Inlocuire broasca usa

Lucrari pe care le poti realiza singur.

Inlocuire broasca usa

Postby horatiu » 18 Dec 2016, 09:56

In speranta ca-i voi ajuta pe altii care se vor lovi de aceasta problema voi scrie aici cum se inlocuieste broasca de la usa. Din pacate am experienta,am inlocuit pana acum 3 bucati, ambele de pe fata si stanga spate. Pe dreapta fata a fost cel mai dificil deoarece usa mi-a ramas blocata/inchisa. In cazul asta, am dat scaunul din dreapta fata in spate maxim,am dat jos plasticele de pe stalpul lateral,cu grija,fiind iarna sunt mult mai casante. O surubelnita pt clipsuri(mica si curbata) s-a introdus(greu) intre panou si usa pt. a desprinde panoul. Inainte am desfacut cele doua suruburi din maner. Dupa ce reusiti sa-l desfaceti dintr-o clema trageti usor de el roata pt a-l desface din toate clemele.Il ridicati usor pt a scoate tija din el,deconectati mufele si trageti usor in spate in speranta ca va iesi dintre usa si bord fara sa se rupa. Dupa asta desfaceti antifonul pt a avea acces la broasca. In cazul meu nici asa nu am putut deschide usa, cu o surubeltina mare(cat mai mare) am spart broasca in usa pt a avea acces la mecanismul mecanic al ei,cel care nu mai primea comanda de deschidere, astfel am reusit sa deschidem usa. Dupa ce am deschis usa am desfacut broasca de pe usa,are 3 suruburi. Am montat-o cea care am achizitionat-o,i-am facut proba cu usa deschisa pt a nu avea surprize (avand in vedere ca era din dezmembrari) si a functionat. Am montat panoul inapoi si gata. Procedeul e la fel la toate usile doar ca e mult mai usor daca se deschid...
horatiu
Senior
 
Posts: 109
Joined: 22 May 2014, 13:06
Location: zalau

Return to Do it yourself! (DIY)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron