Inlocuire mecanism de stergere a parbrizului 93SS

Lucrari pe care le poti realiza singur.

Inlocuire mecanism de stergere a parbrizului 93SS

Postby andybumbu » 20 Sep 2013, 21:58

Dupa cum spuneam, am inlocuit mecanismul de stergere al parbrizului complet.
Prima faza a fost in a descoperi care e buba, ca atare, am desfacut cu scula speciala de depresat bratele stergatoare, apoi am desfacut grila de plastic, se apasa in jos usor fiecare diblu de plastic+garnitura de guma.
Pasul urmator a fost in a scoate una dintre tijele care actioneaza bratul stg , cu ajutorul unei surubelnite, foarte bine era fixata si apoi am dat comanda din maneta sa vad ce se intampla...functiona perfect, maneta transmitea comanda, motorul executa manevra asupra bratului dreapta, deci am descoperit buba..
Din fericire mecanismul comandat a venit complet si a durat doar 24h :shock: direct din Suedia(desi sunt fabricate in Korea, inclusiv bratele) usurandu-mi munca de remontare-calibrare si a facut inutila operatiunea initiala de marcare a pozitiei bratelor pe axurile conice canelate.
Tot mecanismul e prins cu 4 suruburi, iar mufa cu care vine are inclusiv diblul de fixare pe caroserie.
Accesul e foarte usor, aerisit, deosebit de curat.

Cel mai important aspect e dat de faptul ca asa cum banuiam sistemul e upgradat, dupa cum se vede si in poze, fiecare ax conic canelat are un guler la baza lui, prin acest guler se impiedica infiltrarea apei-prafului etc in teaca axului, unde presupun ca se afla rulmenti, care conduce in timp la ceea ce am patit eu, griparea axului in teaca sa:idea:
Deci fiecare posesor de 93SS poate preveni griparea, prin simpla lipire a unei saibe cu diametrul gauri cat mai apropiat de cel al axului, poate putin presata in ax, iar apoi lipita cu adeziv turbat sau chiar sudata finut :wink:

Cost total: stergatoare-brate stergatoare-piulite-dopuri-mecanism complet-402 euro, montate de mine, imprumutat presa
Attachments
saab 2013 012.jpg
saab 2013 011.jpg
saab 2013 010.jpg
saab 2013 009.jpg
saab 2013 008.jpg
saab 2013 007.jpg
saab 2013 006.jpg
saab 2013 004.jpg
saab 2013 003.jpg
saab 2013 001.jpg
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Return to Do it yourself! (DIY)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron