Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Noutati in domeniu, norme din Romania sau din alte tari

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby cipsu » 07 Nov 2014, 21:32

andybumbu wrote:M-a anuntat avocata, am reusit sa castigam procesul si pt cealalta masina...sentinta e definitiva 8)
Pt toti care a-ti pierdut procesul sau inca nu aveti proces, niciodata nu e prea tarziu sa incercati ....eu am pierdut procesele in 2010, dar iata ca dupa 4 ani le-am recastigat ....keep walking :wink:

Bravo! Dar e vorba de taxa veche, de inmatriculare, nu actualul timbru de mediu, corect?
'99 Saab 9-3 Coupe SE HOT, now Stage 3 Maptun-ed
cipsu
Master
 
Posts: 473
Joined: 22 Nov 2013, 18:38
Location: Bucuresti

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby andybumbu » 07 Nov 2014, 22:43

Multumesc cipsule!
Da, taxele astea sfidatoare sunt platite in 2008 si in 2009 :evil:
Sper ca pt primul proces castigat in iunie 2014, sa-mi fi intrat prima transa de 20%+cheltuielile de judecata, inca nu am ajuns prin Ro ca sa verific... :roll: Acuma trebuie sa platesc din nou cheltuielile de judecata si pt speta asta, urmand ca statul sa mi le plateasca ulterior...Frustrant...m-au costat procesele din 2010 pierdute+din nou toata tevatura in2013-2014 o gramada de bani...ca sa ne sfideze pe fata wc-ul initiator al taxei, dupa cum postam mai sus in topic :evil: ...Dar, totul se plateste, mai devreme sau mai tarziu... :idea:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby cipsu » 08 Nov 2014, 11:22

Sa speram ca mai devreme decat mai tarziu! Iesi la vot, suna acasa si convinge-ti cunoscutii sa iasa si ei :)
'99 Saab 9-3 Coupe SE HOT, now Stage 3 Maptun-ed
cipsu
Master
 
Posts: 473
Joined: 22 Nov 2013, 18:38
Location: Bucuresti

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby andybumbu » 08 Nov 2014, 15:18

Eu nu voi mai vota, de ce, pt ca toti sunt o adunatura de porci.
In 2009 am votat la Viena.. abia dupa a treia incercare am reusit atunci sa votez la Institul Cultural Romano-Austriac si am pierdut 2 ore la coada, dupa ce mai fusesem dupa cum am spus de 2 ori sa studiez cozile in ziua aceia
In 2012 am plecat din Ro spre casa in De, dar doream ca sa votez pt suspendarea chiorului.Asa ca am ajuns tot la Viena, la ora 8 fix dimineata am votat. Am pierdut aproape 1 ora din drumul meu lung spre De, ca sa aflu ulterior ca cei ajunsi la putere atunci, intamplator si nemeritat, habar nu aveau de nr de cetateni care au drept de vot-morti-etc... :lol: :evil:
Deci nu voi mai vota vreodata pt politica din Ro :lol: niste fecale

Pe de alta parte, nici nu sunt de acord ca un cetatean roman cu domiciliul in strainatate sa voteze, parerea mea
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby Dansb » 08 Nov 2014, 16:44

E parerea ta. Si, dupa cum au "organizat" alegerile, adica sectiile de votare, e si convingerea guvernarii rosii. Nu-i prea greu de inteleles ca ASTA trebuie schimbat.
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby andybumbu » 08 Nov 2014, 17:53

Este o falsa impresie, nu stiu cine e mai rosu :lol: trupa psd-ista sau aglomerarea de traseisti politici din cealalta parte... :roll:
l-au bagat la inaintare pe sasul evazionist si cu plin de realizari prin SB :lol: iar in spatele lui abia asteapta hienele sa faca o alianta cu fostii colegi, adica pontistii :wink:

Repet toti sunt aceeasi cameleoni politici, cand deschizi netul, ba primarul pnl-ist-psd-ist-pdl-ist arestat pt mite de milioane de €, iar plebea se trezeste odata la un cincinal sa-si aleaga derbedeul :lol: :lol: :lol:
Sa traiti bine, indiferent cine castiga, la vremuri noi-tot noi, hai sictir :mrgreen:

In ceea ce priveste votul celor cu domiciliul in strainatate, da, e parerea mea, de ce uite asa:
-nu se cunoaste de catre nimeni, populatia reala a romaniei, nu vorbim de cei de peste granite, ca aici e dezastru total
-se evita dublul vot, enorm de multi romani, nu figureaza ca au domiciliu in strainatate, deci au si buletin de Ro, ceea ce e ilegal, deci apar pe liste in Ro
-se evita manipularile& interpretarile
-votul presupune si sa simti pe pielea ta direct rezultatele...efectul
-nu poti sa votezi si sa influentezi viata celor care locuiesc efectiv in Ro, cu votul tau dat de afara doar dupa ceea ce vezi la tembelizor- net-barfe etc
-foarte multi din cei ce locuiesc afara si voteaza- vin rar sau deloc in Ro
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby cipsu » 08 Nov 2014, 22:23

Te resemnezi prea repede Bumbule :) Eu fac tot ce tine de mine ca sa nu le dau astora pe mana "cheile" de la tara, e clar ca o dau in gard si chiar asa rablagita asa cum e alta nu am.
Nu-s de acord cu votul in strainatate, multi sunt acolo nu pentru ca vor ci pentru ca trebuie sau n-au de ales, de ce sa le iei dreptul de a vota sa-si determine viitorul? In plus, sunt mandru de comportamentul celor din diaspora, da-mi un alt exemplu recent de moment in care romanii au stat uniti cum au stat la coada la vot. Iar asta e un semn de normalitate, din aceea de care avem cu totii nevoie.
'99 Saab 9-3 Coupe SE HOT, now Stage 3 Maptun-ed
cipsu
Master
 
Posts: 473
Joined: 22 Nov 2013, 18:38
Location: Bucuresti

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby andybumbu » 08 Nov 2014, 23:06

Eu nu sunt resemnat, eu sunt realist :roll: :lol:
Lasa-ti prostiile cu romanii uniti etc, nu am fost niciodata uniti, o spune unul care a transporta papica-ceai sau ce aveam pe acasa, la soldatii abndonati pe posturi in TM sau la manifestantii flamanzi-obositi-etc, desi aveam 12ani...Iar vecinii se uitau ca la ciumati :evil:
Si-n 2009 se statea la coada ore pt a vota...dupa cum spuneam...iar in robasina :twisted:
Cheile tarii... :lol: cred ca e o gluma, ceea ce era de vandut s-a dus, sistemul bancar, titeiul, padurile sunt taiate in proportie de minim 50%, exportam lemn brut si importam ....:lol:
Sistemul sanitar e capusat total, doctorii au plecat in ultimii 10 ani pe rupte
Infrastructura rutiera e zero, feroviar si mai rau, naval-aerian=nula
Sistemul educational nula

Unica diferenta fata de trecut, e ca toata plebea are un telefon cu care poate surprinde ceva si acces internet mult mai facil, facebook etc
Doi, datorita interesului strategic al USA, in speta FBI-ul, avem sa descoperim in anul 2014 ca zeci de primari-politicieni-directori au capusat-cangrenat tot, fura direct- deturneaza-conditioneaza investitii-adica asta-i criminalitate economica deosebit de grava etc, iar toate derulate-perpetuate de peste 15-20 de ani..fara nici o masura :lol: :lol: :lol:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby leeloo » 10 Nov 2014, 20:25

alea 5 miliarde de euro sau cat trimit romanii de afara sunt bune, dar votul lor nu prea.. :)
Saab 9-3 1.8t SK 2006
leeloo
Senior
 
Posts: 201
Joined: 13 Jan 2014, 20:12
Location: Bruxelles, Belgia

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby andybumbu » 10 Nov 2014, 22:05

:lol: :lol: :lol: leloo stai tu linistit, pt toate partidele politice, cetatenii romaniei sunt niste lepre proaste bune de muls non stop, iar odata la 4 sau 5 ani, buni de fraierit-aburit-amagit...
Fara cele vreo 10 miliarde anual venite din afara, s-ar fi scufundat si mai mult tara, astia au devalizat totul., bazandu-se pe noncombatul specific mioritic
Acuma e farsa discutie cu cei din diaspora, mai ce bine suna, mai putin si ajungem disidenti :lol:
La unguri cand s-a dorit introducerea taxei pe Gigabyte-ul de internet de catre diktatorban :twisted: au iesit >100mii de unguri...deh au alt aluat :idea:
Indiferent cine castiga, la vremuri noi-tot noi :lol:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby andybumbu » 16 Nov 2014, 21:35

Am sosit de la votare :D am fost totusi sa votez...Luxemburgul e aproape, asa ca am mobilizat bestia si am votat la ambasada din L.
Foarte civilizat, am ajutat si eu la distribuirea declaratiilor. Cei din ambasada foarte-foarte amabili, au oferit si cafea calda la toti doritorii, au fost sub 10 grade- ploios. Declaratiile pt cine nu le avea, multe+ foarte multe pixuri..fara cuvinte. Desi erau peste 100persoane in fata mea a mers totul sub 1 ora, pe banda rulanta :mrgreen:
Marea majoritate eram veniti din DE, am intalnit chiar un prieten venit din Frankfurt, adica peste 700km dus-intors :shock:

BRAVOOO angajatilor din Ambasada Romaniei :wink:

Daca tot eram pe rezerva, am adapat bestia+shopping la peco... cafeaua bat-o vina :wink:
Durata totala, exact 4h
Kilometrii 205,9km
Consum 5,5%

sa vedem si rezultatele... :roll: :idea:
Attachments
16112014083.jpg
16112014084.jpg
16112014085.jpg
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby alfis02 » 18 Nov 2014, 10:19

Acum, ca stim rezultatul iti multumesc pentru efort,tie si tuturor celor din diaspora care au votat si i-au mobilizat si pe cei din tara. Inca odata bravo voua si felicitari. Paul, baiatul meu a stat 3 ore la coada la Bonn.
SAAB 9-5;2.0t 2001
User avatar
alfis02
Invatacel
 
Posts: 52
Joined: 09 Jun 2013, 16:00
Location: Sibiu

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby andybumbu » 18 Nov 2014, 10:29

Nu trebuie sa-mi multumesti Sorine :wink: Oare cati romani care ar putea sa voteze la colt de stradaa nu-si misca curul...Mi-am facut datoria... desi dupa cum spuneam, cei in spatele fiecarui candidat....Sper ca se vor lua masuri, oricum rezultatul obtinut de rosii e urias, in 2014 aproape 50% din populatie e indobitocita si saracita...vai si amar..si asta la un sfert de secol :shock: dupa zicerile lu´Brucan
Johannis nu are nici un merit, nu mai vorbesc de ceea ce e in alianta sa... am votat contra rosilor, DAR astia nu au nici un merit repet...si din pacate...sper sa se miste ceva, momentan doar o piesa e alta :idea:

aici e un articol care-mi sustine ideea :roll:
http://www.gandul.info/puterea-gandului ... s-13579498
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby alfis02 » 18 Nov 2014, 10:54

Da, ai dreptate, lumea nu l-a votat pe Johannis, dar, nu inteleg de ce nu putem sa-l creditam cu un pic de incredere? Trebuie sa recunosti ca e un personaj atipic pentru politica de la noi, e sas, nu e ortodox ,e ardelean,nu e prost cum cred unii,care zic ca vorbeste rar ca nu are ideile la el. Sasii gandesc inainte de a vorbi. Noi ne-am obijnuit cu politicieni care mai mult vorbesc si nu prea fac nimic.Eu zic sa avem un dram de rabdare si mai vorbim peste o vreme.
SAAB 9-5;2.0t 2001
User avatar
alfis02
Invatacel
 
Posts: 52
Joined: 09 Jun 2013, 16:00
Location: Sibiu

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby manolodsv » 24 Nov 2014, 10:00

cand pui stampila pui pe numele unei persoane, care este sustinut de niste partide, doua la numar PNL si PD. daca pun pe un candidat stampila o pun si pe cei ce ii are in spate - adica Blaga, Videanu, Alifie si multi altii care au facut numai rau. Concluzie - votez Johannis sau ideile celor din spatele lui ? La noi dreapta nu e ""dreapta"", este o adunatura de hoti. Stiu ca multi imi vor da peste nas dar asta este parerea mea. Si mai am o parere despre diaspora - daca tot l-au votat pe sas si si-au luat tara innapoi ii intreb - cand vin in tara sa traiasca alaturi de el, sa ii plateasca taxe, sa astepte salariul care este fff mic ? Cei care ati plecat din tara in ultimii 10 ani, sunteti multi, nu ati plecat de fapt pentru ca dreapta de PD era si este plina de nemernici ? Cat timp va mai dura pana il vor pune pe Base prim-ministru ? Atunci astept diaspora sa vad ce zice, dar nu este cazul sa astept ca stiu raspunsul - nu va spune nimic sau va spune ca daca nu imi place sa fac ca ei - sa plec din tara. Atunci ce rost mai are votul din diaspora ? O lege ca in Marea Britanie cred ca ar fi utila - cine este plecat de mai mult de 5 ani din tara isi pierde dreptul de vot pentru ca nu mai este conectat la viata reala ci le cea virtuala. Pareri personale. O zi buna va doresc.
EX SAAB 9-3 SS 1.9 TID 120 cp - 2008 SAABinuta.
PRESENT SAAB 9-3 SS 2.0t Hirsch 210CP - 2008 Pa Pa Bum Bum.
User avatar
manolodsv
Saabist adevarat
 
Posts: 1997
Joined: 17 Feb 2012, 10:49
Location: Calarasi

PreviousNext

Return to Legislatie/ Asigurari/ Taxe

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron