daca ai casco ai sanse s-o repari la reprezentanta.(depinde la ce firma ai polita).
Parerea mea este sa astepti pana se hotaraste vinovatul si vezi atunci cum faci!

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Tinichigerie + Vopsitorie

Postby Nassyr » 15 Nov 2011, 15:04

Salut,

Mersi pentru raspuns...

CASCO nu am, si asta dintr-un motiv care mi se pare cel putin prostesc (din punctul meu de vedere). Cand mi-am adus masina din Germania, in august anul curent, am dat statul in judecata pentru a o inmatricula fara plata taxei de prima inmatriculare, unde am si castigat primul termen de judecata. Odata cu acesta, mi s-a dat dreptul al numere rosii pana la finalizarea procesului (30 ianuarie 2012).

Domnii de la societatile de asigurari au refuzat sa-mi incheie o polita CASCO, pe motiv ca numele meu nu apare pe CIV-ul autovehiculului (va fi trecut la inmatricularea definitiva, cu numere negre).

Asadar, ramane doar varianta cu RCA-ul vinovatului. O sa vad ce va fi de facut.

Pana una alta, mai astept idei despre service-uri cu tinichigerie si vopsitorie din Bucuresti unde se lucreaza in mod profesionist; dar si pareri despre cei care au lucrat cu AutoCobalcescu.

Va multumesc
SAAB 93 SS 2007, 1.9 TiD DPF 120 CP, M6
Nassyr
Junior
 
Posts: 29
Joined: 10 Aug 2011, 14:29
Location: Bucuresti

Re: Tinichigerie + Vopsitorie

Postby MagicPenguin » 15 Nov 2011, 15:54

O vopsitorie despre care vorbeste lumea aici pe forum este cea de la Top Line. Din ce am inteles, aici vopseau si cei de la Augusta. Serviceul este autorizat Saab si se afla pe Soseaua de Centura la intersectia cu Soseaua Buc. - Tgv.
In general lumea a fost multumita de ei. Din experienta mea, dupa ce am vopsit un spoiler, iti pot spune ca sunt rapizi, culoarea este preparata pe cod si este identica, dar atentia la detalii nu a fost pe masura asteptarilor mele. Totusi exista colegi pe deplin multumiti. Poate la tablarie au mai multa grija, cert este ca eu sunt tipicar si pretentios. :)
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Tinichigerie + Vopsitorie

Postby Saabman » 10 Sep 2013, 12:15

Imi poate recomanda si mie cineva o tinichigerie/vopsitorie buna?
Am de facut cateva elemente si nu vreau ca dupa juma de an sau dupa 3 spalari sa se duca vopseaua.

Multumesc pentru ajutor.
SAAB 9-3 Aero TTID
Saabman
Master
 
Posts: 257
Joined: 14 May 2009, 22:48
Location: Bucuresti

Re: Tinichigerie + Vopsitorie

Postby MagicPenguin » 10 Sep 2013, 14:50

http://www.vbcs.ro/contact-6.html

Il suni pe Laurentiu si ii spui ca ti-au fost recomandati de Antoniu, baiatul cu Impreza WRX (nu, nu sunt eu). O sa fii foarte multumit. :wink:
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Tinichigerie + Vopsitorie

Postby Codrinus » 10 Sep 2013, 14:53

Antonio si baietii astia ce preturi au?
SAAB 9-3 SS 1.8i linear - 2004
Codrinus
Senior
 
Posts: 141
Joined: 31 Mar 2011, 19:25
Location: bucuresti, piatra neamt

Re: Tinichigerie + Vopsitorie

Postby MagicPenguin » 10 Sep 2013, 14:59

Din pacate nu stiu sa va spun pretul pe element, pentru ca persoanele care au apelat la ei au avut de rezolvat probleme pe CASCO sau RCA. Au decontare directa cu mai multe societati si se misca repede.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti


Return to Tehnica - probleme si rezolvari

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron