Upgrade frana 9-3 vector 2008 1,9 tid 150(180) hp

Ce si de unde sa cumparam

Upgrade frana 9-3 vector 2008 1,9 tid 150(180) hp

Postby gratiann » 19 May 2015, 17:14

Salut
Se pare ca la un comportament mai sportiv si la viteze putin mai mari, franele standard nu fac fata. La o franare mai lunga pur si simplu se incing (probabil) si nu mai franeaza cum trebuie (f slab)
Intrebarea e ce sa fac?
Sa pun ate power disc sau sa pun discuri de dimensiuni mai mari? ( banuirsc ca alti etrieri, suport etrieri etc)
Stiu ca se poate lungi mult discutia dar nu vreau sa bag mii de euro in ele.
Ms


Sent from my iPhone using Tapatalk
93 SS 1.9 tid 2008 150hp (resoftat 180hp)
gratiann
Saabist
 
Posts: 506
Joined: 15 Oct 2008, 07:23
Location: Timisoara

Re: Upgrade frana 9-3 vector 2008 1,9 tid 150(180) hp

Postby andybumbu » 19 May 2015, 17:34

Pai probabil ai discurile decalite si placutele duse..lichidul vechi...
Nu prea stiu eu pe unde le incingeti voi in Ro...poate pe Transfagarasan :roll: :lol:
E buna ideea cu Ate, raport calitate-pret ideal, dar probabil ai si amortizoarele uzate, gumele...

In rest... sigur, poti inlocui discurile-etrierii...jantele samd :mrgreen:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Upgrade frana 9-3 vector 2008 1,9 tid 150(180) hp

Postby vlpauto » 19 May 2015, 18:48

Poti incerca si un lichid de frana cu punct de fierbere mai ridicat.
Magazin de piese auto on-line.

http://vlpauto.ro/
User avatar
vlpauto
Master
 
Posts: 293
Joined: 10 Feb 2013, 16:34
Location: Bucuresti/Slobozia

Upgrade frana 9-3 vector 2008 1,9 tid 150(180) hp

Postby MagicPenguin » 19 May 2015, 21:22

Eu as pune placute DS2500 (parca nu existau pentru dimensiunea de Aero daca te tenteaza upgradeul) si lichid ATE Blue. Nu ar trebui sa mai simti fade.

Personal n-as da vreodata banii pe ATE Power si mai ales, o sa evit cat pot discurile perforate. Vezi daca gasesti Brembo High Carbon pe dimensiunea ta, daca nu, mergi pe ATE, Brembo sau TRW cu specificatii OEM. DS2500 prinde bine pe disc stock.


Sent from my iPhone using Tapatalk
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Upgrade frana 9-3 vector 2008 1,9 tid 150(180) hp

Postby gratiann » 20 May 2015, 05:57

De ce eviti cele cu perforatii? Credeti ca ajuta mult sa schimb si furtinele cu altele cu shield metalic sa nu se umfle? Sau e neanificativ pt condusul stradal?


Sent from my iPhone using Tapatalk
93 SS 1.9 tid 2008 150hp (resoftat 180hp)
gratiann
Saabist
 
Posts: 506
Joined: 15 Oct 2008, 07:23
Location: Timisoara

Re: Upgrade frana 9-3 vector 2008 1,9 tid 150(180) hp

Postby MagicPenguin » 20 May 2015, 08:00

Le evit in principal pentru ca de cele mai multe ori vor crapa. Daca ajungi sa simti fade pe franale OEM inseamna ca ai toate sansele sa le fisurezi pe cele perforate.

Cam asa:

Rotor Crack At Drilled Hole.jpg

Eu am reusit asta in mai putin de 6.000 km in oras cu disc Brembo OEM nou si este un fenomen general pe Megane RS. Lumea in general face "downgrade" la discurile fara gauri pentru ca in timp microfisurile pot ajunge asa:

Rotor_BigCrack.jpg


Si ATE Power poate ajunge cam asa cu putin "noroc":

100_20531178747848.jpg


In plus, gaurile nu iti aduc beneficii mari reale. In principal tin placuta mai curata, dar niciodata nu iti vor reduce distanta de franare simtitor. De asta se ocupa placuta.

Stiu, multi vor spune ca au avut discuri cu gauri si ca nu au avut probleme, dar adevarul este ca de cele mai multe ori acele persoane nu au ajuns niciodata la fade nici cu franele stock.

Daca vrei sa franezi mai bine, pui un lichid nou cu punct de fierbere mai mare asa cum a spus si VLP (ATE Super Blue Racing e excelent ca raport calitate/pret), iti cauti un disc rezistent (Brembo High Carbon sau similar) si alegi o placuta capabila. La placute te intereseaza isi pastreze cat mai bine coeficientul de frecare la temperaturi inalte. DS2500 e cea mai accesibila in categoria asta. Pana la 500 de grade stai linistit cu ea. Pe strada e foarte greu sa ajungi la 500 de grade. Mai exista si DS Performance care sunt inferioare si atat de apropiate ca pret incat nu merita sa faci compromisul.

Ca idee, pentru mine placutele Brembo costa maxim de 200 RON daca le cauti unde trebuie (le gasesti si la peste 350 RON) in timp ce DS Performance costa aproximativ 500-600, iar DS2500 costa 700-800 RON. E o diferenta mare... Si la costuri si la franare. :wink:

Legat de furtune, nu sunt o afacere rea, dar trebuie sa ai asteptari realiste de la ele. Iti vor imbunatati raspunsul la pedala pentru ca nu se vor mai dilata la fel de usor ca cele de fabrica si cam atat. Consider ca lichidul e mult mai important, dar furtunul il poate ajuta sa faca treaba mai bine.

Problema cu furtunele ramforsate este ca in general sunt mai lungi decat cele stock. Din cauza montajului nu tocmai calculat, se poate intampla sa atinga/frece constant de cate ceva si sa se agate/rupa firele metalice. Atunci poti avea o mare problema pentru ca ce este sub metal este mul mai subtire decat ce ai stock pe masina si ai toate sansele sa pocneasca sub stres. Au fost cazuri, nu sunt povesti.

Am vazut ca pe forum este un trend cu ATE Power si placute ATE Ceramic... Sunt sigur ca performanta lor este mai mult decat suficienta pentru majoritatea utlizatorilor si cu siguranta cei care le folosesc au jantele mai curate, dar cam atat. Nu spun ca sunt rele, dar sa crezi ca sunt mai performante decat cele clasice inseamna ca te cam minti singur.

Citat de pe siteul oficial:

Is ATE Ceramic a ceramic performance brake pad?

ATE Ceramic is not a high-performance pad; it is a pad designed for use in normal road traffic. Ceramics should not be confused with brake pads made of carbon fibres (reinforced silicon carbide) which are used, in combination with what are known as ceramic composite brake discs, in expensive sport and luxury vehicles. Ceramic pad friction materials – known as ceramics – consist in part of ceramic fibres, filler materials, binding agent and mild abrasive materials. Typically they are characterised by a more lightweight pad, reduced noise when braking, low wear and low generation of brake dust.


Is the braking performance ATE Ceramic comparable to that of original ATE or other OE brake pads?

The braking performance of ATE Ceramic provides maximum safety at the same level as original equipment. Our tests have shown that even professional test drivers were unable, even under extreme test conditions, to detect differences in braking performance between original ATE or other OE pads and ATE Ceramic.


Can I also use ATE Ceramic brake pads with the PowerDisc, or with perforated brake discs?

Yes, this is technically possible. The braking performance of this combination remains as good as with an ATE original or an OE brake pad. The way the two components work together, however, can result in an increase in braking noise. ATE Ceramic brake pads have been developed for the comfortable driver. Basically speaking, we recommend that ATE Ceramic brake pads are only used in combination with "normal", i.e. smooth, brake discs.


Why is ATE now offering an ATE Ceramic range in addition to the established original ATE?

ATE Ceramic is a new product for vehicles in the small, medium, and upper medium classes, whose drivers not only want outstanding braking performance, but also put a high value on the appearance of their vehicle and also therefore on clean wheel rims.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Upgrade frana 9-3 vector 2008 1,9 tid 150(180) hp

Postby andybumbu » 20 May 2015, 14:10

-mi-am auds aminte, in urma cu vreo 2 ani parca, am avut un lot groaznic de placute fata, efectiv nu se mai oprea bestia...nu mai stiu marca, dar erau de firma..si de asemenea discurile, le decalisem, dar si inghitisera ceva zeci de mii km :lol:
-eu as opta doar pt ATE clasice, daca nici eu nu am probleme pe Autobahn, atunci miramas de altii...
-nu as putea sa spun ca sunt fantastice franele OEM, dar sunt corecte...pret-calitate ok
-din 10 franari violente succesive, orice sistem OEM normal e decalit... :idea:

-sfatul meu, schimba amortizoarele cu bilstein b6, bucse Powerflex, cauciucuri noi& top, frane OEM ATE, furtunase noi clasice si lichid de calitate, verifici totul la tren de rulare si ai liniste cativa ani...si bineinteles, altfel va frana etc :mrgreen:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Upgrade frana 9-3 vector 2008 1,9 tid 150(180) hp

Postby gratiann » 20 May 2015, 15:01

Gume am michelin pilot sport ps3 parca luate vara trecuta. O sa o duc si la test de telescoape. Sa stiti ca sunteti oameni de nadejde si priceputi. Multumesc de ajutor


Sent from my iPhone using Tapatalk
93 SS 1.9 tid 2008 150hp (resoftat 180hp)
gratiann
Saabist
 
Posts: 506
Joined: 15 Oct 2008, 07:23
Location: Timisoara


Return to Tehnica - probleme si rezolvari

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron