probleme in mers la ABS+TCS

Ce si de unde sa cumparam

probleme in mers la ABS+TCS

Postby saabism » 05 May 2009, 22:23

saab 9-3 aero, 2001, 2.0turbo 210hp.
problema e urmatoarea: in mers, la franare - fie usoara sau mai brusca - se aprinde pe bord TCS-ul, ABS-ul, (B) - brake, si triunghiul de la frana de mana. raman aprinse pana la oprirea motorului. inainte cu cateva secunde de a se aprinde toate astea pe bord, la orice franare intervine ABS-ul. a avut cineva problema asta? am completat lichidul de frana, senzorul din vas functioneaza, tcs-ul functioneaza atunci cand e solicitat, abs-ul la fel, sigurantele toate verificate. problema a aparut dintr-o data, in mers.
WASAAB?! [saabism is a disease]
User avatar
saabism
Junior
 
Posts: 23
Joined: 08 Apr 2009, 14:54
Location: Sibiu

Postby tony » 06 May 2009, 10:23

1. verifica sa nu fie ciupite firele de la rotile din spate care duc la senzorul de abs. mie mi le-au izolat baietii la educational, preventiv, desi nu erau ciupite.
2. in legatura cu tcs- s-ar putea sa fie o problema cu pozitia volanului. daca ai facut convergenta rotilor trebuie refacuta si pozitia volanului. asta am patit si eu. oricum nu recomand sa faci ceva in parcarea din spatele blocului. gasesti datele de la educational brasov in topicul cu reprezentanta.
succes.
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Postby saabism » 06 May 2009, 19:54

multumesc mult pentru sfaturi. am fost la educational cu alte ocazii, stiu unde sa-i gasesc pe baieti. intre timp am fost la un mecanic din zona care are o jucarie wireless, si se pare ca in mers, un senzor din spate trimite citiri eronate, implicit nu-i convine abs-ului si tcs-ului.
multumesc inca o data!
WASAAB?! [saabism is a disease]
User avatar
saabism
Junior
 
Posts: 23
Joined: 08 Apr 2009, 14:54
Location: Sibiu

Postby vladant » 07 May 2009, 08:35

Am avut si eu aceeasi problema la un 93 din 2004, exact aceeasi eroare, si tot o problema de cablaj a fost. Am rezolvat-o tot la educational.
Bafta
vladant
Junior
 
Posts: 21
Joined: 17 Oct 2008, 14:58

Postby AeroSibiu » 08 May 2009, 16:39

mai nou lampile se aprind fara o logica anume, in mers incet sau repede , in curbe, pe drum drept sau chiar deloc, ba mai mult am patit si sa se stinga in mers si sa isi revina sistemele. De obicei se aude un parait premergator aprinderii lampilor si se si simte in pedala , sau cel putin asa mi se pare mie , suna ca un releu care nu stie ce face , daca se cupleaza sau se decupleaza si indiferent de viteza cu care merg in momentul respectiv , daca franez intra ABSul si imediat dupa aceea se aprind toate 4 lampile.

PS : multumesc colegului Saabism care a inceput postul la rugamintea mea , eu am avut ceva probleme cu creerea contului
User avatar
AeroSibiu
Junior
 
Posts: 25
Joined: 07 May 2009, 19:51
Location: Sibiu

Postby tony » 09 May 2009, 09:31

da stiu ca ai o masina cu personalitate :lol: .
poate ar trebui verificat daca nu cumva ai un scur sau contact imperfect, o masa care nu functioneaza, etc.
salutari
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Postby AeroSibiu » 09 May 2009, 14:05

ai vazut-o doar :) sti ca are pitici :P
Poate ne vedem la baieti la service saptaman viitoare cand o aduc la "educat"
LE : Ieri dupa ce a stat vreo 4 ore in soare , SID arata 38de grade in masina , mi-a mers fara sa mai faca nici o fita.
Azi mi-a facut iara ... imi vine sa ma dau cu capul de asfalt :))
User avatar
AeroSibiu
Junior
 
Posts: 25
Joined: 07 May 2009, 19:51
Location: Sibiu

Postby AeroSibiu » 17 May 2009, 09:54

De 3 zile nu mai face , a ramas doar acel crantanit idiot la franare din cand in cand , becurile nu se mai aprind...
User avatar
AeroSibiu
Junior
 
Posts: 25
Joined: 07 May 2009, 19:51
Location: Sibiu


Return to Tehnica - probleme si rezolvari

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests