bembeu alb

Conduci si altceva in afara de SAAB?

bembeu alb

Postby catalinmetal1 » 25 Nov 2014, 14:57

iaca braul...
in curand treling rosu si lant...
acum ma duc la mol sa caut best of manele 2014! gutza a-rond maimutza... :lol:
Attachments
DSC_0679a.jpg
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: bembeu alb

Postby liviucta » 25 Nov 2014, 15:34

felicitari :)


daca dai peste magicpenguin in trafic sa-i faci si tu schema asta : https://www.youtube.com/watch?v=OOO9mAmthZc :P
2003 9-3 SS 2.0t 175hk
liviucta
Junior
 
Posts: 45
Joined: 11 Jun 2012, 22:01

Re: bembeu alb

Postby horatiuv » 25 Nov 2014, 15:43

L-am avut si eu pe mana un weekend si mi s-a parut misto. Mi-am exprimat pararea ai detaliata aici: http://drivingforpleasure.net/en/bmw-1-series-118d/ . Singurul impediment ar fi acela ca este cam instabil, dar depinde ce fel de persoana esti, iar mie mi-a placut acest lucru :lol: . Have fun with it!
SAAB 93 - 2005 - 1.9 TiD 120 cp
User avatar
horatiuv
Invatacel
 
Posts: 55
Joined: 25 Jul 2014, 09:58
Location: Zalău/Cluj-Napoca

Re: bembeu alb

Postby catalinmetal1 » 25 Nov 2014, 16:00

instabil? bmw!? poate ai mers pe gheata...
pe uscat cel putin, eu n-am pupat saab care sa mearga asa... si am incercat destule...
serios vorbind, in ultimul timp am mers cu mai multe modele bmw, si a trebuit sa recunosc ca, desi dpdv imagine stau f prost la noi, dpdv tehnic si feeling la volan, cam greu de batut!
am luat masina asta exact in urma unui drive test. din primele minute mi-am dat seama ca mi se falfaie de cifre, notiuni, preconceptii, etc... pur si simplu eram numai zambet!
din fericire, nu avem toti aceleasi gusturi!
si pt mine a fost un soc din moment ce, apriori, mi-am jurat ca nu o sa imi iau niciodata bmw.
dupa ce am mers cu elefantelul asta, mi-a fost greu sa ma abtin.
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: bembeu alb

Postby horatiuv » 25 Nov 2014, 16:16

De la inceput trebuie sa intelegi ca si mie imi place masina, doar ca am incercat sa fiu cat mai obiectiv. Este printre putinele modele non-M care pare a avea un "suflet". Am mers atat pe asfalt uscat cat si pe asfalt umed. Pe uscat nu prea are probleme, dar cand e vorba de ploaie, sistemele de siguranta tind sa nu mai faca fata, mai ales daca portbagajul e gol (cum era vechea vorba despre bmw cu sacii de ciment in portbagaj iarna? :)) ). Spatele a avut tendinta de a "dansa" de cateva ori, nu grav, dar s-a intamplat la viteze relativ mici (oricum e RWD si trebuie tinut cont de asta). Nu sunt Gica-contra, doar am spus ceea ce am observat.
In ceea ce priveste feelingul la volan, sunt de acord cu tine. Se poate observa sloganul BMW in tot ceea ce tine de interior, exterior, tinuta de drum etc.. Si BMW-ul sta prost cu reputatia cand vine vorba de masini second-hand. In rest, cel putin asta e parerea mea, ofera servicii foarte bune (mai exista si unele exceptii, putine, dar e imposibil sa nu fie).

P.S.: Enjoy it! Pune mai mule poze si detalii despre motorizare & stuff! :D
SAAB 93 - 2005 - 1.9 TiD 120 cp
User avatar
horatiuv
Invatacel
 
Posts: 55
Joined: 25 Jul 2014, 09:58
Location: Zalău/Cluj-Napoca

Re: bembeu alb

Postby catalinmetal1 » 25 Nov 2014, 16:40

mai multe detalii la urmatoarea intalnire saab. daca ma hotarasc sa vin cu ea...
oricum, a mea e manuala, nu automata. deci pluseaza la feeling.
vom vedea pe zapada cum sta treaba... daca e nevoie de saci sau nu. pana una-alta, tocmai a primit un set nou de anvelope Dunlop SP wintersport 3D runflat, gume cu un profil foarte interesant.
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: bembeu alb

Postby n0iz3 » 25 Nov 2014, 22:22

Felicitari, e o masina interesanta.

Facem un colt special la urmatoarea intalnire? :lol: :lol:
2008 Skoda Octavia 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
ex-2003 Saab 9-3 SS 2.0t. You hear the turbo spooling... aaaaaaand I'm gone.
Image
User avatar
n0iz3
Saabist
 
Posts: 552
Joined: 16 Aug 2011, 10:20
Location: Bucuresti

Re: bembeu alb

Postby MagicPenguin » 25 Nov 2014, 22:40

@horatiuv: glumita aia merge atunci cand BMW-ul are minim 6 in linie si un melc d-ala de l-a pus SAAB in vremurile bune pentru prima data pe o masina de serie.

In alta ordine de idei, desi am o varsta frageda fata de alti colegi si o maturitate pusa de multi dintre ei sub semnul intrebarii, eu am invatat un lucru: ai grija unde scuipi pentru ca mai tarziu poate o sa fie nevoie sa lingi.

Si daca ieri aruncam cu pietre, azi ii ridicam bembeului piedestal pentru ca asa e in tennis...

Daca despre Seria 1 in varianta 135i se aud multe lucruri bune, dar despre posesorii de Seria 1 in general si despre nivelul lor de inteligenta s-a raspandit un zvon ingrijorator: LINK. Eu cred ca e destul de important sa stii unde se pun lanturile de iarna, chiar daca ai cauciucuri smechere.

Sa-l stapanesti sanatos, Catalin!
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: bembeu alb

Postby andybumbu » 26 Nov 2014, 00:12

Sa nu-mi spui ca-i si dieselar... :lol:
Sa-o stapanesti sanatos, manca-ti-as :wink:

Antonio, chiar asa...cine te preseaza cu :?: :roll:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: bembeu alb

Postby bullet » 26 Nov 2014, 08:02

Threadul asta o sa fie cel putin interesant :D
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: bembeu alb

Postby Edy » 26 Nov 2014, 08:13

Mda, parca si acum rasuna prin timpanul urechii ce mi-ai spus ca test drive-ul cu BMW a fost o experienta nereusita si curand uitata odata ce ai urcat in 9-3 SS (incomparabil superior SAABul, parca asa ai spus) ca apoi cateva saptamani mai tarziu sa te vad cu bemebeu' in curte! A, bine, daca a fost o ocazie de neiertat si in loc de 25-30000 cat e una noua ai luat-o la 15000 sau 10000 de euro din showroom, asta e altceva: e genul meu de masina la care nu pierzi nici un ban, ba chiar mai castigi ceva peste si iti faci si damblaua cu ea.
Curand isi va pierde aura aceea de nou si de inedit, isi va da arama pe fata si vei incepe sa vezi cat este de anosta la interior, este si o masina urata (prin comparatie cu seria 2 sau 3 chiar) si nici nu prea este considerata bembe in adevaratul sens cum nici seria A la Mercedes nu era pana mai de curand, cand s-a lansat modelul nou.

Vezi ca declaratii de genul asta nu fac cinste unui posesor de multi km la volanul unor SAABuri foarte puternice, citez " instabil? bmw!? poate ai mers pe gheata...pe uscat cel putin, eu n-am pupat saab care sa mearga asa... si am incercat destule...serios vorbind, in ultimul timp am mers cu mai multe modele bmw, si a trebuit sa recunosc ca, desi dpdv imagine stau f prost la noi, dpdv tehnic si feeling la volan, cam greu de batut!". Ce, ai mers 10 km cu tractiune spate si dintr-o data ai patruns in alta galaxie? Si eu am mers cateva zeci de mii de km cu Honda S2000, auto mult superior bembeului tau si nu mi-am permis astfel de afirmatii. Ca orice tractiune, indiferent ca este fata, spate sau integrala, sunt avantaje si dezavantaje. O sa discutam la iarna despre dezavantajele bembeului tau, cand vei prefera sa plimbi SAABul...

Altfel, din punctul meu de vedere, te-ai ales cu un auto a carui cost de intretinere este foarte mare, dilema cea mare o vei lovi cand vei incepe sa schimbi articulatii, senzori ce cad foarte des si nu in ultimul rand intretinere (numai pentru 4-5 litri de ulei o sa platesti 100 de euro minim). Pentru a mentine garantia trebuie sa te duci la Bavaria sau MHS si au grija baietii de sufletul tau sa-i pomenesti si pe lumea cealalta! Piese aftermaket nu se gasesc din abundenta si sa ai de unde alege (cum de pilda gasesti pentru SAAB), fa-i casco pentru ca daca o lovesti o sa ai o experienta foarte dureroasa.

Cam atat, vad ca nu ai invatat lectia de la Pejo, dar tu stii cel mai bine!
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: bembeu alb

Postby leeloo » 26 Nov 2014, 10:04

vad ca multi vorbesc mai mult din auzite, nu vreau sa fac vreun versus, ca nu isi are rostul, dar as vrea sa punctez cateva chestii, am avut un bmw 525i vreme de 5 ani .

mitul asta cu bmw iarna e doar atat, un mit. Se merge fix la fel ca si cu orice alta masina cu precautiile de rigoare pe suprafete periculoase, in speta gume de iarna bune si atentie.
sunt fan austria si mi-am petrecut vreo 4 ierni cu el acolo mergand mult pe echivalentul drumurilor judetene pe la noi care la 2300-2600 m altiudine de exemplu nu sunt dezapezite ca si autostrada. Nici un fel de drame.
Am prins o iarna grea cu el si in Romania, cand toata tara era inzapezita si eu stateam in tulcea, oras pe 7 dealuri si multe strazi cu macadam, combinatie extrem de proasta, am circulat fara probleme, masini cu multe pretentii nu ieseau pe strada.
poate ajuta si faptul ca aveam diferentia LSD pe el, dar pe de alta parte nu aveam ESP.
Singurul mod de a ramane pe undeva e sa te urci cumplet cu burta pe vreun namete si sa ramai cu rotile in aer. Am patit-o odata fix in fata garajuli meu, de putoare ce am fost am zis ca mai curat dupa ce o scot...
orice deviere se corecteaza foarte usor luand piciorul de pe acceleratie si contrabracand.
Piesele si intretinerea e fix ca la orice alta masina premium, daca nu mergi la reprezentanta sunt destul de rezonabile.. uleiul ala nu e 100 de euro decat la reprezentanta, nici ala OEM dar cumparat din alta parte nu e foarte scump, in speta pentru un schimb la motorul ala scapi cu vreo 40-50 de euro pretul uleiului. adica fix cat alte uleiuri din categoria premium, gen castrol, fuchs, mobil ...
Ca idee de exemplu eu la reprezentanta bmw din trier dadeam 180 de euro la o revizie completa adica nu nmai ulei si filtru de ulei, ci si restul de filtre, care se schibau la fiecare 2 inspectii, in speta de aer, habitaclu etc.. in care intra si o diagnosticare pe tester, bine poate era mai ieftin ca eu aveam si un model ceva mai vechi.
Am facut drive test cu 135i, si e o masina fantastica, extrem de fun care aduce aminte de modelele vechi, dar sufera din cauza pretului foarte mare din pacate, cel putin modelul asta, 135i...de banii aia iti iei lejer un golf gti, o masina foarte fun si aia, la fel de performanta sau altceva echivalent, gen focus RS si mai ramai si cu ceva in buzunar de vreo 5 concedii de brazdat europa..
Saab 9-3 1.8t SK 2006
leeloo
Senior
 
Posts: 201
Joined: 13 Jan 2014, 20:12
Location: Bruxelles, Belgia

Re: bembeu alb

Postby catalinmetal1 » 26 Nov 2014, 10:27

edy, imi pare foarte rau ca tocmai tu rastalmacesti, si mai si imi pui vorbe in gura.
da, asta vara am mers cu seria 3, model 2014, si ti-am spus ca mi s-a parut comparabil cu 9-3 SS.
nu ca a fost o experienta slaba sau ca 9-3-ul este mult peste! asta am si zis, din toate masinile cu care am mai mers, seria 3 mi s-a parut cea mai apropiata ca tinuta de drum fata de 9-3 post 2008.
eu am fost bucuros doar ca 9-3-ul meu era comparabil cu un BMW din aceeasi categorie.
nu sunt expert in condus, nu merg cu masinile la limita, asa cum merg si simt eu, imi pare seria 1 o masina cu un raspuns net superior fata de orice produs Saab pe care l-am condus, si nu ma refer la putere.
si imi place mai mult decat seria 3, feelingul acela tipic bmw imi pare amplificat in seria 1...
dar, a continua cu astfel de detalii aici echivaleaza cu a scuipa in biserica asa ca prefer sa ma abtin...

cum vad eu treaba, pe acest forum, (ca si pe altele dealtfel din ro), sunt unii deranjati de evolutia altora, sau de ce pareri isi mai schimba. mare pacat! dar ok, nicio problema, promit ca acesta sa fie ultimul post, ca sa nu va mai plictisesc inutil.

nu am spus ca Saab nu mai imi place, din contra, nu as vinde 9-3-ul nicicum, nici nu mi-am pus vreodata problema de asta, sunt foarte multumit de el, si e o masina pe care am recomandat-o mereu cunoscutilor ce vor o masina solida, aratoasa dar fara sa sara in ochi, echilibrata, sigura si cu o tinuta de drum comparabila cu masinile germane rivale, si care are in plus acel ceva necesar - dupa mine - unui automobil, pt o persoana pt care chiar conteaza in ce se deplaseaza.

insa a nu observa ca fata de generatiile mai vechi tehnica a evoluat, si concurenta nu a stat pe loc, inseamna fanatism de brand fara legatura cu realitatea.
nu are rost pana la urma sa ma explic in decizii, imi iau ce vreau de banii mei! mi-a placut masina asta, am putut s-o iau, am considerat-o un deal bun, cam asta.

le multumesc oricum celor care m-au felicitat, aceasta este atitudinea corecta. celorlalti le urez sa isi cumpere ce isi doresc si permit si sa fie mai largi in aprecieri, rigiditatea nu aduce evolutie nicaieri.
insa din pacate sunt profund dezamagit de directia forumului, si mai ales de atitudinea unora...
dar nu-i bai, nu se face gaura in cer ca nu mai scrie catalinmetal pe saabromania...
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: bembeu alb

Postby andybumbu » 26 Nov 2014, 10:43

Nu fii copilaros Cataline :wink:
Fiecare isi cumpara ceea ce doreste, pe de alta parte, e normal ca daca postezi pe forum, cum am mai scris in cazul 308-ului, trebuie sa accepti ca te expui...Si :lol: , asta e foarte bine ca fiecare sa-si spuna parerea subiectiva, ce si-ar lua, cum ar intretine, ce motorizare e mai buna etc

Ai mai multe masini-marci diferite etc, si e foarte bine. Fiecare are +sau - , dar ceea ce conteaza, e ca sunt ale tale, tu platesti taxele-intretinerea-belele etc

Keep walking! :wink:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: bembeu alb

Postby n0iz3 » 26 Nov 2014, 10:54

Image
2008 Skoda Octavia 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
ex-2003 Saab 9-3 SS 2.0t. You hear the turbo spooling... aaaaaaand I'm gone.
Image
User avatar
n0iz3
Saabist
 
Posts: 552
Joined: 16 Aug 2011, 10:20
Location: Bucuresti

Next

Return to My Other Car

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest