Cumpăr SAAB 9-3 2008+

Sectiune dedicata vanzarilor si cumpararilor de automobile SAAB

Re: Cumpăr SAAB 9-3 2008+

Postby Dansb » 29 Oct 2013, 19:40

catalinmetal1 wrote: faptul ca pt tine cumparatorul de Saab aspirat e un fel de wannabe, e irelevant!pt tine "liniuta" e singurul criteriu, asa incat, cum spuneam, mai vorbim peste vreo 6-7 ani...
o masina inseamna mult mai mult decat "de la 0-100"! la un moment dat, vei intelege si tu. sper!

PS: scuze de offtopic.

Ma tot intreb: cine-o fi initiat topicul ala cu Aero vs. TTiD? Parca... A, da :mrgreen:
Nu prea vad consecventa :roll:
PS: scuze de offtopic
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Cumpăr SAAB 9-3 2008+

Postby MagicPenguin » 29 Oct 2013, 21:57

Catalin, pana la urma topicul asta de refera la altceva, nu la parerea mea despre SAAB-ul aspirat. starlifter isi cauta o masina si tu aproape ca il certi pentru ca nu vrea un 1.8i. Daca tu crezi ca un om care vorbeste cu atat de mult entuziasm despre SAAB, o sa aleaga un 1.8i, skillurile tale de customer service, cele care te ajuta sa intelegi nevoile unui "client", nu sunt cele mai dezvoltate. Asta nu inseamna ca ai si avea nevoie de ele, evident. Unii au inteles ce vreau sa spun. Altii nu vor intelege nici in 6-7 ani. Nu trebuie sa te oparesti pentru ca nu prefer eu sau X-ulescu motorul 1.8i. Nu sunt singurul care il considera inutil in oferta SAAB. Sunt curios daca Edy, care a schimbat SAAB-uri ca pe sosete, a avut sau a vrut vreodata un 1.8i. Cred ca majoritatea celor de pe forum isi puteau lua un 1.8i daca isi si doreau unul. Am intalnit posesori de SAAB benzina turbo care isi doreau un diesel ca sa scape de povara consumului ridicat. Am intalnit posesori de diesel care isi doreau benzinar din diferite motive. Nu am intalnit totusi un posesor de SAAB (cu orice alta motorizare in afara de 1.8i) care sa-si doreasca un 1.8i. Chiar sunt curios ce procent din totalul de 9-3SS vandute, au fost dotate cu acest motor. 20% cred ca este o estimare super optimista. Este o motorizare "de umplutura", gandita sa acopere o mica nisa din care intamplator faci si tu parte. Fara sa insinuez ceva despre tine, consider ca in nisa asta se regasesc si cei mai multi snobi. Sa nu uitam totusi ca este loc sub soare pentru toti si tocmai faptul ca avem gusturi si nevoi diferite ne ajuta sa nu ne scufundam in monotonie.

Legat de "pt tine "liniuta" e singurul criteriu" si "o masina inseamna mult mai mult decat "de la 0-100""... Inteleg ca esti anti viteza, anti putere si anti tuning, dar sa stii ca si o liniuta inseamna mai mult decat "de la 0-100". Mult mai mult! Lupta cu zecimile de secunda pe 402m nu este deloc usoara. Nevoile mele sunt altele totusi, asa cum am si specificat in postul care te-a inspirat cand ai postat. Nici macar Reno-ul nu e de "liniuta". :wink: Incep sa cred ca o discutie cu tine despre masini, este ca o discutie cu mine despre sisteme audio. Nici macar nu cred ca aud bine...

Eu o sa incerc sa ma opresc aici cu discutia asta. Te salut si sa ne vedem cu bine la intalnirile Club SAAB, ca de obicei.

starlifter, ai luat masina? :mrgreen:
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Cumpăr SAAB 9-3 2008+

Postby andybumbu » 30 Oct 2013, 09:08

Daca nu se introduceau motorizarile diesel...falimentul saab-ului s-ar fi produs mai repede.
Dupa parerea mea, dieselurile au depasit bine 60% din totalul masinilor vandute, ma refer la gama 93SS
Aspiratul de 1.8i, cred ca a gasit cumparatori fie numai si prin faptul ca totusi costa cu vreo 10000euro mai putin decat un saab turbo echipat binisor. Fabricantii stiu exact ce si cum, de ex varianta motorizarii mele, se vindea pe piata franceza cu 120cp, nefiind afctate de nici un fel performantele....ci doar portofelul francezilor, impozit zero pana-n 120cp 8)
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Cumpăr SAAB 9-3 2008+

Postby danplux » 30 Oct 2013, 20:25

Un posesor de SAAB, un iubitor al mărcii, va fi fericit că are şi se poate bucura de maşină. Că şi-a permis una nouă sau second-hand, că îşi permite o motorizare potentă sau mai cuminte, cred că el simte bine cu alegerea pe care a făcut-o.
Când m-am îndrăgostit de primul SAAB pe care l-am văzut, nu ştiam ce ascunde sub capotă. Mi-a plăcut pur şi simplu cum arăta. Cu siguranţă că, în final, alegerile ţin de diverse lucruri, fie că vorbim de temperament sau că ajungem la bani.
Saab 9-3/2.2 TiD/ 2001/ Alb
User avatar
danplux
Senior
 
Posts: 177
Joined: 08 Dec 2012, 10:35
Location: Constanţa

Previous

Return to Anunturi auto - SAAB

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest