Instalatie audio

Ce muzica avem in masina?

Instalatie audio

Postby Saabman » 17 Mar 2011, 23:02

Salutare,

Navigand linistit pe forumurile saab din lume am dat peste un topic, unde un rus a inceput sa-si schimbe instalatia audio pe un turbox. M-am gandit ce naiba ca are tot ce-i trebuie, dar la ce a facut el m-am inselat grav. M-am gandit sa postez linkul aici pentru ca are mai multe bestii carora le-a schimbat sistemul audio. Site-ul este in rusa dar ii dai cu translate si n-o sa fie problema, oricum nu are prea multe explicatii ci mai multe poze.

http://kachev.com/?cat=7

Exista un topic pe care le-am deschis in legatura cu ce sa facem cu navigatia de pe 93SS pana la facelift si pana acuma se stia ca nu se poate face nimic eh se pare ca rusul a reusit sa puna alta :D

Vizionare cat mai placuta.
SAAB 9-3 Aero TTID
Saabman
Master
 
Posts: 257
Joined: 14 May 2009, 22:48
Location: Bucuresti

Re: Instalatie audio

Postby danezu » 18 Mar 2011, 09:08

Se poate schimba daca ai ambitie si bani :mrgreen: Am vazut unul care a mutat afisajul climatronic sus, in locul radioului si a pus un 2DIN de toata frumusetea......

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Instalatie audio

Postby Saabman » 18 Mar 2011, 13:05

Pai tot la asta am vazut treaba despre care vorbesti. Asta a facut aceasta schimbare.
SAAB 9-3 Aero TTID
Saabman
Master
 
Posts: 257
Joined: 14 May 2009, 22:48
Location: Bucuresti

Re: Instalatie audio

Postby bleunightdanger » 22 Mar 2011, 12:41

S-au facut destule astfel de masini si pe la noi. Impresionant la rusnacul asta "ticnit" este ca si-a facut singur tot!

Sunt curios daca cineva pe aici pe forum a umblat pe la audio...
if you're looking for peace, then get ready for war
User avatar
bleunightdanger
Junior
 
Posts: 25
Joined: 26 Jan 2011, 16:06

Re: Instalatie audio

Postby Saabman » 22 Mar 2011, 12:55

Proiect mare ce a facut rusnacul, dar vedem o luam incet incet :D
SAAB 9-3 Aero TTID
Saabman
Master
 
Posts: 257
Joined: 14 May 2009, 22:48
Location: Bucuresti

Re: Instalatie audio

Postby bleunightdanger » 08 Apr 2011, 10:59

continui aici dezbaterea inceputa cu Edy pe topicul cu amplificatorul http://www.saab-romania.com/ro/forum/viewtopic.php?f=14&t=1084

Esprit NU mi se par scumpe. http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/HELIX/Sisteme/ . Avand in vedere ca Esprit este gama de mijloc de la Helix mie mi se par slabe. Focal Access se aud mult mai bine, si Access-urile sunt gama entry de la Focal. As merge mai degraba pe Focal Polyglass http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Focal/Sisteme/, chiar de sunt putin mai scumpe, dar oricum sunt sub 1000lei.

Helix nu imi spune nimic ca brand. Mai degraba ma pot baza pe DLS ca sa nu ma repet cu Focal....

Plus ca un sistem nu e format doar din difuzoare.... Vad ca pe aici nu este nicio miscare.. chiar nimeni n-a umblat pe la audio?
if you're looking for peace, then get ready for war
User avatar
bleunightdanger
Junior
 
Posts: 25
Joined: 26 Jan 2011, 16:06

Re: Instalatie audio

Postby Saabman » 08 Apr 2011, 11:02

Clar as merge pe niste focaluri pe care le gasesti sub 1000, chiar unele bune. Trebuie sa te gandesti ca nu faci masina de competitie, asa ca sub 1000 gasesti din ce alege si pentru ce ai avea nevoie se aude foarte bine
SAAB 9-3 Aero TTID
Saabman
Master
 
Posts: 257
Joined: 14 May 2009, 22:48
Location: Bucuresti

Re: Instalatie audio

Postby bleunightdanger » 08 Apr 2011, 11:55

Se "aud" si niste sony xplod de 150lei.... si sunt si "de marca" :lol: :lol: :lol:
Insa sunt doar cateva produse la 500-800lei care chiar se aud foarte foarte bine si chestia asta nu tine intotdeauna de brand, model etc.
Imi povestea recent un veteran in domeniu ca a fost o serie de Utopia acum ceva ani buni care se auzeau BETON si a castigat multe premii cu setul acela de difuzoare. In mod inexplicabil insa actualele Utopia NU se mai ridica la nivelul acelora...

La actualele SAAB sincer mi se pare ca sistemul audio este prea complicat si in plus sunt folosite componente mediocre. De aici deriva doua aspecte: 1-fiind un sistem "gandit bine" reuseste sa scoata untul din componentele folosite, in special din difuzoare; 2-componentele slabe au totusi limitele lor si rezultatul final este cel mult mediocru. Atunci involuntar te intrebi: la ce folos ca s-au complicat cu o solutie teoretic rafinata cand se poate obtine un rezultat mai bun folosind o reteta clasica?
if you're looking for peace, then get ready for war
User avatar
bleunightdanger
Junior
 
Posts: 25
Joined: 26 Jan 2011, 16:06


Return to Sisteme Audio-Video, GPS, In Car Entertainment

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron