Accident in Italia

Noutati in domeniu, norme din Romania sau din alte tari

Accident in Italia

Postby Seb. D » 12 Feb 2014, 21:03

Salut,
Vreau sa impartasesc cu voi experienta nefericita pe care am trait`o sambata in Italia, in orasul in care locuiesc de mai bine de 3 ani.
Dupa cum stiti am un Saab 93 inmatriculat in RO din august 2013, cu toate taxele, impozitele si RCA platite in Ro. Sambata dimineata asteptand in coloana la intrarea intr`un sens giratoriu, masina din spatele meu (stationa) este lovita din spate de o alta masina a carui conducator vorbind la telefon nu a realizat ca masiniile din fata lui erau oprite. Masina din spatele meu (Toyota Yaris) din impact este impinsa in fatza, evident lovindu`ma in bara din spate, iar eu la randu`mi lovesc pe cel din fatza mea (Toyota Rav4). Daunele mele: bara fatza 2 zgarieturi si suportul de la nr de inmatriculare cazut, bara spate are 2 zgarieturi + 1 pct indoit rezultat din cauza impactului. Dupa constatarea pagubelor (zero), Toyota din fatza mea pleaca , in acest caz ramanand 3 masini implicate, a mea plus cele doua din spate inmatriculate in Italia.
Dupa apelul la Politie, mi s`a raspuns ca trebuie sa schimbam constatarile intre noi. Proprietara masinii din spate a refuzat sa imi dea actele pe motiv ba ca aveam doar 2 zgarieturi, ba ca trebuia sa il opresc pe cel din fatza etc. Am facut poza la nr. ei de inmatriculare si am mers eu la politie si i`am facut plangere. Acolo mi s`a spus ca oricum politia nu se ocupa in acest caz de recuperarea banilor.
Intrebarea mea este cui trebuie sa ma adresez eu in acest caz? ... asta daca cineva dintre voi a mai avut experiente de genu`. Am sunat la sediul din Italia al RCA meu (UNIQA) si acolo mi`au raspuns ca ei se ocupa doar daca sunt implicate masini inmatriculate in alt stat decat Italia sau daca as fii fost eu vinovatul.
In primul rand multumesc lui Dumnezeu ca nu s`a intamplat ceva mai grav si ca am scapat cu bine atat eu cat si masina. Recunosc ca ma framanta toata treaba asta, nu ptr paguba in sine, ci pentru comportamentul scandalos al italiencei care mi`a adresat cuvinte rasiste si m`a facut in toate felurile de fatza cu maicamea. De aceea, nu as vrea sa ii raman "dator" si chiar de ar fii sa platesc 2 euro ptr reparatii vreau sa platesca ea!
Scz de msj daca e offtopic sau daca este "kilometric".
Ms! :wink:
Seb. D, Saab 1.9 TTiD Aero 180cp
User avatar
Seb. D
Invatacel
 
Posts: 63
Joined: 05 May 2013, 22:54
Location: Italia

Re: Accident in Italia

Postby danezu » 13 Feb 2014, 07:18

După nr. de înmatriculare vezi unde are aia RCA si te duci la sediu lor. Poti sa angajezi un avocat sa se ocupe, dar costa mult acolo. Vezi daca au si italienii asociatia victimelor străzii si apelează la ei. Părerea mea este s-o lasi balta!

Bafta!

Sent from my Lumia 920 using Tapatalk
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Accident in Italia

Postby cipsu » 13 Feb 2014, 08:30

Logica dicteaza ca Politia sa rezolve cazurile inc are intelegerea amiabila nu functioneaza. Nu cunosc sistemul in Italia dar banuiesc ca acest tip de comportament (refuzul de a coopera si parasirea locului accidentului fara a se identifica) este recunsocut a avea un oarecare pericol social atasat si deci...incriminat. De aceea zic ca Politia ar avea competenta
'99 Saab 9-3 Coupe SE HOT, now Stage 3 Maptun-ed
cipsu
Master
 
Posts: 473
Joined: 22 Nov 2013, 18:38
Location: Bucuresti

Re: Accident in Italia

Postby andybumbu » 13 Feb 2014, 10:02

Bine ca nu ai patit ceva fizic :wink:
Eu as calca-o in picioare pe rasista, nu te lasa, fa reclamatie, chiar daca pierzi timp & bani, ai martora pe mama ta!
Succes!
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Accident in Italia

Postby Seb. D » 13 Feb 2014, 17:53

andybumbu wrote:Bine ca nu ai patit ceva fizic :wink:
Eu as calca-o in picioare pe rasista, nu te lasa,..Succes!

hahaha.. sa stii ca iti vine sa ii rupi capu unei persoane de genu`..mai ales cand se razbuna pe unu ca mine care imi fac treaba si muncesc legal.. :roll:
..faza cu avocatu in cazu asta o exclud din start pentru ca costa mult prea mult si dureaza o vesnicie pana la solutionarea cazului :?
azi am sunat in Ro la firma de asigurari unde am facut RCA si mi`a spus domnu` inspector de acolo ca nu s`a mai confruntat cu asemenea cazuri... :D :D de parca as fii singuru roman plecat in afara granitelor.. (se poate intampla si cand mergi in vacanta in strainatate)
pe de alta parte politia mi`a spus ca nu se ocupa...oricum data viitoare (sper sa nu mai fie o alta data viitoare :mrgreen: ) nu ma misc de acolo pana nu vine politia.. iar cu doamna asta nu se stie niciodata.. poate ne mai intalnim pe strazi..
oricum va tzin la curent daca aflu ceva... 8)
ciaooo
Seb. D, Saab 1.9 TTiD Aero 180cp
User avatar
Seb. D
Invatacel
 
Posts: 63
Joined: 05 May 2013, 22:54
Location: Italia

Re: Accident in Italia

Postby danezu » 13 Feb 2014, 18:04

Pai ala de la asigurari s-a mirat pentru ca RCA-ul despagubeste pe cei loviti de tine, n-are legatura cu casco alte tipuri de polite. Daca loveai pe cineva, ei despagubeau, asa nu au nici o treaba.
Eu ti-am dat cele mai sigura varianta, ramane doar sa te interesezi cum stau lucrurile pe acolo cu victimele starzilor.

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Accident in Italia

Postby Dansb » 14 Feb 2014, 06:50

Fara suparare, abordarea voastra e gresita. Cel care trebuia sa despagubeasca pe toti cei implicati este cel care a generat accidentul, adica cel care vorbea la telefon. De la el trebuia sa cereti toti copie dupa polita. Cei din fata lui ati fost, toti, victimele lui.
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Accident in Italia

Postby danezu » 14 Feb 2014, 09:56

Nu este gresita, se presupune ca femeia aia nu a pastrat distanta regulamentara. Cine loveste din spate plateste. Oricum, conform legii europene, daca suny mai mult de 2 masini implicate in accident, politia trebuie sa se implice.

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Accident in Italia

Postby Seb. D » 14 Feb 2014, 20:17

Exact..are dreptate danezu.. cel putin aici in Italia se impart accidentele/vinele.. ala din spate o despagubeste pe ea, si ea ar fii trebuit sa ma despagubeasca pe mine.. chiar daca cel care a provocat totul a fost cel din urma..
..asta vorbea la telefon, avea un copil de 5-6 ani in masina si totul s`a intamplat pe la ora 10 dimineatza pe o ceatza destul de apasatoare... :evil:...clar ca nu vezi coada de masini care s`a format mai ales ca cu cateva secunde inainte eram toti opriti la bariera ca trecea trenul, si evdident s`a format coada...si dupaia intram in sens giratoriu.. :roll:
Seb. D, Saab 1.9 TTiD Aero 180cp
User avatar
Seb. D
Invatacel
 
Posts: 63
Joined: 05 May 2013, 22:54
Location: Italia

Re: Accident in Italia

Postby Seb. D » 14 Feb 2014, 20:26

hai sa va pun si pozele care le`am facut la fatza locului.. :?
Attachments
DSC_0971.jpg
Masina din spate
DSC_0970.jpg
masina care m`a lovit
Seb. D, Saab 1.9 TTiD Aero 180cp
User avatar
Seb. D
Invatacel
 
Posts: 63
Joined: 05 May 2013, 22:54
Location: Italia

Re: Accident in Italia

Postby menelaus » 30 Oct 2016, 05:05

La bella Italia:(
SAAB 9-3 The Silver Lightning (1.9 tid 120 cp 2009)
User avatar
menelaus
Senior
 
Posts: 156
Joined: 13 May 2012, 07:25
Location: Craiova


Return to Legislatie/ Asigurari/ Taxe

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests