Piese din Ucraina

Ce si de unde sa cumparam

Piese din Ucraina

Postby razza13 » 06 Sep 2012, 13:41

Dupa cum am scris in alt topic, ieri am reparat macaraua portiera stanga la reprezentanta Saab Pordenone, Italia, si am avut surpriza sa vad si sa aflu niste "chestii" care cred ca ar interesa si pe saabistii romani! Despre ce este vorba: in timp ce mecanicul imi repara avionul, am inceput o partida de taclale cu reprezentantul regional Saab, afland astfel ca Saab Automobile Parts AB e in plina restructurare iar aprovizionarea teritoriului cu piese de schimb este foarte deficitara, cu intarzieri de la 3 saptamani la perioade indeterminate temporal. Daca pana acum catva timp reuseau sa-si procure piesele apeland la alti reprezentanti si service-uri din Europa, Suedia si Elvetia in principal, in ultimele luni piesele au inceput sa devina "marfa de contrabanda", cum spunea chiar el, fiind de negasit. TOTUSI... datorita unui fapt fericit, intalnirea cu un sofer ucrainean cu domiciliul in acest oras, avea sa afle de un site, http://www.incars.com.ua, un site de tunning din Ucraina care are pe stoc cantitati destul de mari de piese de schimb, pe care el le cumpara la pretul original plus o cheltuiala cu transportul de un euro per kilogram colet, shipping "asigurat" de transportatorii "capsunarilor" ucrainieni in Europa! Ei bine, acest lucru e ceea ce voiam sa va semnalizez. Fiind sucevean de origine, cunoscand putin si agitatia comerciala transfrontaliera intre Romania si Ucraina (vezi bazarul), stiind ca sunt membrii in acest forum atat din Suceava cat si din Maramures sau Satu Mare, ma gandesc ca gasirea unei noi surse de aprovizionare cu piese ar fi ceva de dorit si destul de usor de realizat prin prisma micului trafic de frontiera care se practica intre aceste judete si vecinii nostrii, totul legal, se subintelege! Las la latitudinea voastra sa verificati fatibilitatea sau oportunitatea unei astfel de colaborari.
Toate cele bune! Razvan
9-3 ss Vector 175 cp leat 2003
User avatar
razza13
Invatacel
 
Posts: 84
Joined: 20 Jun 2011, 10:21
Location: Pordenone, Italy

Re: Piese din Ucraina

Postby mountin » 06 Sep 2012, 14:48

Daca ar avea si varianta in engleza ar fi super.
93-ss aero,2004
nordic stage3,265hp
mountin
Master
 
Posts: 314
Joined: 21 Oct 2010, 08:56

Re: Piese din Ucraina

Postby razza13 » 06 Sep 2012, 15:40

Tocmai.Incercati sa apelati la membrii forumului din judetele vecine Ucrainei. Imposibil sa nu gaseasca un ucrainian originar din Romania sau chiar romani care se ocupa de comert de acest tip. Presupun ca asta ar fi o afacere ca oricare alta pentru acestia..." bani sa iasa"! Sau macar pentru traducerea unor date de baza ce se gasesc pe site: contacte, adresa, posibilitatea de al accesa in alta limba,etc. S-ar putea apela la cunostinte vorbitori de ucrainiana sau la traducatori specializati. Mai greu e de inceput si de creat o relatie cu respectivii, apoi cred ca va fi usor de colaborat, fie si prin intermediul unui forumist care se ocupa de distributie sau ceva asemanator, pe langa piese Saab acestia avand si de alta marca. Nu stiu, daca as fi fost in tara, in termenii crizei in care ne gasim si vazand deverul care il au aici, chiar la reprezentanta regionala, as fi cantarit destul de serios posibilitatea unei astfel de afaceri . Caci asta ar fi, la drept vorbind. Si nu mi-as face probleme nici pentru transport, nici pentru taxe. Sunt destule cai, iar cei din zonele respective le cunosc destul de bine. Nu vorbesc de traficantii de tigari, alcool sau cafea, sa fim bine intelesi!
9-3 ss Vector 175 cp leat 2003
User avatar
razza13
Invatacel
 
Posts: 84
Joined: 20 Jun 2011, 10:21
Location: Pordenone, Italy

Re: Piese din Ucraina

Postby MagicPenguin » 06 Sep 2012, 16:23

mountin wrote:Daca ar avea si varianta in engleza ar fi super.

Google translate:
http://translate.google.ro/translate?hl ... index.html
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti


Return to Tehnica - probleme si rezolvari

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 6 guests

cron