Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Ce si de unde sa cumparam

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby MagicPenguin » 22 Dec 2012, 00:04

Ia uite ce spune Maptun:

An achilles' heel in many Saabs, especially the ones leaving MapTun on a daily basis with power output far in excess of the factory specification, is the gearbox. Saab engines are extremely reliable and effortlessly produce huge amounts of torque, and in some cases it is not a case of "if", but rather "when", the gearbox will break down. To cater to our customers' demands for gearbox reinforcements, rebuilds and custom fabrication we therefore nowadays have an in-house gearbox department. This allows us to supply everything from simple rebuilds, reinforced stock gearboxes, installation of limited slip differentials to highly customized gearboxes with bespoke gear kits. We also provide gearbox transplants, where we often install the very strong and smooth 6-speed gearbox from the Saab 9-3 SportSedan in anything from NG900, 9-3 to modern 9-5's. We have a close co-operation with Quaife Engineering in the U.K and Sellholm Tuning in Sweden and supply their full ranges of gear kits and differentials, to meet different customer requirements.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby cristian_93 » 22 Dec 2012, 14:44

Status update: am comandat chiar ieri cutia de viteze de la NeoBrothers UK. Cel mai probabil, va ajunge undeva pe la jumatatea lunii ianuarie :? Asteptarea este grea dar m-am mai linistit putin si sunt increzator ca am ales cea mai buna varianta :P

Va tin la curent cand am noutati.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby MagicPenguin » 23 Dec 2012, 02:36

Este cea mai buna varianta! Cum v-ati inteles la transport?
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby cristian_93 » 23 Dec 2012, 10:43

Mi-au facut o oferta foarte buna la transport si anume 70 de lire plus TVA, atata tot ca mi-au spus ca o sa dureze 20 de zile, poate chiar mai mult din cauza sarbatorilor. Acum... nu stiu ce sa zic, dar amortizoarele au venit cam in 5 zile in fata portii; probabil nu mai vine cu avionul, ci mai degraba terestru... tir, tren sau bicicleta :)

La cutie n am obtinut nici o lira discount, cu toate ca am mai cumparat de la ei set amortizoare acum doua luni si cu toate ca era o perioada de promotii...
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby MagicPenguin » 23 Dec 2012, 13:47

70 de lire e un pret foarte bun pentru un colet atat de mare si de greu... :)
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby catalinmetal1 » 11 Jan 2013, 11:38

imi pare foarte rau cristi pt patania ta.
ar fi fost totusi interesant de diagnosticat de cineva foarte priceput daca uzura si problemele la componentele defecte au aparut si din cauza resoftarii...

eu am tot cutie automata pe 9-5-ul aero, si o putere comparabila cu ce are cristi dupa resoftare, banuiesc...
eu unul nu agreez ideea de tuning la motor tocmai din aceste cauze, transmisia, cutia, tot lantul pana la asfalt are de suferit la crestere de cuplu si putere...

in plus, am senzatia ca, totusi, cel putin la generatiile mai noi, din era GM, exista la majoritatea modelelor o subdimensionare a anumitor componente, fie ca vorbiom de planetare, cutie, etc, in raport cu valorile de putere si cuplu furnizate chiar stock.

eu de exemplu, am o bataie pe planetara stanga, care, aparuta la aprox 65 000 km pe o masina exclusive varianta de top, nu mi se pare neaparat laudabil. e drept, nu stiu in ce conditii a fost expoatata pana la cei aprox 58 000 km pe care ii avea pana cand am luat-o, si, tot la fel de adevarat este ca, in primele sapatamani la mine, a avut parte de niste plecari de pe loc mai in forta, ca deh, baietasii cu bmw sau audi tt se cred regii demarajului dar se para ca nu e chiar asa, insa totusi... de la o firma suedeza am pretentii...


350Nm numai punte fata si disponibili de la 1700-1800 de ture nu e chiar "a walk in the park" pt subansamblele aflate intre motor si asfalt... in plus, mai e si cutia automata...

Cristi, sa ne tii la curent, rogu-te, de cum a decurs toata tarasenia pana la sfarsit, si spre sa iti fie indestructibila noua cutie. este foarte neplacut sa te afli postura de a nu mai putea pleca de la semafor, chiar si intr-o masina ieftina, dar intr-una "rasata" parca e si mai dezamagitor.
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby cristian_93 » 11 Jan 2013, 11:59

Nu am mai scris nimic in ultima vreme pentru ca nu s-a mai intamplat nimic! Cu toate ca le-am scris vreo 3-4 mailuri celor de la NeoBrothers referitor la livrare, n-am aflat nimic altceva decat ca trebuie sa soseaca zilele acestea, poate chiar azi.

Ce ai spus legat de cutie si planetare este foarte adevarat, sunt puncte nevralgice atunci cand ai de-a face cu valori ridicate de cuplu si putere, dar sunt riscuri pe care mi le-am asumat atunci cand am luat Saab-ul. Ce-i drept, nu ma asteptam sa crape cutia asa repede, mai ales ca am menajat-o cat de cat. Nu stiu insa sigur ce are, e posibil sa fi crapat si de la filtru de ulei infundat... cauzele pot fi multiple. Acum, cu schimbul uleiului din cutie e o alta discutie: pe unii i-am auzit ca e bine sa-l schimbi, altii spun ca nu... :roll:

Dupa ce o dau jos, am de gand sa o diagnostichez oricum si o sa va tin la curent cu rezultatele.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby andybumbu » 11 Jan 2013, 13:00

Cristi, eu speram ca esti foarte bucuros ca ai montat cutia....si ai neglijat forumul :mrgreen: , interesant raspunsul celor de la Neob, totusi, tu nu astepti un plic cu 2 sigle :lol:

Tocmai ca fiind o cutie automata, ar trebui sa suporte mai bine cuplul etc, este fortata mai putin subiectiv, ca doar e asistata, pe de alta parte, problema legata de ulei-filtre e neglijata de multi proprietari, daca pe cutiile manuale e garantat uleiul pe viata, la automate e foarte strict schimbul, eu unul ca sa fiu sigur de calitatea& cantitatea uleiului l-am schimbat odata, si il voi mai schimba, sunt doar 1.8litrii :mrgreen: avantajul c.manuale

Ceea ce spunea Catalin e foarte adevarat& frustrant, ca de la un producator premium sa apara tot felul de mici sau mai mari scapari, nu e nici placut-nici ieftin si de multe ori super frustrant, ramai cu bolidul imobilizat, ai cash-ul dar nu gasesti piesa sau identifici mai greu problemele, sau costa de iti mai cumperi una identica, ma refer o masina :evil:

Dar cred ca trebuie sa ne obisnuim cu ideea aceasta, pe viitor indiferent de marca premium, cat timp ai garantie mai merge...bineinteles implicand o masina noua sau pe aproape, apoi cum ti-e norocul :lol:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby Mihai » 11 Jan 2013, 15:05

350 Nm nu reprezinta o problema pt cutia in 6 trepte. Poate cea in 5 trepte e mai sensibila, insa cea in 6 suporta fara probleme.
9-3 SS Aero 250 cp by EDS MotorSport
User avatar
Mihai
Master
 
Posts: 358
Joined: 12 Apr 2009, 13:52
Location: Bucuresti

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby cristian_93 » 11 Jan 2013, 16:08

... ca tot vorbeam de livrare, tocmai ce am facut receptia :P
Attachments
cutie_1.jpg
Pre-inspectie
cutie_2.jpg
cutie_3.jpg
cutie_4.jpg
Controlul calitatii
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby Dansb » 11 Jan 2013, 16:51

Arata super (pisica a insotit marfa? :lol: )
E noua (cutia, nu pisica)?.
Succes la montat si... drumuri line :wink:
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby Mihai.Alex » 11 Jan 2013, 17:12

A inviat avionul :D.

Sent from my Absolut bottle.
Saab 900NG Coupe, 1996, 2.0Turbo, 185CP, Negru.
Seat Ibiza, 2007, Cupra Look.
User avatar
Mihai.Alex
Master
 
Posts: 270
Joined: 21 Dec 2011, 23:15
Location: Bucuresti

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby cristian_93 » 11 Jan 2013, 17:15

Pisicutele sunt romance get-beget, au inspectat si controlat cu mare atentie coletul :D

Cutia da, este noua si complet echipata. Daca stiam de la inceput, probabil ca as fi scutit timp si bani, insa am aflat si eu ceva mai tarziu, la vreo 3 saptamani dupa ce incepusem cautarile pentru cutie si am aflat pur intamplator: colegul nostru Mircea ii sunase sa intrebe anumite detalii si in urma discutiei am aflat acest "mic" detaliu. Pana atunci, eram convins ca era vorba de o cutie reconditionata, mai ales ca pe e-bay anuntul lor ne spunea la "condition" ca e vorba de un produs "used". Deoarece le-am atras atentia, au modificat si anuntul de pe e-bay si au trecut "new". Raspunsul lor a fost:

I have checked the eBay listing - it is in fact, incorrect! Well spotted, it's definitely a NEW UNIT!!

Acum o sa urmeze montajul cutiei si la pachet am luat si radiator nou, pentru a nu avea probleme...
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby Edy » 19 Jan 2013, 16:31

Bravo! Cat a fost costul total al "distractiei"?
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: Cutie automata Saab 9-3 SS 2003

Postby cristian_93 » 04 Feb 2013, 15:51

A venit in sfarsit si mult asteptata zi in care Saab-ul sa se bucure din nou de libertate iar eu sa ma bucur de el!

Saptamana trecuta, mai exact joi si vineri, am reusit sa pun capat lungului sir de zile de stres si nervi prin inlocuirea cutiei de viteze cu cea noua. Pe langa cutie, dupa cum probabil am mai spus, am inlocuit si radiatorul de antigel, radiator care ramane in continuare pe lista posibilelor cauze ale defectiunii. Operatiunea a avut loc la Autocobalcescu si chiar daca inceputul a fost mai greu si cu ceva tensiuni, s-a terminat cu bine si nu au fost nici un fel de probleme de ordin tehnic. Intreaga operatiune a inclus si un proces de calibrare a cutiei, care s-a facut atat pe loc cat si in mers. Totul s-a incheiat prin efectuarea ITP-ului, examen luat fara emotii de micutul aspirant.

Cutia defecta este depozitata bine si asteapta ziua expertizei criminalistice :D

Ca sfaturi... ce sa va spun? Va spun prieteneste sa aveti grija de cutia de viteze, mai ales daca este una automata. Aveti grija la intervalele de revizie, la intervalele de schimb de ulei si la exploatare. Reparatia este foarte costisitoare, mananca muuult timp, nervi si bani (un numar format din 5 cifre :? ).

Si pentru ca vreau sa inchei pe o nota optimista, ma declar exaltat de-a dreptul de felul in care functioneaza acum cutia! Timpii morti dintre doua trepte practic s-au anulat, s-au anulat de asemenea si orice urme de socuri sau de smucituri. Toate acestea, combinate cu noua suspensie Bilstein si sunetul evacuarii sport reprezinta reteta de succes al unui :D larg de fiecare data cand ma sui la volan!

Sa ne vedem cu bine la urmatoarele intalniri!
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

PreviousNext

Return to Tehnica - probleme si rezolvari

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests