Cine ma ajuta cu niste pareri ?

Ce si de unde sa cumparam

Cine ma ajuta cu niste pareri ?

Postby bullet » 26 May 2009, 13:54

Salutari tuturor ! Am si eu o mica chestie cu franele. In sensul ca nu "musca" cum ar trebui.
Frane am dar am impresia ca nu prind destul de ca lumea, mai ales ca e automata.
De exemplu, mai rar ce-i drept, dimineata cand plec cu ea la prima frana care o pun tre sa apas pe pedala de zici ca rup podeaua sa se opreasca de tot. Daca scot din D si o las pe liber "N" musca asa cum trebuie. Si am observat ca intra ABS-ul cam repede, in sensul ca nu se simte nush ce forta de franare si imediat vibreaza pedala. Ce sa fie ? Discurile sunt putin uzate dar nu mult dar am auzit ca dupa un timp isi pierd din proprietati. Pompa nu mai face destula presiune ? Please help.
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Postby tony » 26 May 2009, 16:10

ai schimbat lichidul de frana? in mod normal ar trebui schimbat la 3-4 ani sau la 100.000 km. eu am schimbat lichidul pe la 75.000 si e altfel
e posibil sa fie si din cauza placutelor de frana. poate sau lustruit si nu mai tin. iti recomand placute ferodo sau chiar mai bune.
salutari
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Postby Edy » 26 May 2009, 16:11

Sa stii ca-mi dau doar cu parerea, nu sunt expert in domeniu dar 900-le si 93-hatch au cam avut probleme cu franele, mai ales reci. Recomandat este sa schimbi la 2 ani lichidul de frana pentru ca isi cam pierde proprietatile in timp. Puneti un dot4 de motul pentru ca am aflat ca face diferenta; daca discurile nu au santuri mari mai tinele dar nu depasi 100000 de km cu un rand de discuri. Rabatul la placute a daunat mereu sanatatii! ia-ti niste placute bune gen SBK sau Brembo; ocoleste placutele frantuzesti facute pentru opel.
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Postby Edy » 26 May 2009, 16:12

tony wrote:ai schimbat lichidul de frana? in mod normal ar trebui schimbat la 3-4 ani sau la 100.000 km. eu am schimbat lichidul pe la 75.000 si e altfel
e posibil sa fie si din cauza placutelor de frana. poate sau lustruit si nu mai tin. iti recomand placute ferodo sau chiar mai bune.
salutari

Deci iti dai seama ca scriam in acelasi timp! Aceleasi lucruri :)
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Postby tony » 26 May 2009, 16:12

eu am pus lichid dot4 de mobil. foarte bun.
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Postby bullet » 26 May 2009, 19:51

Mda.....pai eu nu am idee de cand nu s-a mai schimbat lichidul de frana si nici ce placute sau cati km au discurile de pe fata nu am umblat de cand am luat masina. Posiubil sa fie astea, o sa schimb lichidul sa vad daca se observa vreo diferenta. Si altceva....de ce cand o pun pe neutru de ce prind mai bine ? Ca nu mai impinge motorul sau cum ? Normal daca nu accelerez nu ar trebui sa aiba un fel de frana de motor sau la automate nu exista asa ceva ?
Mersi de raspunsurile prompte :D
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Postby saabby-727 » 27 May 2009, 09:46

dacä e numai la inceput primele frinäri dupä ce ai plecat cu masina ar putea sä fie condens pe pläcute si pe discuri. incearcä dupä citeva sute de metri sä frinezi färä a avea nevoie apäsind de citeva ori pe frinä, vezi cum se comportä dupä aceea.
sä joci golf sau polo, sä conduci logan sau mai bine SÄ PILOTEZI UN SAAB?
la saab frinatul murdäreste jentzile
9-5 2,3T vector 220HP
saabby-727
Senior
 
Posts: 141
Joined: 08 Mar 2009, 14:21
Location: kaiserslautern

Postby tony » 27 May 2009, 10:35

[/quote] Deci iti dai seama ca scriam in acelasi timp! Aceleasi lucruri :)[/quote]
am observat si eu :D
salutari
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Postby cristian_93 » 28 May 2009, 11:59

Am avut si eu ceva probleme cu franele, chiar daca am discurile si etrierele de la Hirsch: daca trecea o perioada ceva mai lunga fara sa folosesc frana (la drum lung), in momentul in care o actionam aceasta era moale si chiar trebuia sa o mai apas inca o data ca sa prinda bine :? Initial am crezut ca este vorba despre presiunea din sistemul de franare, dar dupa o vizita in service s-a dovedit a fi uzura placutelor.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti


Return to Tehnica - probleme si rezolvari

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests