Schimb volantă

Ce si de unde sa cumparam

Schimb volantă

Postby dhoom » 11 Oct 2016, 22:33

Salutare...in curand o sa trebuiasca sa inlocuiesc la al meu 9-3 2005 1.9,volanta(Sachs),kit ambreiaj(luk) si simering vibrochen(Elring).Intrebarile mele sunt:Ce imi mai recomandati sa inlocuiesc indecursul acestei operatiuni?Se recomanda inlocuirea uleiului din cutia manuala??In cazul in care,pe viitor,doresc sa ii fac remap,volanta standard v-a suporta remaparea? La ce ,,surprize'' sa ma astept in timpul operatiunii?
Multumesc.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
Saab 9-3 Vector 2005
1.9 200cp-by EDS
User avatar
dhoom
Senior
 
Posts: 120
Joined: 16 Jun 2015, 20:21
Location: Bucuresti

Re: Schimb volantă

Postby gfery » 12 Oct 2016, 20:12

daca fondurile sunt suficiente, cand ai cutia data jos, verifica daca nu pierde ulei pe la arborele primar (are si ala simering inlocuibil) si eventual pe la planetare (tot asa simeringuri).

uleiul din cutie se schimba de facto la kit ambreiaj, nu de alta dar cand scoti planetarele jumate iti curge, iar nivelul corect se face prin completare pana da pe din afara pe la dopul de umplere, si daca bagi bani in volanta+kit ambreiaj, in mod cert nu vrei sa amesteci uleiul vechi din cutie cu altul nou. Asta mai ales ca nu costa o avere si nici nu intra tare mult (gen pana in 2l, dar trebuie verificat exact).

legat de remapare nu volanta o sa fie punctul slab, ci ambreiajul daca va fi cazul, desi nu cred, astea sunt facute suficient de solide ca sa permita un plus de pana la 50% cuplu, plus pe care nu cred ca-l vei obtine doar dintr-o remapare; deci esti inca safe.
spor.
gfery
Master
 
Posts: 294
Joined: 25 Sep 2015, 09:56
Location: Cluj-Napoca

Re: Schimb volantă

Postby dhoom » 13 Oct 2016, 17:06

Mulțumesc pentru info.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
Saab 9-3 Vector 2005
1.9 200cp-by EDS
User avatar
dhoom
Senior
 
Posts: 120
Joined: 16 Jun 2015, 20:21
Location: Bucuresti


Return to Tehnica - probleme si rezolvari

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests