Cum sa conducem iarna

Sectiune dedicata informatiilor si evenimentelor din trafic, info radare

Cum sa conducem iarna

Postby tony » 03 Dec 2010, 10:01

Am gasit un articol, zic eu, de interes. Chiar daca multi dintre noi stim ce avem de facut iarna, nu cred ca strica sa ne aducem aminte, fiind in interesul fiecaruia si al tuturor. Salutari :D
http://www.motorstory.ro/2010/12/sfaturi-pentru-condusul-pe-timp-de-iarna/
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Cum sa conducem iarna

Postby csb » 04 Dec 2010, 14:55

Am remarcat ideea de a pune cauciucuri de iarna pe ambele punti...
Vecinul de peste drum pune doar pe fata pe Logan ca merge si asa, cum procedeaza inca multi :?
Eu n-am facut niciodata asa dar am mers cu lanturi (pe fata) pe un drum de munte care era putin circulat si era alb imaculat. Intr-o curba mai mare cu 30 km/h "a fugit spatele" si s-a intors masina cu 180 de grade intr-o fractiune de secunda. Atunci am realizat importanta aderentei pe toate rotile chiar si la viteza mica.

Deasemenea podul...
Acum catva ani am plecat spre Bucuresti dimineata la 6, era zapada dar drumurile erau curatate chiar uscate. Pe podul de le iesirea din Brasov era patinoare, am avut noroc ca mi-a facut semn cineva am incetinit dar eram deja pe gheata... masina s-a oprit la 1 m de cel din fata care se tamponase cu altii, in total cca 10 masini.

Poate v-am plictisit cu povestile de mai sus dar sunt intamplari pe care nu le uit (chiar daca am avut noroc sa scap usor) din cauza ca s-au intamplat in momente cand eram sigur pe masina si tot a aparut pericolul :roll:
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Cum sa conducem iarna

Postby danezu » 07 Dec 2010, 16:04

Clar trebuie sa ai pe toate rotile cauciucuri de iarna. Spatele este cel mai periculos mai ales iarna, iar la franare pe gheata/zapada conteaza ca te bazezi pe toate rotile :D
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Cum sa conducem iarna

Postby andybumbu » 10 Dec 2010, 23:04

daca nu sunt bani de 4 gume de iarna ok, macar pe puntea spate sa le ai pe cele mai bune, chiar daca ai tractiune pe fata, te mai descurci mai o frana de motor, corectii din volan, iei gazul, dar cu spatele, daca intri mai tare pe un viraj, degeaba mai intervi cu corectii din directie sau frana de mana, spatele unei masini este usor, iar cand se duce din cauza gumelor de vara sau uzate nasol, e de rau, foarte important e sa ai totul degivrat, nu e cazul nostru :lol: , doar avem scandinave :mrgreen: si la fel sa ai in vedere SID-ul, ma refer la temperaturile afisate si sa nu uitam ca in zonele de padure, poduri, pasaje, tunele apare brusc o scadere de minim 2-3 grade si bineinteles gheata neagra-poleiul :evil: :evil:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara


Return to Trafic

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests