kit frane EBC sau Maptun

Ce ati modificat la Saab-ul vostru sau ce ati vrea sa modificati

kit frane EBC sau Maptun

Postby catalinmetal1 » 14 Nov 2013, 15:26

salutam.
ma gandeam la un kit de frane mai performant pt aero-ul meu. nu ca nu ar frana bine, insa daca as sti ca poate frana si mai bine, as fi mai linistit.
cum un kit pe fata maptun cu 4 pistoane se duce pe la 780 de lire (neobros, deci srpe 1k eur cu transport), si e recomandat pt puteri mai mari, pt masini remapate, ori eu nu-mi doresc asa ceva, momentan, am vazut alternativa, sugerata si de neobrothers, adica EBC.

vad ca EBC ofera serii distincte, de la negru la albastru, blackstuff, greenstuff, redstuff, yellowstuff, bluestuff.
ultimele doua sunt exclusiv pt curse din ce am citit, redstuff e pt condus agresiv (nu prea ma incadrez nici aici), greenstuff pt condus ocazional sportiv (mai degraba aici ma incadrez) si blackstuff kitul basic.

ei zic ca pt greenstuff distanta de franare pt acelasi automobil cu frane stock scade cu pana la 9m de la 160km/h, iar pt redstuff cu pana la 13m in aceleasi conditii. asta cam miroase (doar) a reclama, insa din ce am mai discutat cu cativa, se pare ca isi fac treaba...

kitul pt 9-5 aero, numai pe fata, cu 2 discuri tip turbo-groove (ventilate, si cu "adancituri") si placutele aferente greenstuff, ajunge la 1200 de ron. EBC are distributie oficiala in ro, http://www.4turbo.ro

as vrea sa stiu daca are cineva experienta cu acest tip de frane pe Saab, si daca sunt recomandabile, adica daca chiar imbunatatesc performanta (macar subiectiv) fata de franele stock.
multumesc.
Last edited by catalinmetal1 on 15 Nov 2013, 15:29, edited 1 time in total.
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: kit frane EBC

Postby andybumbu » 14 Nov 2013, 23:00

Nu am avut un astfel de kit marca EBC, dar din feedback-uri citite si de la altii, am certitudinea ca, intr-adevar, e o diferenta mare EBC vs stock. Eu consider ca am destula experienta si date clare in a afirma ca pentru un rulaj la viteze mari cu medii de viteze mari, adica rulat pe Autobahn, e nevoie doar ca sistemul stock de franare sa fie in parametrii dati de fabrica. Nu uitati de faptul ca amotizoarele uzate+gumele influenteaza fantastic parametrii de franare! Deci banii pt un astfel de upgrade radical, vreo >1-1500euro fata-spate ar merita dirijat catre niste gume de top, suspensie Bilstein B6 si un kit gen EBC=tren de rulare+ franare de top pt posesori pragmatici, parerea mea :idea:

O alta constare aceste kit-uri de franare, gen Brembo, ApRacing etc , pe langa costurile directe, zic eu cam piperate,5-6000ron, nu ca nu fac banii, dar la o masina cu o valoare de 5-6000euro.. dar unde si cum scoti parleala...in Ro...sa te pupe-n fund vreun bou cu un VW MK3 :lol: :evil: Ulterior vor necesita si costuri de intretinere mai mari, adica placute numai de la ei, care nu cred ca sunt ieftine si aspectul legal, aceste modificari trebuiesc omologate pe undeva... :idea: mai ales ca suntem in UE, adica suntem dinamici si ne mai opresc pe la un control :mrgreen:

Si o ultima constare :mrgreen: pragmatica, un astfel de kit EBC, pastreaza dimensiunile discurilor& placutelor, desi diferentele tehnice legate de deceleratii, decaliri, fadding+estetice, avand ventilari axiale& radiale sunt net superioare vs stock OEM, pretul e de multe ori cam la fel, deci e clar, baga EBC :mrgreen: asteptam feedback :roll:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: kit frane EBC

Postby catalinmetal1 » 15 Nov 2013, 10:07

multam andy pt indicatii...
faza e ca eu din ce am citit pe net, sunt destui nemultumiti de EBC.
asa ca, poate, un kit de 780 de lire Maptun pe fata, cu 4 pistoane, ar fi tentant... pe viitor.
are cineva asa ceva la noi?

http://www.neobrothers.co.uk/performanc ... 73h6kjr3g6
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: kit frane EBC sau Maptun

Postby MagicPenguin » 16 Nov 2013, 04:05

Combinatia pe care vrei tu sa o faci cu EBC este catastrofala (disc cu striatii + placute Green sau Red). Nu ai cum sa pui pe discurile alea placutele entry level. Se imperecheaza cel putin cu Yellow. Exista multe cazuri de Red care efectiv a crapat pe discurile alea.

Vezi daca se produc placutele Ferodo DS2500 pe dimensiunea ta si imperecheaza-le cu discuri Ferodo. EBC sunt pistol cu apa din toate punctele de vedere pe langa astea. Daca nu exista, cauta discuri ATE Power + Placute ATE Ceramic.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: kit frane EBC sau Maptun

Postby catalinmetal1 » 16 Nov 2013, 09:43

multam Antonio. Tocmai ce am aflat si eu aseara ca pe disc turbo groove trebuie minim yellowstuff. Are un amicle un Lancer. Cu red a avut mari probleme.
Nu sfiu de ce dar mie dupa o documentare de cateva zile mi s-a parut ca Ebc nu merita deranjul. Ma cam mananca de kitul Maptun insa la o mie de coco nu e chiar ieftin.
Un kit similar pe fata de la hirsch e 1200 fara taxe si transport deci probabil pe la 1500 cu totul insa nu are stantare si are tot doar un piston in timp ce maptun are striatii pe disc si 4 pistoane basca aspectul exceptional.
Ma mai gandesc si mai studiez.
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: kit frane EBC sau Maptun

Postby MagicPenguin » 16 Nov 2013, 14:18

Sa stii ca nu ai nevoie de striatii pe discuri pentru o franare eficienta. Eu am de exemplu pe fata disc ventilat si gaurit, iar pe spate disc neventilat si gaurit. Franeaza mai bine decat pot indura multe cauciucurilor UHP.

Ideea e sa potrivesti placuta cu discul recomandat. Nu toate materialele se pupa intre ele desi piesele judecate individual sunt de calitate. La capitolul asta, DS2500 e campion. Prinde excelent pe multe discuri OEM, iar diferentele la distanta de franare sunt de ordinul metrilor de la 100km/h in sus. Din pacate pe dimensiunea Aero-ul meu nu am gasit. Un alt pont: evita discurile perforate Zimmermann. Au prostul obicei sa crape.

Hirschul este scump si mult sub concurenta. Asta e o treaba valabila pentru toate upgradeurile pe care le gasesti la ei. Kit-ul de la Maptun e ce trebuie.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: kit frane EBC sau Maptun

Postby n0iz3 » 16 Nov 2013, 22:35

MagicPenguin wrote:Un alt pont: evita discurile perforate Zimmermann. Au prostul obicei sa crape.


Eu am discuri din astea si n-am avut niciun fel de problema, oricat de brutal am franat.
Am mai vorbit si cu alti posesori si n-au auzit de discuri crapate.
2008 Skoda Octavia 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
ex-2003 Saab 9-3 SS 2.0t. You hear the turbo spooling... aaaaaaand I'm gone.
Image
User avatar
n0iz3
Saabist
 
Posts: 552
Joined: 16 Aug 2011, 10:20
Location: Bucuresti

Re: kit frane EBC sau Maptun

Postby MagicPenguin » 17 Nov 2013, 04:45

Daca esti tu norocos... :roll:

Zimmermann.jpg


Chiar si ATE mai crapa:

ate.jpg
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: kit frane EBC sau Maptun

Postby catalinmetal1 » 18 Nov 2013, 11:13

am primit raspunsul de la Maptun. foarte de treaba tipul...

Hello Catalin,

Yes, as long as your tyres have enough grip you will get a shorter stopping distance compared to the stock brakes. You will also get a more distinct brake pedal feel.

They will need to be warmed up to perform optimally, but even cold they will perform as good or better than stock brakes.

The discs are cast-iron with slots. There are two different pad compounds. Sport and Race. All kits are supplied with sport pads by default and these are suitable for everyday driving. The race compound has a higher metallic content and is more race oriented, not really suited for everyday use due to higher levels of noise and dust.

If your car is not tuned then going for a kit like this may be overkill. You could get good results from just a new set of pads and discs, without having to spend the money for new callipers also. These brakes are not dust-protected, so they’re not really suited for driving in harsh conditions.

Best Regards
Fredrik Åberg
Logistics and customer support

Maptun Performance AB
Verkstadsgatan 2, 702 27 Örebro, Sweden


in urma acestui raspuns, si a faptului ca discurile mele sunt inca in stare buna, iar placutele fata au fost schimbate relativ recent cu unele OEM, atunci ideea cu franele pica momentan... nu cred ca e cazul sa ma scarpin unde nu frige.
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: kit frane EBC sau Maptun

Postby mrq » 18 Nov 2013, 14:01

Eu am un kit de la EBC + red stuff , personal am observat putere nitel mai buna de franare insa NU as mai cumpara inca o data produse de la ei.

Mai am o cunostinta cu discuri normale (ate) pe care a pus placute RED si au crapat in 2000 KM.

Personal raman voi ramane la ATE sau daca nu imi ajung BBK de la APRACING , StopTech , Wilwood cu discuri pana in 310-315 pentru pastrarea jantelor minime de 16".

Sunt forumuri de la VW si BMW in care o gramada de lume scrie bune si rele despre EBC si Zimerman acum fiecare cu hunch-ul lui.
User avatar
mrq
Master
 
Posts: 329
Joined: 16 Nov 2010, 14:00

Re: kit frane EBC sau Maptun

Postby andybumbu » 18 Nov 2013, 16:45

Cu alte cuvinte, Cataline, mai pe romaneste, reciteste prima postare...a mea :mrgreen:

Multe produse sunt piratate...
Cunosc destui posesori de masini cere sunt deosebit de incantati ca nu e coada, pana acolo alergand ca-n WRC...,si lasa jetul de apa direct pe franele incinse etc
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara


Return to Tuning pentru SAAB

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests