As vrea un Saab!

Discutii generale despre SAAB

As vrea un Saab!

Postby Thomas » 07 Mar 2009, 15:18

Salutare , am aflat de curand ca exista un forum cu posesori de autoturisme Saab si nu prea stiu multe despre aceasta marca , am 19 ani am gasit un Saab 93 din 2004 1.8i 122 CP si mi-a placut , am un prieten care sta Suedia de ceva timp , dar nu prea stie despre Saab cam nimic :) .
As dori sa intreb care stie , despre intretinere , consum , service , as vrea sa stiu daca o iau la ce ma astept . Masina are 93.000 km asa mi s-a spus varianta LinearPlus 1.8i , are ceva dotari pe ea , mi-a placut ce sa zic , as avea alta imagine cand as aduce-o in tara ca nu prea sunt in Romania si pretul e foarte accesibil 6300 euro cu transport se mai aduna , dar e important ca am gasit o masina super la banii astia parerea mea , dar as vrea sa stiu mai multe despre ea ce am mentionat mai sus ca nu vreau sa ma dezamageasca sa fie stricacioasa sau sa faca alte figuri . Ca imagine masina e marfa , arata bine de tot . Va astept cu raspunsuri !
Saab was founded by 16 aircraft engineers...and their spirit lives on!
Thomas
Junior
 
Posts: 40
Joined: 09 Dec 2008, 11:10
Location: Rm Valcea

Postby tony » 08 Mar 2009, 10:44

saab este recunoscuta ca fiind o masina rezistenta si fiabila. costurile de intretinere nu sunt mari. vei gasi navigand pe forum ceea ce cauti privitor la intretinere.
salutari
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Postby mtudorascu » 08 Mar 2009, 19:43

Salut,

Dupa parerea mea cu acest motot 1.8 aspirat la "doar" 93k km nu ai ce probleme sa ai, cel putin de mecanica, motorul fiind simplu in functionare si cu mai putine parti in miscare ca angrenaj complet decat un turbo.
Pe partea de suspensie, iti pot spune eu, bielete directie fata plus brate spate cu tot cu montaj si geometrie au facut ~ 10 mil.(piese pe cod de aftermarket si montaj augusta)
La electrica....foarte putin am citit pe forumuri de probleme majore.
Ce sa mai, daca pui la socoteala si pretul e best buy :lol:

Bafta
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti

unde l-ai gäsit?

Postby saabby-727 » 10 Mar 2009, 17:50

este pe vreun anunt in internet? sunt poze? in ce tarä e masina? e de la persoanä privatä sau de la händler? händlerii au si o räspundere la o masinä pe care o vind. privatii nu prea.
prietenul meu vinde saab, (deci se pricepe cam cit valoreazä o masinä, si care sunt chichitele ascunse). am putea sä ne uitäm la el si sä vedem cam despre ce e vorba. vrei?
sä joci golf sau polo, sä conduci logan sau mai bine SÄ PILOTEZI UN SAAB?
la saab frinatul murdäreste jentzile
9-5 2,3T vector 220HP
saabby-727
Senior
 
Posts: 141
Joined: 08 Mar 2009, 14:21
Location: kaiserslautern

Postby Thomas » 13 Mar 2009, 22:18

Pai nu-l mai cumpar pe ala de l-am gasit in Suedia ca e si departe pana la urma banii la fel daca o iau de aici din Romania ca am vazut ca sunt sau se mai gasesc si in Germania si sunt ok daca nu ma insel .
Vreau sa ma studiez forumu sa ma mai documentez despre ea ca marca sa-i gasesc minusurile si plusurile si mai astept un pic daca nu te superi?
Cred ca dupa Pasti ma indrept catre o cautare a marcii Saab aici sau in Germania cu toate in regula fara bisnitarii ca nu-mi place .
Ce sa mai din punct de vedere mecanic e o masina super pentru banii astia cam asa bate pretu unui model 2003-2004 depinde de km si dotari ce mai vreau sa caut despre consum sa ma mai uit pe aici sa vad unul care e stas sau original , ca ma intereseaza si asta poate ziceti ca de ce ma uit ma intereseaza si asta si vreau o versiune de motor 1.8i numai mare si fara turbo ca mie nu-mi trebuie turbo n-am ce sa fac cu el mai bine merg incet decat sa ma dau la ea si sa ma trezesc ca in loc sa fiu eu stapan pe ea , e ea stapana pe mine :D asa ceva vreau sa-mi iau si asta ma si intereseaza despre ea la acest motoras ca mai mare nu-mi iau eu ca nu e de mine . :)
Saab was founded by 16 aircraft engineers...and their spirit lives on!
Thomas
Junior
 
Posts: 40
Joined: 09 Dec 2008, 11:10
Location: Rm Valcea

saab 9000 an 89 diesel

Postby cristian07 » 28 May 2009, 09:24

salutare tuturor
intentionez sa cumpar saab din 89 ,diesel ,are 290.000 km ,
atat ma tine bugetul .
ceva sfaturi ,ce sa verific ?
ma gindesc la schimbat distributia ?!
orice info ma ajuta ,multumesc
Cristian
cristian07
Nou venit
 
Posts: 4
Joined: 28 May 2009, 07:56

Postby bullet » 28 May 2009, 12:40

Salut. Cred ca vroiai sa zici din 98 nu 89. Anyway, In primul rand de unde o iei ? Daca nu e inmatriculata, vezi ca te omoara taxa. La km aia ar cam trebui sa verifici tot adica bucsaraie, amortizoare, instalatia electrica, si cel mai important motorul.
Incalzeste motorul pana la temperatura de functionare optima. Tureaza motorul daca iese fum alb e dusa turbina, daca e un albastru inchis papa ulei, daca e spre negru nu te impacienta, e doar funinginea de pe toba. Dar la cateva ambalari succesive ar trebuie sa se reduca densitatea fumului daca nu, e bai.Uita-te bine in jurul turbinei sa nu fie scurgeri de ulei, la fel si la blocul motor.Vezi sa deschida termostatul.Sa functioneze compresoru de clima, sa bage aer rece. Multi vanzatori zic ca nu baga pt ca nu are freon ceea ce e posibil dar de cele mai multe ori e dus compresorul si tre usca de bani. Verifica toate instrumentele de la bord si beleste bine ochii la acte. Ah....si uita-te bine la linia caroseriei, o aripa descentrata sau capota indica faptul ca masina a fost accidentata. Mai departe tine numai de noroc pt ca nu poti sa fii 100% sigur cand cumperi second-hand. Bafta !
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Postby bullet » 28 May 2009, 12:51

Am uitat sa precizez un lucru. Neaparat sa faci un drive-test. Vezi daca are zgomote ciudate, vezi sa traga motorul, mergi pe un drum drept ia mana de pe volan si pune frana, masina trebuie sa franeze in linie dreapta. Acelasi lucru il faci doar ca nu pui frana daca trage intr-o parte poate fi dereglata geometria, pot fi gumele de-am pixu etc. Vezi cum merge cutia de viteze, sa intre usor, sa nu agate, sa nu aiba sunete ciudate.
Hai ca m-am intins cam mult :D Si nu uita: Dupa ce o iei tre s-o uzi, daca nu, n-ai noroc de ea :twisted:
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

multumesc mult

Postby cristian07 » 28 May 2009, 14:48

e pe autovit.ro ,inmatriculata
e la turnu severin ,eu in bucuresti
ce nu face omul pt o masina de vis ?
e 1989 fabricatie .
ceva ma intriga si pe mine .cautand peste tot ,pe internet ,inclusiv pe wikipedia ,apare ca in 89 nu exista motor diesel .
voi ce ziceti ?
din poza reiese ca e diesel ,
si da ,daca o iau ,sigur o ud .
multumesc frumos
cristian07
Nou venit
 
Posts: 4
Joined: 28 May 2009, 07:56

poze

Postby cristian07 » 28 May 2009, 14:51

poza motor .
cristian07
Nou venit
 
Posts: 4
Joined: 28 May 2009, 07:56

Postby bullet » 29 May 2009, 09:27

Eu nu am gasit anuntul pe autovit. Daca e din 1989 si e diesel sa stii ca pana in 1998 Saab nu a montat diesel sub capota. Deci nu are motorul original. Eu zic sa nu te bagi.
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

multumesc

Postby cristian07 » 29 May 2009, 09:35

ai perfecta dreptate .si eu am tot cautat si e corect
am renuntat la el ,decat sa am de-a face cu fel de fel de modificari si
,,romanisme,, legate cu sarma ,mai bine caut in continuare
multumesc mult
toate cele bune
Cristian
cristian07
Nou venit
 
Posts: 4
Joined: 28 May 2009, 07:56

Re: As vrea un Saab!

Postby cristiansen09 » 18 May 2010, 09:21

Nu am deschis un nou topic deoarece, ceea ce ma intereseaza are legatura cu acest subiect.
Intentionez sa mi achizitionez un Saab 9.5, ce i drept as prefera varianta Aero, dar nu m ar deranja nici o varianta inferioara vector sau arc. Cum piata auto este in cadere libera si pare sa nu si revina prea curand, ar fi un moment bun pentru cumpararea masinii.
Ieri, 17.05. am vazut un Saab 9.5, 2005, modelul fara facelift, 2.3 t, 220 cp, auto, echipare vector. Ca si dotari, banuiesc ca le stiti, amintesc doar cateva dotari extra - incalzire stationara, trapa, navigatie, ventilare scaune, etc.
Masina are 65000 km reali, a fost masina de firma (apartinea directorului) ulterior fiind cumparata de un angajat. Persoana solcita initial 9800 e, dupa ce ne am intalnit a lasat o la 9200 e. Spunea ca ar trebui schimbata bobina de inductie, in rest este ok. Ce parare aveti isi justifica pretul? Este putin, este mult?
Precizez ca am pierdut ocazia achizitionarii unui 9.5 aero, model 2006, jante 18 vara si iarna de 17, 49000 km reali in februarie 2010 la pretul de 10500 e.
Astept opiniile voastre.
Multumesc.
cristiansen09
Master
 
Posts: 317
Joined: 16 Dec 2008, 19:06
Location: Bucuresti

Re: As vrea un Saab!

Postby tony » 18 May 2010, 10:47

Personal as lua masina. La banii astia si la echiparea care o are, e bine de tot. Asta e norocul cand cumperi SAAB 8) . Dezavantajul vine la vanzare :? Dar ce impatimit de SAAB si-ar vinde masina, daca nu sa isi ia tot SAAB? :D
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: As vrea un Saab!

Postby cristiansen09 » 18 May 2010, 11:53

Da, ai dreptate Tony, avantajul este la cumparare. Totusi cred ca persoana in cauza a crezut ca face o afacere cu masina asta nestiind ca este o masina care se vinde foarte greu si care nu sta in pret comparativ cu alte marci. Nu vrea sa si ia Saab pt ca urmeaza sa i dea o masinuta de la munca (justificarea vanzarii).
Totusi prefer sa mai astept si sa vad mai multe masini.
Am gasit pe un site in Anglia modelul nou, volan dreapta - acesta ar fi marele dezavantaj, echipare Aero, cu 3000 lire sterline. Ideea este ca s ar putea sa fie teapa, nu stiu, dar am vazut anunturi de genul asta si pe mobile.de, auto.de, etc. Incerc sa pun un link, sa vad daca merge
http://www.gumtree.com/london/99/57859999.html
Ce parere aveti?
cristiansen09
Master
 
Posts: 317
Joined: 16 Dec 2008, 19:06
Location: Bucuresti

Next

Return to SAAB - Move Your Mind

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests