Saab 93 TiD 150cp cutie automata

Discutii generale despre SAAB

Saab 93 TiD 150cp cutie automata

Postby marius76 » 12 Sep 2012, 14:21

Am nevoie de ajutorul colegilor de pe forum, am gasit o masina de vanzare in Timisoara.
Este vorba despre un 93 TiD model Vector, de 150 cp, aprox 125.000km, cutie automata, are multiple dotari, xenon, jante aliaj pe 17" cu anvelope vara si jante tabla 16" ptr iarna, piele, scaune incalzite si cu memorie.
Vreau sa mentionez ca sunt anti-talent la tehnica, deci nu o sa ma apuc sa fac eu reparatii sau modificari la ea, tot ceea ce o sa fie ulterior de reparat sau modificat o sa fie facute la service.
Pretul este 8.000 euro negociabil.
Am vorbit la telefon cu proprietarul si am vazut masina doar exterior, are un spalator de far rupt (ma intereseaza daca stiti un pret ptr un spalator nou), cateva zgarieturi, are vopseaua putin sarita in cateva locuri, capota usor infundata.
As vrea sa imi spuneti cam la ce probleme sa ma astept de la aceasta motorizare, la ce sa uit cand ma duc sa o vad, o sa merg cu masina in probe si o sa merg cu ea si la verificari la service.
Cum se "descurca" avionul de 150cp la demaraj? Nu sunt un vitezoman, dar atunci cand fac o depasire vreau sa stiu ca ma pot baza pe masina si un alt motiv ptr care optez ptr Saab este siguranta care o ofera aceasta marca.
Nu am condus pana acum masina cu cutie automata, vroiam cu cutie manuala si benzina, dar s-a invit ocazia sa fie diesel si automata, sper sa ma obisnuiesc cu cutia automata.
Fac cam 10.000 km/an, majoritatea kilometrilor o sa fie facuti in oras (cam 70 %) si pe distante scurte de aprox. 3-5 km (acasa-birou), doar 30% din kilometri o sa fie in exterior.
Mai vroiam sa va intreb, este ok daca e cu cutie automata la drumuri predominate in oras?

Va multumesc,
Marius
Aspirant la titlul de pilot Saab
marius76
Nou venit
 
Posts: 12
Joined: 08 Feb 2010, 08:39
Location: Timisoara

Re: Saab 93 TiD 150cp cutie automata

Postby bullet » 12 Sep 2012, 14:36

Salut si bine ai venit pe forum !

Pentru numarul de km pe care pretinzi ca-i parcurgi pe an, dar mai ales pentru drumuri atat de scurte in oras, nu-ti recomand diesel. Cutia automata e binevenita in oras, nu influenteaza cu nimic in sens negativ, poate doar un consum marit, insa motorul diesel nu este facut sa fie exploatat in mediul urban. Mai ales unul destul de sensibil cum e cel de pe Saab (citeste rubrica Tehnica-Probleme si rezolvari si cea cu 9-3 Sport Sedan)
Puterea e suficienta pentru masina asta, depasirile sunt o joaca, din punctul asta de vedere nu sunt probleme.
In rest, daca vrei neaparat masina asta, fa-i o verificare la un service autorizat Saab, nu stiu daca mai exista Saab in Timisoara, daca nu la Oradea.
Pe langa chestiile pe care le verifici la orice masina SH, la cea de fata ar trebuie sa verifici alternatorul, volanta, filtrul DPF, admisia si daca s-au respectat intervalele de schimb ale distributiei.

Daca am uitat ceva, sa mai adauge colegii dizelisti :)
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: Saab 93 TiD 150cp cutie automata

Postby MagicPenguin » 12 Sep 2012, 14:48

Salut! Ai uitat un lucru foarte important. Din ce an este masina?
Motorul de 150cp daca este in mintile lui iti ofera tot demarajul de care ai nevoie. Cutia automata (banuiesc ca este vorba de cea cu 5 trepte) nu conteaza daca este folosita in oras sau in afara. Practic ele au fost "inventate" in primul rand pentru a te scapa de schimbatul continuu din oras. In plus ai oricand la indemana modul secvential (+ si - fara ambreiaj) pentru a fi sigur intr-o depasire la drum lung sau alte situatii... Conteaza mult daca a fost utilizata si ingrijita corespunzator pentru ca defectele ce pot aparea la o cutie automata sunt destul de scump de remediat si nu oricine se pricepe sa-si bage nasul acolo.
Ar fi fost bine sa ai un termen de comparatie in momentul in care o sa mergi cu ea ca sa-ti dai seama daca are un mers "smucit" sau un alt comportament ciudat. Nu te grabi! La km respectivi pe an poti sa alegi linistit un benzinar.
Avem colegi priceputi in Timisoara. Poate este cineva disponibil sa mearga cu tine si sa-ti dea un sfat sau macar sa-ti spuna o parere.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Saab 93 TiD 150cp cutie automata

Postby csb » 12 Sep 2012, 21:36

Pe acest motor te poti baza sigur in depasiri dar nu ii place in oras. Drumul intans e lumea lui.
Eu la inceput am avut probleme cu infundarea filtrului de particule in oras din cauza mersului subturat. Nu stiu cum se comporta automata...
In timisoara "andybumbu" te poate ajuta cu sfaturi live :idea:
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Saab 93 TiD 150cp cutie automata

Postby marius76 » 13 Sep 2012, 18:32

Multumesc colegilor de pe forum ptr promptitudinea raspunsurilor.
Imi cer scuze ca nu am precizat anul de fabricatie, este 2006.
Am fost ieri cu masina intr-o plimbare cu proprietarul, din pacate, este o masina neingrijita din punctul meu de vedere, dar socul cel mai mare ptr mine a fost faptul ca proprietarul nu este un fan al marcii Saab, ptr el este o marca ca oricare alta.
Distributia a fost schimbata la 75.000 km, cu recomandarea celor de la service sa fie schimbata la 135.000 km, acum are 122.000 km.
A avut probleme mari cu cutia de viteze, care zice proprietarul ca s-au rezolvat (asta mi-a spus dupa ce i-am zis ca o sa vreau sa mergem cu masina la reprezentanta ptr verificari).
Si eu vroiam tot benzinar, dar din pacate cand si-a vandut Mountin masina nu aveam fonduri disponibile si adi_saba s-a "miscat" mai repede si a achizitionat el avionul. Adi sa o stapanesti sanatos si sa ai parte doar de satisfactii la volanul ei si nu numai acolo.
Referitor la cutie am avut impresia (dar nu sunt sigur) ca se aude un zgomot ciudat, nu il pot descrie, dar ceea ce pot spune cu certitudine este ca stilul de utilizare al masinii (folosire cutie, trecut in viteza peste gropi si denivelari,trantiri de usi, de portbagaj) este unul destul de brutal- asta referitor la modul de utilizare al masinii si asta mi-a pus destule semne de intrebare.
Va multumesc inca odata ptr ajutor.
Aspirant la titlul de pilot Saab
marius76
Nou venit
 
Posts: 12
Joined: 08 Feb 2010, 08:39
Location: Timisoara

Re: Saab 93 TiD 150cp cutie automata

Postby Dansb » 13 Sep 2012, 19:49

Marius, daca masina are aceeasi cutie ca Astra H sau Vectra C, sa te astepti la multe probleme. Se pare ca nu este din cele mai reusite cutii automate. Ca sa te lamuresti, intra pe Club Opel sau Astra Club.
Eu, in locul tau, as mai cauta si as lua una cu cutie manuala, 6 trepte.
Sigur, e doar o parere si un sfat prietenesc, decizia iti apartine. Pe "ebursaauto" am vazut, cand imi cautam si eu Saab, unul cu nr. de Franta, la un pret bun. Daca n-as fi luat-o pe Saabrina mea, m-as fi dus pana acolo s-o vad. Nu stiu daca mai este de vanzare.
Iti doresc sa faci alegerea cea mai buna :!:
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Saab 93 TiD 150cp cutie automata

Postby andybumbu » 13 Sep 2012, 20:15

Are dreptate Dansb, cutia automata la un secondhand e un risc, daca apar probleme sunt mai greu de rezolvat& costa cu mult mai mult decat la una normala!
Marius eu te-as ajuta, dar sunt cam departe de Tm..., daca vrei sa verifici vreun saab in Timisoara poti sa mergi la fostul dealer, Sara Motors, inaintea celor de la Autoglobus, ultimi ex-dealeri de suedeze- contact Sara Motors Razvan tel
0721406882sau 0728988247 :idea: au chiar un benzinar de vanzare, un 95Aero, e si pe autovit :roll:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara


Return to SAAB - Move Your Mind

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests