Ulei de motor in cel hidraulic de servodirectie

Ce si de unde sa cumparam

Ulei de motor in cel hidraulic de servodirectie

Postby Torque » 08 Feb 2012, 12:09

Va salut respectuos si tin sa spun ca apreciez ajutorul acordat pe forum de catre fericitii posesori de SAAB asa incat sper sa primesc si eu unele recomandari si sfaturi din partea voastra.
Problema care ma impiedica sa ma bucur 100% de minunatia care de putin timp este in posesia mea, ar fi faptul ca, inca de cand am cumparat masina, curge uleiul de servo pe la busonul vasului de expansiune.
Dupa cateva cercetari facute, am inteles ca "responsabil" pentru situatia aceasta ar fi un simering de la pompa de servo, asa ca am hotarat sa achizitionez un astfel de simering (ceea ce am si facut) si sa incerc sa-l schimb. Din pacate, in ciuda cautarilor asiduue, nu am putut gasi in tara decat simering din cauciuc normal, iar dorinta mea ar fi sa gasesc unul realizat din viton (cauciucul acela de culoare maro). Daca stie cineva o sursa de unde poate fi cumparat sau detine un asemene simering il rog sa-mi dea de stire.
Aaaa! Si inca o problema ar fi ca nu reusesc sa desfac sub nicio forma acel buson si nu gasesc o explicatie a "fenomenului" iar daca a mai intampinat cineva problema si a gasit rezolvarea va rog sa-mi spuneti modul in care se poate proceda.
Multumesc anticipat si imi cer scuze daca a mai fost tratat acest aspect pe forum dar nu am gasit nimic in acest sens.
Drumuri bune!
Saab 9-3SS 2004 1.8t Hirsch stage1 195hp
Torque
Nou venit
 
Posts: 9
Joined: 26 Jan 2012, 20:00
Location: Husi

Re: Ulei de motor in cel hidraulic de servodirectie

Postby tony » 08 Feb 2012, 18:45

Semering metalic o sa gasesti la Nordic Motors in Brasov. :wink: Si eu l-am schimbat acum 2 saptamani, la ultima revizie.
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Ulei de motor in cel hidraulic de servodirectie

Postby Torque » 08 Feb 2012, 19:04

Multumesc Tony, o sa iau legatura cu ei sa-mi dea mai multe detalii poate au unul cum caut eu.
Saab 9-3SS 2004 1.8t Hirsch stage1 195hp
Torque
Nou venit
 
Posts: 9
Joined: 26 Jan 2012, 20:00
Location: Husi


Return to Tehnica - probleme si rezolvari

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests