Se vinde SAAB?

Discutii generale despre SAAB

Se vinde SAAB?

Postby vladant » 27 Nov 2008, 11:58

Se pare ca GM este interesat sa vanda SAAB pe langa alte marci. Altfel nu primesc ajutorul guvernamental.

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid= ... 4DMF2aEKWA

In alta ordine de idei BMW se arata interesat.

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid= ... v_AZhYTxqg

Oare pe mana cui vom ajunge? :?:
vladant
Junior
 
Posts: 21
Joined: 17 Oct 2008, 14:58

Postby mtudorascu » 28 Nov 2008, 12:02

Sincer nu cred ca pe cei de la BMW ii intereseaza Saab.
Asta ar insemna sa cumpere o marca cu acelasi profil ca a lor...si asta pe ntru ce?....ca sa-si faca singuri concurenta.
Nici nu cred ca este o idee sa se gandesca ca ii cumpara pe Saab si ca vor fi 2 marci premium care vor vinde mai mult si astfel BMW sa acapareze si cumparatorul de saab....nu!....ar fi prea scump.
Cel mai ieftin pentru ei este(sa zicem doar "este", pt ca Saab sigur nu dispare) cred sa piarda un competitor si astfel clientii Saab....care sunt tipicul posesorului de BMW doar ca mai putin infatuat si cu mai mult bun gust....sa vina 30%-50% catre ei.
Toate astea fara bataia de cap si costurile pe care le creaza o achizitie si o integrare de companie.

Vom vedea ce se intampla.....sper doar sa nu vina indienii :))
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti

cine cumpärä saab?

Postby saabby-727 » 10 Mar 2009, 18:58

... se aude cä si chinezii ar avea interese.
Sä vedem dacä au bani!
Eu cind am citit asta am crezut cä mi se face räu. Cred cä saab este singura chestie pe care chinezii incä nu au putut-o copia! :lol:
sä joci golf sau polo, sä conduci logan sau mai bine SÄ PILOTEZI UN SAAB?
la saab frinatul murdäreste jentzile
9-5 2,3T vector 220HP
saabby-727
Senior
 
Posts: 141
Joined: 08 Mar 2009, 14:21
Location: kaiserslautern

Postby Edy » 12 Mar 2009, 08:10

mtudorascu wrote:Sincer nu cred ca pe cei de la BMW ii intereseaza Saab.
Asta ar insemna sa cumpere o marca cu acelasi profil ca a lor...si asta pe ntru ce?....ca sa-si faca singuri concurenta.
.....
Vom vedea ce se intampla.....sper doar sa nu vina indienii :))

Pana la urma, grupul vag are multe marci care canibalizeaza una de la alta, dar nu am vazut sa se planga de asta. Idealul lor afirmat este ca sa se aleaga un model dintre marcile lor si daca ai vazut le-a dat fiecareia identitate proprie si diferentiere. Sunt pozitionate usor diferentiat pentru a creea niste paranteze. Un experiment pt. BMW nu ar fi exclus pentru ca tot ce ating se transforma in aur (vezi rolls royce sau mini). In extrema cealalta, indienii tocmai au luat de la ford marca jaguar...foooaaarte misto!
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti


Return to SAAB - Move Your Mind

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests