probleme abs, esp, cruise control

Ce si de unde sa cumparam

probleme abs, esp, cruise control

Postby grigorasclaudiu » 05 Feb 2013, 17:15

Salutari,

Am avut un incident cu saab-ul meu in urma caruia am schimbat capota faruri bara si radiatoare (toate 3)...masina a functionat 3-4 zile ireprosabil. Apoi am ajuns in Bacau unde pe cateva strazi cat de cat centrale este raiul gropilor una langa alta de diferite dimensiuni si adancimi(bacauanii probabil s-au resemnat pt ca circula cu 40-50 km/h fara probleme). In timpul mersului cu 30 km/h mi s-au aprins deodata martorii pentru ESP si ABS si dupa vreo 20 de minute de alte gropi s-au stins. Apoi dupa 2 ore de repaos si din nou pe drumuri mi s-au aprins si asa au ramas (toate cele povestite se intamplau de vineri pana duminica)...am oprit direct in service la diagnoza sperand sa fie doar senzorii...din 29 de circuite 29 de circuite cu erori -minim 2 erori pe circuit maxim 11....am sters toate erorile la care reusea sa se conecteze diagnoza si apoi am testat sa vad daca sunt doar erori in mers... frana ....fara abs ...demaraj fara aderenta ...fara ESP....cand am scos masina din service ...calculatorul de bord era pus in dreapta bateriei nefixat....nu stiu daca are sau nu relevanta...cruise controlul nu functioneaza ...tind sa cred ca este vreun contact imperfect de s-a intamplat deodata sa pice amandoua dar nu stiu ce sa verific si nici service-uri cu mecanici priceputi pe saab nu am gasit nicaieri.

Astept opinii ,sfaturi sau proverbe....le merit!...de la incident :roll:
Saab 9-5 Aero, 2.3Turbo Ecopower,250Hp,2003
grigorasclaudiu
Nou venit
 
Posts: 10
Joined: 15 Jun 2012, 18:42

Re: probleme abs, esp, cruise control

Postby Saabman » 05 Feb 2013, 17:50

Salut,

Am gasit doua posturi despre probleme similare. Te poti uita peste ele si poate reusesti sa rezolvi problema.
Poate in urmaincidentului s-a stricat un senzor si atunci de acolo poate aparea eroarea.

http://www.saabscene.com/forum/threads/ ... -coming-on
http://www.saabcentral.com/forums/showt ... p?t=137720

Succes
SAAB 9-3 Aero TTID
Saabman
Master
 
Posts: 257
Joined: 14 May 2009, 22:48
Location: Bucuresti

probleme abs, esp, cruise control

Postby danezu » 05 Feb 2013, 17:54

Cand ai erori nu merge pilotul automat, stai linistit! Si nu se blocheaza nici volanul-:)
Iar pentru eroare cu esp verifica mufele de la senzorii abs, am patit si eu si am descoperit o mufa rupta, cand mergea cand nu! Sa cureti bine mufele.

Bafta!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: probleme abs, esp, cruise control

Postby grigorasclaudiu » 05 Feb 2013, 18:02

Saabman wrote:Salut,

Am gasit doua posturi despre probleme similare. Te poti uita peste ele si poate reusesti sa rezolvi problema.
Poate in urmaincidentului s-a stricat un senzor si atunci de acolo poate aparea eroarea.

http://www.saabscene.com/forum/threads/ ... -coming-on
http://www.saabcentral.com/forums/showt ... p?t=137720

Succes


Multumesc,

Am citit alea si sa zicem ca am niste idei macar de unde sa incep investigatia... daca stiti prin bucuresti si ceva mecanici si electricieni buni ..cu stima
Saab 9-5 Aero, 2.3Turbo Ecopower,250Hp,2003
grigorasclaudiu
Nou venit
 
Posts: 10
Joined: 15 Jun 2012, 18:42

Re: probleme abs, esp, cruise control

Postby grigorasclaudiu » 15 Feb 2013, 17:18

danezu wrote:Cand ai erori nu merge pilotul automat, stai linistit! Si nu se blocheaza nici volanul-:)
Iar pentru eroare cu esp verifica mufele de la senzorii abs, am patit si eu si am descoperit o mufa rupta, cand mergea cand nu! Sa cureti bine mufele.

Bafta!


Sent from my iPhone using Tapatalk


salut

Acum a inceput sa imi pice si acul la kilometraj.. am ridicat-o si toti mecanicii se uita ca gastele..precizez ca locuiesc in otopeni si i-am luat la rand iar apoi am incercat si in tunari ..la unii care reconditioneaza planetare ..pentru ca si planetara de pe dreapta fata dinspre motor e praf...
Saab 9-5 Aero, 2.3Turbo Ecopower,250Hp,2003
grigorasclaudiu
Nou venit
 
Posts: 10
Joined: 15 Jun 2012, 18:42

Re: probleme abs, esp, cruise control

Postby bullet » 15 Feb 2013, 20:19

Dar de ce nu mergi Auto Cobalcescu ? Macar pentru constatare, sa stii ce ai de schimbat, daca nu vrei sa rezolvi problema la ei.
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: probleme abs, esp, cruise control

Postby gAAB93 » 16 Feb 2013, 11:59

grigorasclaudiu wrote:
danezu wrote:Cand ai erori nu merge pilotul automat, stai linistit! Si nu se blocheaza nici volanul-:)
Iar pentru eroare cu esp verifica mufele de la senzorii abs, am patit si eu si am descoperit o mufa rupta, cand mergea cand nu! Sa cureti bine mufele.

Bafta!


Sent from my iPhone using Tapatalk


salut

Acum a inceput sa imi pice si acul la kilometraj.. am ridicat-o si toti mecanicii se uita ca gastele..precizez ca locuiesc in otopeni si i-am luat la rand iar apoi am incercat si in tunari ..la unii care reconditioneaza planetare ..pentru ca si planetara de pe dreapta fata dinspre motor e praf...


Salut, daca vrei iti dau pe cineva foarte bun, in Baneasa. Singurul inconvenient ar fi ca proggramarile se fac cu cel putin o saptamana inainte, dar daca te hotarasti il suni din partea mea si cred ca te poate"strecura" pentru o constatare. Imi dai PM
Gabi
Saab 93 SS 1.8 - 2008
Scott Sportster 2012, 3x10 speed.
Land Rover Carbon, 2010, 3x9 speed.
User avatar
gAAB93
Senior
 
Posts: 212
Joined: 27 Oct 2011, 19:17
Location: Bucuresti

Re: probleme abs, esp, cruise control

Postby gAAB93 » 21 Feb 2013, 09:48

Ai PM Claudiu.
Gabi
Saab 93 SS 1.8 - 2008
Scott Sportster 2012, 3x10 speed.
Land Rover Carbon, 2010, 3x9 speed.
User avatar
gAAB93
Senior
 
Posts: 212
Joined: 27 Oct 2011, 19:17
Location: Bucuresti


Return to Tehnica - probleme si rezolvari

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron