WOW !

Ce si de unde sa cumparam

WOW !

Postby bullet » 25 Oct 2008, 10:26

Azi am aflat cu stupoare ca motorasul care actioneaza oglinzile la Saab NG900 e identic cu cel de la Renault Clio Symbol :shock: :shock:. La fel si sabotii de la frana de mana sunt identici cu cei de la Vectra B. Ar fi interesant sa mai aflam si de alte piese....
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Postby john_doe_cj » 26 Oct 2008, 22:03

Trenul de rulare la ng900 este identic cu vectra a/calibra deci tot ce inseamna directie suspensie si frane este cam identic . Franele sunt ca si cele de la calibra si vectra a 2.0 turbo 4x4 Arcurile de calibra merg sigur pt ca de alea mi-am pus eu ,numai ca coboara masina cu vreo 5 cm(asta era si scopul )
john_doe_cj
Junior
 
Posts: 47
Joined: 14 Oct 2008, 01:31
Location: Cluj

Postby Edy » 28 Oct 2008, 08:53

Ohoho, cu 5 cm? Si nu iei dupa tine toate gunoaiele de pe strazi? Mi se pare cam mare pierderea de inaltime!
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Postby john_doe_cj » 31 Oct 2008, 07:00

masina mea a venit destul de inalta asa ca acuma sta perfect. poate ca am exagerat putin dar nu cu mult poate 1cm sau ceva de genul. . Acum distanta dintre cauciuc si aripa in partea de sus este de 1,5-2 cm fata de 6-7 inainte .Am uitat sa precizez ca mi-am pus roti de 17". Dar..... sper ca saptamana viitoare imi vin restul de piese si o pot scoate la un test drive si voi vedea atunci. Cu gunoaiele nu cred sa fie probleme ,dar poate cu bordurile si intrarile in parcari vor fii. vedem dupa ce merge masina.
john_doe_cj
Junior
 
Posts: 47
Joined: 14 Oct 2008, 01:31
Location: Cluj

Re: WOW !

Postby maresrazvan » 09 Mar 2010, 15:45

Una tare:
modulul electonic de abs pt saab 95 model din 98-2002 este bosch 5.3 si se gaseste pe o gramada de masini, problema e ca trebuie resoftat cu softul de saab pt ca altfel nu il recunoste computerul de bord deci nu functioneaza, pe de alta parte modulul se poate repara dar trebuie sa ai putin tupeu , se taie modulul in doua si se lipeste singurul fir care este in afara gelului protector , fir lasat special sa se rupa la un anumit nr de km , dupa lipirea firului se lipeste modulul cu o rasina de pe piata sau un super glue bun si se monteaza cu un rezultat de succes cel putin pt mine functioneaza si s-au stins beculetele de abs :lol:
maresrazvan
Nou venit
 
Posts: 9
Joined: 22 Feb 2010, 13:50


Return to Tehnica - probleme si rezolvari

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests