Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Ce ati modificat la Saab-ul vostru sau ce ati vrea sa modificati

Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby MagicPenguin » 29 Oct 2012, 22:10

The Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator is an electronic device which is installed behind the accelerator pedal. The installation is an easy process and does not affect the electronic systems of your vehicle. With Sprint Booster, the delayed response of the electronic throttle (drive-by-wire) is eliminated and response is greatly improved. Not for use with any aftermarket tune that affects throttle opening rate.

Features & Benefits:
- All the power with no hesitation
- Eliminates the delay in your electronic throttle
- Installs in minutes
- Selectable programming (stock, sport, and race)

Poate e cineva interesat de jucaria asta... :mrgreen:
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby onyionut » 29 Oct 2012, 22:40

interesanta ...
Saab 9-3
1.9 Tid
2005
User avatar
onyionut
Invatacel
 
Posts: 75
Joined: 06 Sep 2011, 09:57
Location: Voluntari-Ilfov

Re: Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby Mihai » 30 Oct 2012, 00:06

scumpa...
9-3 SS Aero 250 cp by EDS MotorSport
User avatar
Mihai
Master
 
Posts: 358
Joined: 12 Apr 2009, 13:52
Location: Bucuresti

Re: Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby manolodsv » 30 Oct 2012, 06:51

un pic cam scump, nu ma pricep, dar de fapt ce face ?
EX SAAB 9-3 SS 1.9 TID 120 cp - 2008 SAABinuta.
PRESENT SAAB 9-3 SS 2.0t Hirsch 210CP - 2008 Pa Pa Bum Bum.
User avatar
manolodsv
Saabist adevarat
 
Posts: 1997
Joined: 17 Feb 2012, 10:49
Location: Calarasi

Re: Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby Dansb » 30 Oct 2012, 08:23

O gasiti si pe la noi, la cei care comercializeaza powerbox-uri, ceva mai ieftina. Toate device-urile astea mint (furnizeaza informatii false, pentru a obtine o supraalimentare instantanee), sub o forma sau alta, diversi parametri ai ECU. Eu, unul, nu mi-as pune.
Daca chiar vreti si vreti, era un tip prin secuime care comercializa asa ceva (Odorhei, Tg. Secuiesc, Miercurea Ciuc, nu mai stiu exact).
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby MagicPenguin » 30 Oct 2012, 15:45

manolodsv wrote:dar de fapt ce face ?

Amplifica semnalul care pleaca de la pedala. De multe ori, in special la cutiile automate, exista un lag intre apasarea pedalei si raspuns. Chestia asta te scapa de acel lag si creste sensibilitatea pedalei. Mai exista cazuri in care masina daca este sub viteza X vine setata in asa fel incat tu daca apesi la podea acceleratia, ea tot nu deschide in totalitate clapeta de acceleratie pana la viteza X. Se pare ca rezolva si problema asta.
Produsele Sprint Booster sunt de calitate si sunt folosite d tuneri in afara. Nu as alege chinezarii cu functii asemanatoare.
Este adevarat ca este un device cu un pret ridicat (nici eu nu as da banii pe el), dar pentru cine isi permite un stage 3 de la Hirsch si are cutie automata eu cred ca este util si nu mai pare atat de scump. :wink:
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby bullet » 30 Oct 2012, 16:11

Nu am stat sa citesc toate detaliile, dar intreb si eu ca romanu'... Nu exista posibilitatea s-o ia razna asta ?

Sa trimita semnale de.... pedala la podea, gen :lol: :lol:
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby MagicPenguin » 30 Oct 2012, 17:30

:lol: :lol: :lol: Daca poate sa faca asta, cred ca poate sa faca acelasi lucru si dracia cu care vine masina stock, nu? 8)
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby Dansb » 30 Oct 2012, 21:50

La Opel (Astra H-J, Zafira, Vectra C, Insignia) exista un buton "Sport" care, apasat, face cam acelasi lucru - acceleratie aproape brutala. In plus, se-ntareste volanul si suspensia devine (cica) mai rigida. Probabil reostatul din pedala e suntat, transmitandu-i-se ECU-ului direct tensiunea de final de cursa a acceleratiei.
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby MagicPenguin » 30 Oct 2012, 23:21

Sistemul se numeste IDS+ (Interactive Driving System) si se simte interesant pe Astra GTC. Mai multe marci au adaptat chestia asta cu butonul magic care modifica sensibilitatea acceleratiei, si alte cateva chestii (directie, suspensie, etc). Imi amintesc ca si pe Honda CR-Z am intalnit un sistem asemanator in 3 trepte si diferenta intre 1 si 3 era foarte mare.
Sistemul pe care l-am prezentat mi se pare potrivit pentru SAAB-urile automate, care in opinia mea ar avea nevoie de un imbold de genul asta.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby maurice87 » 02 Nov 2012, 08:26

Dansb wrote:O gasiti si pe la noi, la cei care comercializeaza powerbox-uri, ceva mai ieftina. Toate device-urile astea mint (furnizeaza informatii false, pentru a obtine o supraalimentare instantanee), sub o forma sau alta, diversi parametri ai ECU. Eu, unul, nu mi-as pune.
Daca chiar vreti si vreti, era un tip prin secuime care comercializa asa ceva (Odorhei, Tg. Secuiesc, Miercurea Ciuc, nu mai stiu exact).


Subscriu la cele spuse de Dan, se gaseste si la noi, pretul este de aprox. 1100-1200 lei insa nu stiu cat de fiabil se prezinta si daca merita ca si investitie.
maurice87
Junior
 
Posts: 17
Joined: 06 Sep 2012, 07:41

Re: Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby csb » 16 Dec 2012, 20:31

Tocmzi am auzit de https://www.pedalbox.com/shop.html
In curand cred ca voi avea posibilitatea sa-l testez ( din pacate nu pe SAAB)... revin cu impresii :roll:
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby MagicPenguin » 17 Dec 2012, 00:18

Asteptam impresii!
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby Dansb » 17 Dec 2012, 16:13

Mai fratilor, in general toate device-urile astea pacalesc ceva in "creierul" masinii - mint senzorul de temperatura, maresc presiunea in turbo si in CR, supraalimenteaza cu combustibil, modifica momentul exploziei, etc. Despre motoarele diesel cu volanta cu masa dubla se spune ca aceasta (volanta) are viata scurta. Pai daca-i facem si un pedaltuning, nu facem decat sa suprasolicitam volanta + ambreiajul prin accelerare de-a dreptul brutala si sa-i scurtam si mai mult viata. E demonstrat ca la un condus fara accelerari brutale, cu o "glezna fina" la ambreiaj/acceleratie, volanta tine mult si bine, chiar daca e cu masa dubla.
Mult timp am cochetat cu tot felul de tuninguri, dar varianta cea mai safe mi s-a parut sa-mi schimb masina ca sa am putere si cuplu mai mari. Participati careva din voi la competitii (cu masina de strada, bineinteles), ca s-aveti nevoie de puteri, accelerari, cupluri mai mari? Mie mi se pare o investitie inutila, iar in unele cazuri, de-a dreptul paguboasa :( .
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Sprint Booster Drive-By-Wire Throttle Delay Eliminator

Postby MagicPenguin » 17 Dec 2012, 17:41

Dan, asta e un device care doar amplifica semnalul pedalei in 3 trepte. Nu face nimic nociv masinii. Nu are treaba cu senzori de temperatura, turbo, volanta, etc. La SAAB-urile automate se simte nevoia de asa ceva din plin.
Oricum ai conduce, volanta cu dubla masa ramane, la fel ca ambreiajul, o consumabila. Chiar daca e distrusa sau nu, cand se schimba kit-ul de ambreiaj la carte se recomanda si schimbarea volantei. Ea se deterioreaza de la socuri, nu de la accelerari brutale. Pana la urma asta ii este si rolul: sa incaseze socurile pe care le-ar fi incasat cutia in cazul unei volante simple.
Practic exista doua scenarii care conduc la acelasi rezultat: condusul cu ambreiajul patinat si condusul cu socuri mari la schimbare. Ambele te vor duce (mai devreme sau mai tarziu) la punctul in care va trebui sa schimbi disc, placa, rulment si volanta.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Next

Return to Tuning pentru SAAB

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron