Ce inseamna Saab pentru tine?

Discutii generale despre SAAB

Ce inseamna Saab pentru tine?

Postby Edy » 29 Jul 2008, 13:36

Pentru mine este o masina cu personalitate; inafara de masina cumperi imagine, incredere, stil! Deja pe glob se invart in cerc peste 500 de milioane de masini din care 4 milioane sunt Saab-uri; adica 4 milioane de oameni si-au ales masina cu inima si cu capul! E ceva, nu?
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Postby bullet » 30 Jul 2008, 20:47

Saab este un vis pentru mine de cand aveam vreo 6-7 ani vazusem un 9000 CS negru intr-o parcare. Am ramas :shock:. Era fantastic, avea o vopsea de-mi puteam face freza in ea, stopurile fumurii, jantele cu designul specific Saab. Iata ca dupa niste ani, nu multi, vreo 15, inca dau sa-mi rup gatul dupa vreun Saab pe strada. Motoarele fantastice, inovatiile in siguranta, niste detalii pe care nu cred ca le cunoaste oricine cum ar fi night panel, cred ca mai am un test cu mai multe masini din Auto Pro de prin 98 ce punea la incercare luminozitatea farurilor, modul de dispersie a luminii etc. Ghici cine a castigat? Chiar o sa caut revista prin "arhiva" si o sa scanez paginile.
Daca am un regret, si am unul marisor, e ca Saab a fost cumparat de GM.Nu vreau sa ma apuc acum sa spun motivele pentru care regret treaba asta pentru ca le stiti cu totii.
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Postby bullet » 30 Jul 2008, 21:15

Iata si scanarile despre care vorbeam mai devreme: http://profile.imageshack.us/user/digit ... 004iv4.jpg
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Postby Edy » 31 Jul 2008, 07:28

GM-ul este o varianta buna in situatia pietei de generalizare. Daca nu s-ar fi implicat atunci probabil ca ar fi dat faliment sau ar fi construit automobile extrem de exclusiviste. Pentru oamenii din fabrica este bine ca au de lucru si la trollhattan se asambleaza pe aceeasi linie si cadillac bls. Este de asteptat ca saab-ul sa imprumute de la opel si viceversa asa cum face ford de la volvo sau marcile din grupul VAG. exemplul cel mai elocvent este saab 9-2x care este un subaru impreza cu volan nou sau 9-7x care este un chevrolet trailblazer cu mici modificari.
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Postby Adrian Andrunachi » 11 Aug 2008, 21:56

Am 9-3-ul doar de 2 luni. Nu am crezut niciodata ca ma voi simti atat de bine in masina. Ceea ce voi spune acum nu credeam ca se va intampla vreodata, insa nu l-as da pe nici un bemveu sau audi. Ahh, iar faptul ca ne salutam in trafic mi se pare de domeniul fantasticului. Sper ca asta sa nu se schimbe niciodata. M-am intalnit cu un posesor de 9-3 intr-o benzinarie si am povestit vreo 2 ore.
Saab e o masina eleganta, cu stil, care te diferentiaza de restul lumii si care chiar leaga prietenii.
Adrian Andrunachi
Master
 
Posts: 333
Joined: 03 Aug 2008, 23:35
Location: Brasov

Postby Edy » 12 Aug 2008, 15:09

x-other wrote:Saab e o masina eleganta, cu stil, care te diferentiaza de restul lumii si care chiar leaga prietenii.


Subscriu 100%!!!
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Postby mtudorascu » 29 Oct 2008, 19:42

A alege o masina SAAB inseamna,printre altele, a avea cultura tehnica si un spirit liber si independent.Daca iti place opulenta, nu iei SAAB,daca asculti manele si iti tragi geamuri fumurii pe spate nu iei SAAB. Cred ca cine are sau isi va lua SAAB,a facut-o sau o va face din munca cinstita si stie sa aprecieze just valoarea acestei investitii,lucru care-i diferentiaza de restul lumii,dar mai ales a celor paveniti,manelo-cocalari,fitosi sau de bani gata.
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti

SAAB

Postby Thomas » 10 Dec 2008, 12:38

Pentru mine Saab inseamna o masina plina de andrenalina , o masina care este prea perfecta nu stiu foarte multe desprea ca parte tehnica consum si alte alea , dar saab nu stiu in primu rand ca ai o imagine unica pe strada, ca ce vedem noi numai cocalari cu bmw etc si alte marci, putere, desing , confortabila, sportiva deic ofera cam tot si asa e si rivalul lui Volvo care este si ea masina buna , dar vb de saab ca este prea frumos lucrata seria 2003,,si seria de la GM imi place cel nou dar este prea scump pentru a da atatia bani, in Suedia il gasesc la jumtate de pret de exemplu un Vector de 2.0 gasesc la 8800 sau 9200 euro depinde anu si ce are pe ea... dar merita oricum. accesati www.blocket.se si va convingenti,,,,Saab the Best !!!
Saab was founded by 16 aircraft engineers...and their spirit lives on!
Thomas
Junior
 
Posts: 40
Joined: 09 Dec 2008, 11:10
Location: Rm Valcea

Re: SAAB

Postby mtudorascu » 10 Dec 2008, 12:55

Thomas wrote:Pentru mine Saab inseamna o masina plina de andrenalina , o masina care este prea perfecta nu stiu foarte multe desprea ca parte tehnica consum si alte alea , dar saab nu stiu in primu rand ca ai o imagine unica pe strada, ca ce vedem noi numai cocalari cu bmw etc si alte marci, putere, desing , confortabila, sportiva deic ofera cam tot si asa e si rivalul lui Volvo care este si ea masina buna , dar vb de saab ca este prea frumos lucrata seria 2003,,si seria de la GM imi place cel nou dar este prea scump pentru a da atatia bani, in Suedia il gasesc la jumtate de pret de exemplu un Vector de 2.0 gasesc la 8800 sau 9200 euro depinde anu si ce are pe ea... dar merita oricum. accesati www.blocket.se si va convingenti,,,,Saab the Best !!!


:lol:
Tu glumesti nu?!?!?
Fara suparare.....eu nu inteleg nimic :D
Oricum "Saab the Best" :)
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti

Postby Thomas » 10 Dec 2008, 13:02

Frate sunt de acord cu tine ca Saab are rivali chiar si mai puternici dar daca vrei cu adevarat un Saab si tii la el cu suflet nu te mai uiti la nici o marca exact asa fac eu pe mine nu ma intereseaza ca Vw Golf 5 gti are mai mult decat Saab-ul meu conteaza ca e Saab , ca vw vezi toata ziua pana ti se ia si numai vrei sa vezi oricum as alege gama Linear sau Vector motoare pana in 2.0 este suficient de bun si cele cu turbo se infig prea bine ,,, fiecare face ce alegere doreste nu ma bag , chestia e sati placa si mie imi plac din celelalte marcii dar nu ma dau la ele ca mi sa luat de ele , chestia e ca stai sal vad pe ala din fata mea ca are aceeasi masina la fel ca a mea si poate are si aceeasi putere nu mai ofera nimic masina decat ca este o simpla masina oricum SAAB FOR ME
Saab was founded by 16 aircraft engineers...and their spirit lives on!
Thomas
Junior
 
Posts: 40
Joined: 09 Dec 2008, 11:10
Location: Rm Valcea

SAAB

Postby Thomas » 10 Dec 2008, 13:08

Si bineinteles prin munca cinstita as lua...; nu acum sa-mi iau ceva asa pentru ca nu am bani, dar muncesc si o sa am si asa ceva. Deocamdata ma plimb cu un S40 din '99 si merge bine, dar vreau s-o schimb.
Saab was founded by 16 aircraft engineers...and their spirit lives on!
Thomas
Junior
 
Posts: 40
Joined: 09 Dec 2008, 11:10
Location: Rm Valcea

mä unge la suflet!

Postby saabby-727 » 10 Mar 2009, 19:36

mtudorascu wrote:A alege o masina SAAB inseamna,printre altele, a avea cultura tehnica si un spirit liber si independent.Daca iti place opulenta, nu iei SAAB,daca asculti manele si iti tragi geamuri fumurii pe spate nu iei SAAB. Cred ca cine are sau isi va lua SAAB,a facut-o sau o va face din munca cinstita si stie sa aprecieze just valoarea acestei investitii,lucru care-i diferentiaza de restul lumii,dar mai ales a celor paveniti,manelo-cocalari,fitosi sau de bani gata.

BRAVO! Multumesc.
Nu as fi putut scrie mai bine. Mä unge literalmente la suflet ceea ce ai scris.
Mä gindeam acum: dar dacä totusi asculti manele si iti tragi geamuri fumurii ??? si nu iei saab ci un merzan sau altceva??? ... poti incä sä-i rupi oglinda sau sä-i zgirii cu cheia o laturä intreagä unui saab parcat lingä masina ta ... doar asa ... numai de ciudä cä altii sunt altfel !!!!
Saab a fost si rämine rezervat unei elite, deci unui numär redus de persoane (din päcate).
Vezi http://www.youtube.com/watch?v=FbaD6UgUftw
Saab-ul meu e aici pentru cä am constiinta sigurantei pe drum, cä voiam o masinä care sä-mi protejeze viata in cazul unui accident. Dar mai ales cä am nevoie de o masinä solidä si comodä in care sä pot sta lungile ore pentru multii km. pe care ii am de parcurs muncind sau cälätorind.
Si pentru cä de la o virstä oamenii mai capätä dureri de spate, de genunchi... etc, lucruri care pretind o anumitä grijä privitor la pozitia sezind intr-o masinä. La nici o altä marcä nu am gäsit comfort mai mare pe timp lung de cälätorie.
Si mai e aici pentru cä atunci cind am nevoie de putere (pentru a mä scoate dintr-o situatie de risc creatä de altul) gäsesc aceastä surprenantä rezervä care doarme ascunsä sub capotä si de-abia asteaptä sä se facä utilä. Eu am nevoie de masinä pentru a putea munci, a munci bine, comod si rapid. Nu pentru a "rupe inima tirgului". Pot face economii de la orice, exceptind masina, ea primeste intotdeauna cele mai bune ingrijiri pentru cä la urma urmei viata mea e intre cele patru (5) roti ale ei!!!
sä joci golf sau polo, sä conduci logan sau mai bine SÄ PILOTEZI UN SAAB?
la saab frinatul murdäreste jentzile
9-5 2,3T vector 220HP
saabby-727
Senior
 
Posts: 141
Joined: 08 Mar 2009, 14:21
Location: kaiserslautern

Postby raul » 18 Mar 2009, 00:45

SABB :?: aaa cred ca e o masina cu 4 roti care intoarce gatul la toti...

Si acum serios: SAAB este masina care la la la la la la .... , toti cei care il conduc stiu exact ce simt, si nu cred ca pot descrie tot in cuvinte.
i love 93 Aero
User avatar
raul
Invatacel
 
Posts: 54
Joined: 30 Jul 2008, 17:56
Location: Bucuresti

Postby saabby-727 » 18 Mar 2009, 11:09

raul wrote:SABB :?: aaa cred ca e o masina cu 4 roti care intoarce gatul la toti...

Si acum serios: SAAB este masina care la la la la la la .... , toti cei care il conduc stiu exact ce simt, si nu cred ca pot descrie tot in cuvinte.


Tu ai inteles cä acest subiect a fost deschis pentru ca cei cälora le face pläcere sä-si poatä exprima aici sentimentele fatä de marca saab si fatä de masina lor?
Unora le place sä scrie aici si sä-si impärtäseascä gindurile, tocmai scriind aceasta ii ajutä pe oameni sä se simtä mai bine. 8) Si altora le place sä citeascä. Asa existä acest forum, nu?
Nu toti cei care conduc un saab simt "exact" la fel, si nu toti care vor sä-l descrie se vor multumi cu un : "la la la". Chiar dacä unii nu pot descrie totul in cuvinte e frumos din partea celor care totusi incearcä :wink:
Vrem sä putem citi aici si mai departe de ce vä place SAAB si de ce o anume masinä... asa-i intr-un FORUM.
sä joci golf sau polo, sä conduci logan sau mai bine SÄ PILOTEZI UN SAAB?
la saab frinatul murdäreste jentzile
9-5 2,3T vector 220HP
saabby-727
Senior
 
Posts: 141
Joined: 08 Mar 2009, 14:21
Location: kaiserslautern

Postby raul » 18 Mar 2009, 11:31

saabby-727 wrote:
raul wrote:SABB :?: aaa cred ca e o masina cu 4 roti care intoarce gatul la toti...

Si acum serios: SAAB este masina care la la la la la la .... , toti cei care il conduc stiu exact ce simt, si nu cred ca pot descrie tot in cuvinte.


Tu ai inteles cä acest subiect a fost deschis pentru ca cei cälora le face pläcere sä-si poatä exprima aici sentimentele fatä de marca saab si fatä de masina lor?
Unora le place sä scrie aici si sä-si impärtäseascä gindurile, tocmai scriind aceasta ii ajutä pe oameni sä se simtä mai bine. 8) Si altora le place sä citeascä. Asa existä acest forum, nu?
Nu toti cei care conduc un saab simt "exact" la fel, si nu toti care vor sä-l descrie se vor multumi cu un : "la la la". Chiar dacä unii nu pot descrie totul in cuvinte e frumos din partea celor care totusi incearcä :wink:
Vrem sä putem citi aici si mai departe de ce vä place SAAB si de ce o anume masinä... asa-i intr-un FORUM.



Nu inteleg ce va deranjat?
Cine ma cunoaste stie ca totul a fost o gluma pentru cei care au SAAB si citesc pe forum (trebuie sa le descreteasca fruntea cineva). Poate o sa ne vedem candva la o intalnire in tara Romana sau cine stie poate in Europa.
i love 93 Aero
User avatar
raul
Invatacel
 
Posts: 54
Joined: 30 Jul 2008, 17:56
Location: Bucuresti

Next

Return to SAAB - Move Your Mind

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests