bembeu alb

Conduci si altceva in afara de SAAB?

Re: bembeu alb

Postby andybumbu » 16 Jan 2015, 23:39

Niste porci toti producatorii auto :twisted: In viata si asa aberant de scurta a unui model, respectiv <4-5ani.... :? sa mai si bagi cate un asa zis facelift :lol: care se transforma in face-back-inside+motorizari -transmisii-echipari etc..unde dracu vom ajunge :roll:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: bembeu alb

Postby Edy » 17 Jan 2015, 09:49

andybumbu wrote:Niste porci toti producatorii auto :twisted: In viata si asa aberant de scurta a unui model, respectiv <4-5ani.... :? sa mai si bagi cate un asa zis facelift :lol: care se transforma in face-back-inside+motorizari -transmisii-echipari etc..unde dracu vom ajunge :roll:

Da, iti dai seama, acum toti posesorii de bemve trebuie sa-si schimbe masina cu cea noua, pentru ca a lor a devenit depasita! Cata zeama de lacrimi de dezamagire va curge acum, masinile lor nu vor mai fi ultimu' model ci penultimu' si nu mai ie la moda! Dati-le foc la toate odata, macar facem un foc de tabara misto!!! :lol:
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: bembeu alb

Postby catalinmetal1 » 19 Jan 2015, 10:38

f@#ing shit!
tre sa imi iau un bol mare pt lacrimi, ca am belit-o, de luna viitoare nu mai sunt "la moda"...
daca stiam, imi pre-comandam una generatie 2016 sa fiu in avans :D
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: bembeu alb

Postby leeloo » 19 Jan 2015, 15:07

Edy wrote:
andybumbu wrote:Niste porci toti producatorii auto :twisted: In viata si asa aberant de scurta a unui model, respectiv <4-5ani.... :? sa mai si bagi cate un asa zis facelift :lol: care se transforma in face-back-inside+motorizari -transmisii-echipari etc..unde dracu vom ajunge :roll:

Da, iti dai seama, acum toti posesorii de bemve trebuie sa-si schimbe masina cu cea noua, pentru ca a lor a devenit depasita! Cata zeama de lacrimi de dezamagire va curge acum, masinile lor nu vor mai fi ultimu' model ci penultimu' si nu mai ie la moda! Dati-le foc la toate odata, macar facem un foc de tabara misto!!! :lol:

frate, nu te supara da ai un dinte ascutit rau de tot impotriva bmw..gen ti-a omorat vreunul cu un bmw juma de familie sau ceva de genul..
eu nu prea inteleg chestiile astea, ok, nu iti place, dar de aici pana acolo unde mergi tu e distanta mare.. :)
Saab 9-3 1.8t SK 2006
leeloo
Senior
 
Posts: 201
Joined: 13 Jan 2014, 20:12
Location: Bruxelles, Belgia

Re: bembeu alb

Postby andybumbu » 19 Jan 2015, 15:43

Da Cataline, una cu tractiune fata :lol: :mrgreen:
Edy, ma refeream la toti producatorii...bmw-ul e chiar baiat cuminte la capitolul facelift-uri :idea: :wink:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: bembeu alb

Postby Edy » 19 Jan 2015, 18:15

leeloo wrote:eu nu prea inteleg chestiile astea, ok, nu iti place, dar de aici pana acolo unde mergi tu e distanta mare.. :)

Noi glumim aici in caz ca nu te-ai prins deja, Catalin mi-e prieten - am discutat acum cateva zile cu el la telefon si - culmea - nici nu am deschis subiectul bemveului sau alb ci de celelalte 2 SAABuri pe care le mai are pe langa; nu am nimic impotriva bembe, am rude care lucreaza la reprezentanta, am motocicleta bemve, am prieteni pentru care exista bembe si restu' masinilor si le respect parerea ca oricum boala e atat de grava incat nu-i mai salveaza nimeni! Ne cunoastem si ne permitem anumite glume. De unde pana unde merg? Sau nu avem voie sa glumim despre bemve? :mrgreen:
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: bembeu alb

Postby leeloo » 20 Jan 2015, 21:19

scuze, am crezut ca postai mai serios asa..
Saab 9-3 1.8t SK 2006
leeloo
Senior
 
Posts: 201
Joined: 13 Jan 2014, 20:12
Location: Bruxelles, Belgia

Re: bembeu alb

Postby catalinmetal1 » 21 Jan 2015, 10:14

radem, glumim, dar... nu parasim incinta! :D
e firesc sa se faca glume despre bemve pe forum saab... oare pe forumurile bemve s-or face glume pe seama Saab?
leeloo, stai linistit, in esenta eu si Edy suntem afectati de aceeasi boala, a cumpara masini de placere, si, din pacate, nu numai Saab-uri... chestia e ca lui nu ii plac bemve-urile...
nu-i bai, unora nu le place jazz-ul... dar suntem amici, mai facem misto cateodata. nu ma supar din asta.
ma deranjeaza doar daca cineva imi atribuie cuvinte pe care nu le-am spus, dar si asta imi trece repede...

revenind la topic, cam asta e si motivul pt care am facut un efort (considerabil) sa iau acest seria 1 acum, ca nu stiam daca mai raman cu motoarele de acum si tractiunea pe spate... exista zvonuri ca vor pune tractiune fata la seria 1 ceea ce, dupa mine, ar fi un mare draw-back. unicitatea seriei 1 vine si din chestia asta...
din pacate nus e mai fac masini din pasiune de ani buni, totul e un mare business, si daca o idee e considerata "datatoare" de bani, nu conteaza ca se afecteaza filosofii vechi de brand.

ca un paradox (mai degraba negativ) se poate comanda/cumpara un 114d cu pachet M integral, care va face masina sa arate cel putin dpdv vizual, similar unui M135i. asta e si bine, intr-un fel, pt cineva care apreciaza look-ul dar nu vrea performanta, pe de alta parte distruge din faptul ca insigna M ar trebui sa fie ceva special, cum era pe vremuri, si citeam in revista Autoturism despre M3 si M5, niste "bestii" de care ti se facea frica...

una peste alta, e important dupa mine ca o masina sa iti transmita ceva, si acest mic bmw face asta pt mine din belsug, deci so far, consider achizitia ca "money well spent".
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: bembeu alb

Postby andybumbu » 21 Jan 2015, 11:21

ai gandit bine Cataline :idea: Noua serie 1, care va aparea peste vreo 2 ani, va fi cu motoare transversale si tractiune fata, dar si x-drive, normal ...:? Va prelua totul de la seria 2, pe care am testat-o, fara a o conduce si m-a impresionat prin calitatea finisajelor, volum, optiuni posibile, inclusiv x-drive etc...dar pretul...cumperi 2 Scenic full :shock:

Bmw-ul e singurul producator mondial independent si totodata producatorul premium nr1 mondial :idea:
Din acest motiv, are o echipa de psihologi, strategi etc care ne intuiesc dorintele, care ne manipuleaza si dirijeaza asteptarile etc. De aceea apar clase noi, corcituri gen X6, seria 3 coupe a devenit seria 4, iar seria 2, a preluat locul seriei 3 dar si din seria 2000 din anii70 :lol:
Concurenta premium are idem, dar ceva le lipseste, la alt nivel, sau mai bine zis se pierd printre zeciile de mii de modele, marci din portofoliile lor :lol: :idea:
Daca nu ar face asta, ar fi papati de ceilalti doi, adica mertan si audi

Pe partea de electrice speciale, adica seria i cu cele 2 momentan, i3-i8 au un avans de 10 ani-vs concurenta :idea:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: bembeu alb

Postby leeloo » 21 Jan 2015, 12:02

de X1 stiu ca il vor scoate cu tractiune fata, awd optional, dupa ce un studiu a aratat ca mai bine de jumatate din clientul clasic de x1 habar nu are ce tractiune are.
Tractiunea spate, cu avantajele sale, implica ceva costuri in plus si alte probleme, de exemplu e greu sa pui motor transversal si sa faci tractiune spate, asta inseamna bot mai lung etc.. spatiu interior mai mic la aceasi dimensiune a masinii.. etc..
De seria 1 nu am vazut inca nimic oficial, desi poate nu mai sunt eu la curent.
Si pachetul ala M nu contine badge-ul de m, ci doar spoilere, bari praguri similare.. dar nu si badge-ul.
Daca e pe vreun 114d badge M, ala e pus de proprietar..
M -urile sunt inca niste masini de speriat, si misto la ele e ca sunt inca relativ discrete( daca le iei badge-ul M de pe spate, cred ca nici 10 % nu o recunoaste cineva ca fiind M) si si pot fi folosite si zi de zi sa iti duci copilu la scoala in comfort, iar cand vei sa te dai cu ea, apesi butonul M si gata.. :)
AM facut un drive test cu un 135i, modelul anterior, prin 2009.. era ceva spectacol masinuta aia. practic vechea reteta din anii 1980.gen ursulet.. .. masina mica usoara cu motor monstruos.. ca noua serie 3 e mai mare si decat vechea serie 5 deja.. X3-ul nou e cam cat primul X5 aparut.. si tot asa.. seria 1 a devenit ce era vechea serie 3 in anii 80 si prima jumatate a anilor 90..
Saab 9-3 1.8t SK 2006
leeloo
Senior
 
Posts: 201
Joined: 13 Jan 2014, 20:12
Location: Bruxelles, Belgia

Re: bembeu alb

Postby catalinmetal1 » 19 Feb 2015, 09:09

apropos de faptul ca ma intrebase cineva daca am condus si V40. asta ca sa inchei careul de "asi" la compacte...
ei bine, recent am avut ocazia sa conduc - si in oras si pe national si pe autostrada - un V40 cu motorul de 2 litri 5 cilindri, cutie manuala cu 6 trepte. 150 de cai si cuplu cat un 9-5 aero (350Nm).
nu pot spune ca nu trage acel motor, ba din contra... cutia insa, fata de BMW este mai soft, la fel si pedalierul, ceea ce, daca mergi mult in oras, e un avantaj fata de BMW, care e mult prea precis, si brusc, mai ales intr-a intaia si a doua.

pe de alta parte, cam aici se incheie si plusurile observate de mine, bine, ar mai fi si aspectul exterior care nu e rau deloc, ba e chiar misto, desi identitatea marcii s-a cam dus de mult timp, practic V40 chiar arata a Focus new gen, nu numai ca este si pe dedesubt destul de mult focus...

asa incat, din 4 compacte premium, numai 2 sunt "standalone", A3 fiind un golf cu epoleti, si V40 fiind un Focus cu sclipici. daca pun la socoteala ca pe clasa A exista motoare Renault, si faptul ca BMW au colaborat cu PSA pt motorul de 1,6 benzina, se vede treaba ca nu mai putem vorbi de clasa compacta ca fiind premium 100%...

asadar mai bine ma limitez la feel... ei bine, aici e buba, V40-ul asta mi s-a parut chiar mai insipid decat A3 (desi cred ca sunt pe acolo, cumva). nu simti nimic cand conduci masina asta, cu toate ca ai 150 de cai sub picior, nu as da BMW-ul meu de 95 de cai nici pt o singura zi pe masina asta, care, daca ar fi avbut motor de 1,6 diesel ar fi fost moartea pasiunii la propriu (in opinia mea, evident).

trebuie sa recunosc ca mi-a placut mult mai mult clasa A, si decat A3 si decat acest V40, si probabil ca singurele doua motive pt care nu am acum clasa A sunt legate de nivelul de zgomot de la motor, si proveninta Renault a motoarelor diesel de 1,5 litri.
nu ca motoarele astea ar fi neaparat proaste, pt ca am avut colegi care au avut megane cu motorul asta (in varianta de 80, 90 sau 100cp) si nu au avut probleme (cel putin nu la motor), dar asa, ca idee, sa iei un merc cu motor de renault, care e si pe logan :lol: . desi, eu sunt faimos ca am facut achizitii ciudate, asa ca nu ar fi exclus sa ma vedeti vreodata cu un clasa A cu motor de renault de 90 de cai, si pachet AMG :shock: :lol:

in plus, pretul pt clasa A este mai mare decat pt seria 1, de fapt as zice ca dintre A3, clasa A, seria 1 si V40, bembeul are cel mai mic pret. oricum, pt cine doreste masina (relativ noua) perioada asta, imediat dupa sfarsitul de an, e benefica din cate vad, sunt oferte bune pe masini de showroom sau testdrive, adica masini cu cateva mii de km la bord, uneori chiar si 7-8-10 mii de eur din pretul de nou, asta fiindca sunt, practic, cu un an mai vechi...

la merc sunt foarte foarte misto scaunele de pe versiunile sport sau AMG, arata intr-un mare fel! iar ca design, clasa A e clar cea mai inspirata, bembeul fiind cel mai uratel, bine macar ca e simpatic.
Last edited by catalinmetal1 on 20 Feb 2015, 10:17, edited 1 time in total.
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: bembeu alb

Postby andybumbu » 19 Feb 2015, 10:21

La volvo sunt fantastice modelele mari, adica clasa V70 fata si Awd, volvo S80 si suv-urile Xc60 si bineinteles varful sigurantei mondiale, intruchiparea a tot ceea ce inseamna volvo, noul XC90 :wink: ....
Dar sunt din alta liga de pret, chiar echipate mediu....

bmw-ul e peste clasa A cu multe clase, parerea mea...
chestia cu motorizarea ca e de 1.5dci e o prostie..
totate masinile din ziua de azi sunt niste smecherii...
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: bembeu alb

Postby cristiansen09 » 08 Aug 2015, 12:52

Cum se mai misca Bmw ul? Ceva noutati?
cristiansen09
Master
 
Posts: 317
Joined: 16 Dec 2008, 19:06
Location: Bucuresti

Re: bembeu alb

Postby catalinmetal1 » 19 Aug 2015, 09:06

se misca tot cu tractiune spate :D si motorina!
27k and still counting... a primit si prima revizie si vara asta a vazut cam juma' de europa, ungaria, germania, austria, olanda, belgia, franta, italia, slovenia... cam 9k numai pe afara... sunt multumit de achizitie, masina se misca peste specificatiile de lista, dupa parerea si experienta mea.
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: bembeu alb

Postby catalinmetal1 » 04 Jan 2016, 11:07

s-a dus si asta... se pare ca in afara de 9-3, nu imi rezista nicio masina prea mult...
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

PreviousNext

Return to My Other Car

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest