Putin ajutor...

Ce si de unde sa cumparam

Putin ajutor...

Postby Gabryel » 12 Feb 2015, 23:30

Salutare,
Au trecut aproape 7 luni si 9500 de km de cand sunt in posesia minunatului SAAB 9-3 2.0t. Sunt foarte multumit de aceasta masina care a intors si va intoarce "capete" in Alexandria... Ador masina din toate punctele de vedere. Abia astept sa se incalzeasca afara sa ii fac un polish profi...
Din pacate nu pot sa gasesc o persoana sau un service care sa se priceapa sau sa aiba un tester dedicat pt acest avion. Am fost in reprezentante(ford,opel,dacia) prin Alexandria dar nu am gasit un raspuns la ce nelamuriri am. In speranta ca aici exista o mana(vorba)de ajutor cu toata increderea voi apela la bunavointa dumneavoastra pentru elucidarea si remedierea problemelor.

La o simpla evaluare s-a constatat ca imi pierde apa pe la furtunele de la calorifer, am scurgere de ulei pe la pompa de vacuum, (e cam plin de ulei pe sub masina)pierdere de antigel pe la fundul vasului de expansiune,un fluierat ciudat dupa depasirea vitezei de 100-110km/h.(am impresia ca imi baga aer pe undeva) ,o bataie urata dar rara in zona amortizoarelor fata, masina nu mai trage cum trebuie(se ingana cand accelerez mai brusc la o turatie mai mica). Si am proasta impresie ca trage aer fals si ca urca prea mult in ture la viteze mici. Pe langa acestea,la service mi-au spus ca trebuie schimbate si bieletele antiruliu.
Peste aproximativ 500 de km trebuie sa ii fac revizia necesara(ulei ,filtre)..dar vreau sa ii fac si o constatare mecanica profi in caz ca necesita sa schimb si bucse si ce se mai schimba uzual...placute frana,consumabile.
Preturile de la service eu le am considerat cam mari ..ex o garnitura pt pompa de vacuum 80 de lei...un furtun pt calorifer 375 lei(sau ambele,nu mai tin minte exact)..am atasat o poza cu furtunele
Din pacate nu am timp sa ajung la intalnirea din acest weekend...totusi ma gandeam ca si in Bucuresti sunt posesori de SAAB si poate exista cineva care sa imi conduca masina si sa imi recomande ce sa fac la ea...(dau o masa pentru timpul pierdut cu mine)..Pe langa toate acestea vreau sa gasesc o solutie la butoanele de la clima si icm care cu timpul incep sa arate mai urat.
Mai am multe intrebari de pus si lucruri de facut la masinutza dar sper ca odata si odata ma voi afla in preajma unor adevarati "piloti".
Va multumesc daca cititi aceaste randuri si sper sa ma ajute cineva...Ca tot omul ma plang si eu asa putin pe la preteni si cunostinte legat de problemele mai sus mentionate...mai toti zic:"de, ai vrut saab" "vinde o "...eu NEVER..o ador..

De mentionat: este fosta masina a domnului Alin Radu de la Buzau...

Cu stima ,
Gabi
Attachments
Untitled 2.jpg
2003 Saab 93 SS 2.0t
Gabryel
Junior
 
Posts: 43
Joined: 27 Jul 2014, 13:34
Location: TR

Re: Putin ajutor...

Postby Billy » 15 Feb 2015, 22:37

Salut si felicitari pt achizitie :)
Ca recomandare care o sa o primesti de la toata lumea, este sa dai o fuga la Brasov la Nordic, cu o programare in prealabil. Din poza care ai pus-o tu presupun ca pierzi antigel pe la imbinare. Sunt niste garnituri acolo care se mai duc. Spun asta pt ca acum vreo 3 saptamani am fost si eu cu aceeasi problema.
Cel mai aproape mai este Cobalcescu in Bucuresti langa autovit unde mai poti sa faci diagnoza si verificarea dar este ceva mai scump.
Cat despre butoane sunt doua solutii...ori nu le apesi pe zona alba, ori eu m-am gandit la un fel de folie transparenta sau lac, doar ca e ceva mai complicat.
In plus daca mergi in Brasov, o sa te si distrezi de minune in service si au si cafea super :D, iar baietii sunt extraordinari. Poti sa ii bati la cap cu oricate intrebari vrei, si se pare ca sunt rezistenti, nu cedeaza usor :D
Probleme avem toti, mai mari mai mici, dar toate se rezolva cu bunavointa :)
E greu sa isi dea seama cineva de problemele care le are doar din cele scrise, asa ca cel mai sanatos e sa dai o fuga in service, dar sa ai grija sa mergi unde trebuie :D
Saab 9-3 2.0t Arc 175CP
Billy
Invatacel
 
Posts: 71
Joined: 15 Nov 2013, 09:49
Location: Bucuresti


Return to Tehnica - probleme si rezolvari

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron