Pretul exagerat pentru RCA

Noutati in domeniu, norme din Romania sau din alte tari

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby bullet » 27 Dec 2012, 15:16

Ca multe alte biruri din RO, RCA-ul e o taxa scumpa si fara rost...nu am auzit inca un "patit" care sa fie multumit de despagubirea primita, de 8 ani conduc fara incident, dar platesc la fel ca unul care si-a luat carnetul anul asta, daca Doamne fereste, o sa accidentez pe cineva, o sa platesc dublu. De ce mi-as mai face asigurare ?
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby Dansb » 27 Dec 2012, 18:18

bullet wrote:...de 8 ani conduc fara incident, dar platesc la fel ca unul care si-a luat carnetul anul asta, daca Doamne fereste, o sa accidentez pe cineva, o sa platesc dublu.

Nimic mai gresit :shock: . Nu stii de bonus/malus? Daca n-ai avut accidente in ultimii trei ani, ar trebui sa ai reducere la asigurare de 26%.
Atasez un fisier (impropriu spus, e poza unui fisier) cu bonus/malus, unde poti vedea ce bonus primesti si unde te duce un accident raportat la starea (nivel de bonus) actuala.

phpHBnjJUAM.jpg
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby explorer » 27 Dec 2012, 22:43

Dansb wrote:
explorer wrote:...Acolo unde imi permite comisionul (la societati de asigurare ca: Euroins, Carpatica, Asirom) va pot acorda si reduceri mai mari de atat.


:shock: Fara suparare, dar, ca proprietar de Saab, trebuie sa fii total desprins de realitate (intr-o exprimare eufemistica) sa-ti faci asigurare la cei de mai sus. :twisted:

Fara suparare, consider ca pentru un proprietar de Saab este mult mai nelalocul lui sa sara cu comentarii rautacioase, cu atat mai mult atunci cand cineva incearca sa vina in ajutorul comunitatii cu o oferta in limita posibilitatilor! Nu am facut nici cea mai mica reclama la Carpatica sau Euroins, nu eu am scris cu caractere bolduite, am incercat doar sa fiu un pic mai transparent decat majoritatea celor din industria asigurarilor si asta din respect pt majoritatea posesorilor de Saab, atata tot. Plus de asta, nu impun nimanui ce societate sa aleaga dintre cele 11 companii de asigurare autorizate de CSA sa incheie RCA, ca broker sunt si voi fi intotdeauna obiectiv si impartial. Spre stupoarea ta, afla ca am 4 propietari de Saab-uri care au ales pt RCA tocmai cele 2 societati nedigerate de tine, a fost doar alegerea lor, i-a interesat doar pretul, ii cunosc, sunt soferi buni, la motoare de peste 2000cmc incep sa se simta diferentele.. Daca gestul meu te deranjeaza, nu e nicio problema sau ai frustraari si/sau traume legate de anumite companii de asiguraaare, pt asta nu uita ca exista sesizari la CSA, daca vrei, te pun in tema! ;)
Saab 900s, 1996, 2.0i, 16v, 131CP,amazon green
User avatar
explorer
Nou venit
 
Posts: 7
Joined: 24 Oct 2011, 19:49
Location: baia mare

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby explorer » 27 Dec 2012, 22:49

danezu wrote:Pai daca va faceti asigurari la toti pacalicii ce sa va fac? In afara de 2-3 firme care platesc daunele pe Rca/Casco restul sunt varza! Iar brokerul de asigurare nu are nici o vina, el doar vinde, iar clientul alege intotdeauna unde este mai ieftin, fara sa se gandeasca la cel pe care-l loveste!

Bafta!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Corect! In ~95% din cazuri, pretul este determinant. Dar daca cineva isi alege asiguratorul si dupa alte criterii, sunt la fel de dispus sa il ajut.
Saab 900s, 1996, 2.0i, 16v, 131CP,amazon green
User avatar
explorer
Nou venit
 
Posts: 7
Joined: 24 Oct 2011, 19:49
Location: baia mare

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby bullet » 27 Dec 2012, 22:55

Ai dreptate @explorer, se pare ca am ceva reducere.

Totusi, hotia ramane :mrgreen:
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby MagicPenguin » 28 Dec 2012, 00:22

Din categoria "stiati ca": avem pe forum un coleg care a fost foarte multumit de evaluarea daunelor si despagubirea primita rapid de la Carpatica. Deci mai exista si cazuri fericite.

Intreb din curiozitate: City Insurance exista in portofoliul dvs?
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby manolodsv » 28 Dec 2012, 01:55

Din cat cunosc eu toate firmele de asigurari se "vaita" ca RCA este pagubos pentru ele - cica nu aduc profit. In cazul daunelor pe RCA agentul constatator are pixul in mana si daca vrea bine daca nu vrea face cum il taie capul pana in momentul in care te certi un pic cu el sau "ameninti" cu reclamatie. Am avut experiente neplacute si cu RCA si CASCO.
INTREBARE
1. Daca RCA este neprofitabil de ce se "bat" in oferte ?
2. Daca nu ar fi obligatorie prin lege asigurarea RCA cati vor mai face aceasta asigurare ?

Sent from my airplane 9-3 SS TID BLACK
EX SAAB 9-3 SS 1.9 TID 120 cp - 2008 SAABinuta.
PRESENT SAAB 9-3 SS 2.0t Hirsch 210CP - 2008 Pa Pa Bum Bum.
User avatar
manolodsv
Saabist adevarat
 
Posts: 1997
Joined: 17 Feb 2012, 10:49
Location: Calarasi

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby explorer » 28 Dec 2012, 09:19

MagicPenguin wrote:Din categoria "stiati ca": avem pe forum un coleg care a fost foarte multumit de evaluarea daunelor si despagubirea primita rapid de la Carpatica. Deci mai exista si cazuri fericite.

Intreb din curiozitate: City Insurance exista in portofoliul dvs?


Da, exista si City, ii am in grila pe aproape toate categoriile de asigurari. Pe RCA de aproape 2 ani, mai exact de la inceputul lui 2011, de cand au inceput sa atace si aceasta piata. Probabil o sa ma intrebati cat de (ne)seriosi sunt, dar, sincer sa fiu, din pacate nu am reusit sa-mi fac o parere clara despre ei. Asta si probabil pt ca nu am vandut prea multe RCA-uri la ei, iar dintre clientii mei niciunul nu a ajuns inca sa apeleze la serviciile lor. Au fost ceruti exclusiv in situatia cand au scos cel mai bun pret, ceea ce se intampla destul de rar. Totusi, au reduceri semnificative, de pana la 25% pentru: bugetari, pensionari si proprietarii din mediul rural (interesant este ca au inclus si o serie de orase mici din tara ca fiind loc. rurale). Tin minte ca anul trecut inca nu aveau sediu de daune in oras si chiar daca, uneori iesea cate un pret competitiv si la City, clientul era f sceptic in privinta lor si alegea intr-un final tot Carpatica, Euroins sau Astra :). Aia de bine de rau au macar un birou in judet, dar ce te faci atunci cand nu ai unde sa trimiti pagubitul?!...

Daca sunteti in continuare curiosi in legatura cu City Insurance, ia priviti ce se aude in presa despre ei: http://www.curierulnational.ro/Evenimen ... insolventa
Saab 900s, 1996, 2.0i, 16v, 131CP,amazon green
User avatar
explorer
Nou venit
 
Posts: 7
Joined: 24 Oct 2011, 19:49
Location: baia mare

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby explorer » 28 Dec 2012, 09:46

MagicPenguin wrote:Din categoria "stiati ca": avem pe forum un coleg care a fost foarte multumit de evaluarea daunelor si despagubirea primita rapid de la Carpatica. Deci mai exista si cazuri fericite.

Intreb din curiozitate: City Insurance exista in portofoliul dvs?


Da, de ce sa nu existe, pe mine nu ma mira deloc. :) La fel cum nu m-ar mira sa aud pe cineva ca nu a fost deloc multumit de prestatia celor de la Allianz ( de ex). Conteaza foarte mult si cu cine nimeresti, ce fel de persoana este acel inspector de daune, chiar daca politica de la varf a societatii este mai mult sau mai putin favorabila despagubirilor. E adevarat ca potrivit unor statistici recente, companiile cu cele mai multe plangeri depuse la CSA sunt: Euroins, Carpatica, Astra, Asirom si Omniasig (in ordine descrescatoare). Asta nu inseamna ca nu au existat si cazuri fericite la Euroins sau Carpatica.

p.s: pe langa City Insurance, pot sa faac RCA si la ABC Asigurari, o companie micuta si foarte probabil putin cunoscuta. Cu toate astea, dintre putinii care au apelat la serviciile lor, nu a fost nimeni nemultumit. :)
Saab 900s, 1996, 2.0i, 16v, 131CP,amazon green
User avatar
explorer
Nou venit
 
Posts: 7
Joined: 24 Oct 2011, 19:49
Location: baia mare

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby Dansb » 28 Dec 2012, 09:54

bullet wrote:Ai dreptate @explorer, se pare ca am ceva reducere.


Dorine, cred ca eu am dreptate, tabelul eu l-am pus :wink: :lol: Explorer vrea doar sa-si vanda produsul, oricare-ar fi el. :roll:

erplorer wrote:Fara suparare, consider ca pentru un proprietar de Saab este mult mai nelalocul lui sa sara cu comentarii rautacioase...

Nu-s comentarii rautacioase, e o realitate usor de verificat. Probabil te-ai simtit in pericol cu desfacerea produsului pe forumul asta. Pentru stiinta ta, am un amic angajat la una din societatile recomandate de tine, care prieteneste m-a sfatuit sa-i evit. La ei, se pleaca din start cu oferta de reparatie si nu de inlocuire, iar daca nu se poate repara, incearca sa-ti bage pe gat piese sh, sub pretextul ca masina ta e veche (3-4-5 ani inseamna tot veche la ei), e devalorizata si nu se justifica piesa de origine noua. Recomand inca o data vizita pe alte forumuri.

erplorer wrote:...cu atat mai mult atunci cand cineva incearca sa vina in ajutorul comunitatii cu o oferta in limita posibilitatilor!

Cred ca multi de pe forumul asta vor IN NPRIMUL RAND sa n-aiba probleme cu recuperarea daunelor, atunci cand isi fac un CASCO. Si sper ca la fel de multi sunt departe de ce-am spus mai sus:
Dansb wrote:...clienti chititi pe chilipiruri - "ma duc unde-i mai ieftin, ma doare la patina ca (asiguratorii) nu-i platesc pagubitului, io am asigurare" :evil:
, sa se judece-ntre ei (am adaugat asta acum, pentru a fi ideea mai clara).

erplorer wrote:...am incercat doar sa fiu un pic mai transparent decat majoritatea celor din industria asigurarilor si asta din respect pt majoritatea posesorilor de Saab,


Toti brokerii-s la fel de "transparenti" - pentru a-si vinde produsul ofera in primul rand ce-i mai ieftin, mizand pe saracia (majoritatii) romanilor. Dar, si-n asigurari este valabila zicala "sunt prea sarac pentru a cumpara lucruri ieftine" :wink: . Cat despre respect... :oops:

erplorer wrote: Spre stupoarea ta, afla ca am 4 propietari de Saab-uri care au ales pt RCA tocmai cele 2 societati nedigerate de tine, a fost doar alegerea lor, i-a interesat doar pretul,

Congratulations, you did it :!: Motivatia nu mai merita comentata, am facut-o mai sus :roll:

erplorer wrote:Daca gestul meu te deranjeaza, nu e nicio problema sau ai frustraari si/sau traume legate de anumite companii de asiguraaare, pt asta nu uita ca exista sesizari la CSA, daca vrei, te pun in tema!


Amice, stai linistit, n-am frustrari si nici traume, traiesc la alt nivel. Intentia mea este doar de a preveni eventualii doritori de chilipiruri ca se pot tepui urat de tot cu anumiti "industriasi" din asigurari.
Cat despre CSA, tocmai am spus ca prin ei mi-am rezolvat o incercare de teapa din partea ASIROM. Te pun eu in tema :wink: :lol:
In rest, numai succesuri pe ramura.
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby csb » 28 Dec 2012, 10:10

In general din pacate 99% din cazurile pe care le stiu, sunt nemultumiri fata de modul de despagubire, la oricare din firme :( N-am auzit masina care sa nu stea macara 1-2 luni dupa accident din cauza firmei de asigurari care cauta motive sa refuze despagubirea.
Din aceste cauze am renuntat de catvi ani sa mai platesc CASCO si RCA il fac und e mai ieftin ca n-am nimic de castigat... nu-i corect dar practic sistemul e atat de prost incat n-ai pe ce sa te bazezi.
Sa dau 1k euro/an si in caz de nevoie sa ma milogesc pt despagubire ? NEVER :evil:
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby Dansb » 28 Dec 2012, 11:21

Barna, ce-ai spune daca te-ar lovi unul, ti-ar produce avarii insemnate, iar asiguratorul te-ar despagubi doar cu/la valoarea de piese sh, pe motiv ca masina ta e veche (la 4 ani)?
Reversul este un Saab 9-3 2.0 T Aero 2009 din SB, care, fiind asigurat la o firma serioasa (nu fac reclama, nu-s broker :wink: ) acum e la Cobalcescu in reparatie pentru dauna de peste 6000 E (airbaguri sarite - cortina, laterale - portiere, praguri partea stanga, etc). Asigurarea despagubeste, conform devizului, cu piese noi, de origine! Am vazut masina, iti garantez ca cele doua societati in discutie ar fi zis "reparatie usi si praguri", adevarul e ca se puteau indrepta, nu erau foarte tare sifonate.
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby csb » 28 Dec 2012, 16:40

Dane, daca imi face altul sau eu avarii de 6000 euro pe masina asta m-as gandit foarte serios sa-l dezmembrez.
Daca ma loveste altul Casco ce zice :roll: :?: in rest sunt sanse mari sa te loveasca masini asigurate la firme neserioase mai ales ca majoritatea sunt :evil:
Din pacate statul ne obliga la plata RCA dar cand ai nevoie de ea nu te ajuta, ca si in alte cazuri ex. pensii, sanatate etc.

Sa ne fereasca Dumnezeu de accidente si de asiguratori !
Asta e parerea mea personala, si deocamdata degeaba incearca oricine sa ma convinga ca e gresita din cauza ca am vazut destul exemple negative :cry:
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby andybumbu » 28 Dec 2012, 19:23

Pt amicul broker, eu sunt deranjat de oferta practica de tine, adica iti faci reclama aici gratis, si oferi un discount......
doi la mana, unii mai umbla si prin alte tari, iar in acele tari, vine asiguratorul sau brokerul acasa la tine, sta vreo 2 ore, se chinuie sa iti faca o oferta cat mai mulabila necesitatilor, prea v-ati obisnuit cu asigurari la colt de strada :twisted:

trei la mana, logic ca pretul dicteaza, si daca ai casco si daca nu, tot la cheremul unui smecher de la asigurari stai, iar oricat de bune ar fi intentiile si service-ului& asiguratorului, ceea ce e busit tot busit ramane, lasand la o parte trauma psihica& fizica-daca exista, imobilizarea bunului etc

patru la mana, in domeniul asta, nici nu mai se cunosc actionarii, cine a cumparat pe cine...si la propriu& figurat :twisted:

euroins este campioana la reclamatii la CSA etc, jaf la drumul mare, pussy :mrgreen:

abc asigurari-reasigurari este o besina de firma, repet o besina de firma din Resita, deci repet din Resita, dar agreata de jegosii de la CSA pt romanica, deci daca ai daune la ei.....constatarea se face in resita, repet in resita, iar reparatia....tot in resita :lol:

e logic ca la o asigurare medie in romanica de sub 100euro/auto = rezulta ca nu se pot desspagubii pagubele produse, un rahat de tamponare costa zeci de milioane, scot parleala cu casco-urile, in rest vorba lui nea parlamentarul pnl :lol: becali- ce sunt prost sa platesc cateva zeci de mii de euro/an casco pt Maybach, gresesc-platesc :idea:

asa imi plac bancheriii& asiguratorii, totul e miere pana la probleme..... :roll: pussy
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Pretul exagerat pentru RCA

Postby explorer » 28 Dec 2012, 21:16

andybumbu wrote:Pt amicul broker, eu sunt deranjat de oferta practica de tine, adica iti faci reclama aici gratis, si oferi un discount......
doi la mana, unii mai umbla si prin alte tari, iar in acele tari, vine asiguratorul sau brokerul acasa la tine, sta vreo 2 ore, se chinuie sa iti faca o oferta cat mai mulabila necesitatilor, prea v-ati obisnuit cu asigurari la colt de strada :twisted:

trei la mana, logic ca pretul dicteaza, si daca ai casco si daca nu, tot la cheremul unui smecher de la asigurari stai, iar oricat de bune ar fi intentiile si service-ului& asiguratorului, ceea ce e busit tot busit ramane, lasand la o parte trauma psihica& fizica-daca exista, imobilizarea bunului etc

patru la mana, in domeniul asta, nici nu mai se cunosc actionarii, cine a cumparat pe cine...si la propriu& figurat :twisted:

euroins este campioana la reclamatii la CSA etc, jaf la drumul mare, pussy :mrgreen:

abc asigurari-reasigurari este o besina de firma, repet o besina de firma din Resita, deci repet din Resita, dar agreata de jegosii de la CSA pt romanica, deci daca ai daune la ei.....constatarea se face in resita, repet in resita, iar reparatia....tot in resita :lol:

e logic ca la o asigurare medie in romanica de sub 100euro/auto = rezulta ca nu se pot desspagubii pagubele produse, un rahat de tamponare costa zeci de milioane, scot parleala cu casco-urile, in rest vorba lui nea parlamentarul pnl :lol: becali- ce sunt prost sa platesc cateva zeci de mii de euro/an casco pt Maybach, gresesc-platesc :idea:

asa imi plac bancheriii& asiguratorii, totul e miere pana la probleme..... :roll: pussy

1000 de vorbe si n-ai zis nimic concret! :)) Daca tie iti place sa fii chestionat si interogat 2 ore pt un banal RCA, scoate 1500 de euro si ma mai ga!ndesc ;)
Saab 900s, 1996, 2.0i, 16v, 131CP,amazon green
User avatar
explorer
Nou venit
 
Posts: 7
Joined: 24 Oct 2011, 19:49
Location: baia mare

PreviousNext

Return to Legislatie/ Asigurari/ Taxe

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest