SAAB 9-7 ajutor

Ce si de unde sa cumparam

SAAB 9-7 ajutor

Postby bogdandinpit » 20 Sep 2012, 19:56

Salut! As dori sa va cer parerea despre SAAB 9-7. Stiu ca este o raritate prin Romania, dar poate cineva din auzite, din propria cercetare are ceva informatii.

Bun deci sa va spun despre ce este vorba. O sa merg in decembri cu masina pana in Rusia si as dori sa fiu echipat pentru ce e mai rau. Mentionez ca am facut drumul cu batranul 9000 CSE 2.0 fara probleme, dar pe timp de vara.

Am gasit pe site-uri de specialitate din Germania(mobile.de) masina undeva pe la 10-11k euro, pana in 100.000 km. Toate motorizarile.

Astept pareri, opinii si sfaturi.
bogdandinpit
 
Posts: 2
Joined: 27 Jun 2012, 00:01

Re: SAAB 9-7 ajutor

Postby razza13 » 22 Sep 2012, 19:50

Salut. Modelul e rar si destul de nou, e normal sa nu apara prea multe date. Daca nu gasesti nimic pe forumurile din afara, poti da un search pentru traiblazer chevrolet, din cate stiu 9-7X e un rebadge gm. E posibil sa ai unele date comune celor doua masini. Totusi, daca masina are in jur de 100k km nu cred ca vei avea probleme, ar ajunge sa verifici istoricul, daca totul e ok, ce-ar putea sa nu mearga? Daca au facut totul ca la carte si mai e si demonstrabil, nu vad ce te-ar impiedica. Cel care acumparat-o nu cred ca carat cartofi sau aparate de sudura cu o asemenea masina! Si la urma urmei e un Saab, e facut pentru drumuri lungi si reci, ca alea din Rusia! Mai ales in decembrie :mrgreen: Eu unul as fi atent la ceea ce inseamna schimburi de ulei, sa fie in grafic, vreo oarecare interventie extraordinara in garantie, dar mai ales la starea motorului si a turbinei. Fiind un motor non Saab, m-as interesa mai mult pe forumurile unde apare aceasta motorizare, in speta chevrolet sau gm. Apoi as pune si o lumanare la biserica, pana la urma Dumnezeu stie! ce cumparam la mana a doua...Asa ca, bafta! Mi separe ca vei fi daca nu primul, cel putin al doilea cu 9-7 pe forumul nostru, nu stiu sigur pentru ca nu am fost inca la nici o intalnire a membrilor, e un pic cam departe pentru mine :(
9-3 ss Vector 175 cp leat 2003
User avatar
razza13
Invatacel
 
Posts: 84
Joined: 20 Jun 2011, 10:21
Location: Pordenone, Italy

Re: SAAB 9-7 ajutor

Postby andybumbu » 22 Sep 2012, 21:12

Cred ca e ideal pentru ceea ce doresti, adica drumuri foarte lungi, gropi, frig, troiene, probabil ai si multe bagaje :roll: etc.
Motorul e un V8 aspirat, in mai multe formule de cilindree, nici vorba de turbo, daca gasesti unul cu alimentare duala benzina-gpl cred ca e super, desi in rusia benzina e tare ieftina, da-ne detalii
Desi e o aparitie exotica atat pe sosele cat si pe autoscout.de, pretul cam pe acolo se invarte, dar daca vrei sa-l inmatriculezi in Ro...ce faci cu taxele :?: :mrgreen:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara


Return to Tehnica - probleme si rezolvari

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest