Educational Brasov

Discutii despre activitatea importatorului, dealerilor si a service-urilor

saab 9-5.....2.3....250cp

Postby transporter » 25 Jun 2009, 18:40

sunt curios dak e chiar asa cum ziceti voi despre cei de la brasov....dak nu vand masina pina la urmatorul service
2.3L...turbo.....260 HP...AERO-9.5
User avatar
transporter
Junior
 
Posts: 20
Joined: 11 Mar 2009, 21:25
Location: iasi

Postby bullet » 22 Jul 2009, 12:12

Am si eu luni la baietii de la Educational pentru o constatare, diagnoza si alte maruntisuri. Se misca bine baietii, stiu sa rezolve orice problema. Eu ii recomand cu toata caldura.
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

M E S E R I E

Postby nouacinciaero » 22 Jul 2009, 12:19

Numai cuvinte de lauda pentru baietii de la EDUCATIONAL. Eu sunt in Bucuresti dar in mod sigur o sa uit unde este service-ul AUGUSTA.
User avatar
nouacinciaero
Nou venit
 
Posts: 3
Joined: 03 Jul 2009, 16:02
Location: Bucuresti

Postby erny » 03 Sep 2009, 09:25

Eu nu am avut probleme majore la Augusta si fac service-ul la ei de vreo 5 ani, de 1 an pentru 3 masini. Evident nu e service-ul ideal, dar daca vreti comparatii mergeti la PORCHE ROMANIA ( VW & comp. ) sau la PREMIUM AUTO ( Jaguar si Rover ), sa vedeti acolo "dezastre" de service-uri. Singura problema reala mi se pare faptul ca nu au vopsitoria lor, colaboreaza cu mai multe vopsitorii si unele dintre ele nu stau bine deloc. De curand a devenit dealer SAAB in Bucuresti si BDT ( Ford, Mazda, etc. ), care mi-au trimis un mail in care se lauda ca au "cel mai mare si mai modern service SAAB din Romania".
Service-ul e deschis langa Bucuresti, in Popesti-Leordeni, unde locuiesc si eu. Desi Popesti-ul e un oras f. mic ( mai precis un fel de cartier periferic al Bucuresti-ului ) am cautat faimosul service mult si bine.
In final l-am gasit, pe o strada periferica, dupa el se termina asfaltul. Dar surpriza, nu e sevice dedicat SAAB, repara in el toate marcile pe care le importa.
Daca a fost cineva acolo astept impresii.
9-5 AERO
erny
Invatacel
 
Posts: 50
Joined: 02 Sep 2009, 12:23
Location: BUCURESTI

Postby Adrian Andrunachi » 21 Sep 2009, 23:17

Eu cand aud de Ford imi creste tensiunea. Am avut Ford si am avut numai neplaceri cu service-ul si in Bucuresti si la Brasov. Apoi nu ma astept de la un service multibrand sa faca treaba ca lumea si nu cred ca vor trata diferit marca premium fata de marcile de consum.
Adrian Andrunachi
Master
 
Posts: 333
Joined: 03 Aug 2008, 23:35
Location: Brasov

Re: Educational Brasov

Postby ess1902 » 16 Mar 2010, 21:42

Am fost in wknd la Brasov la Educational pentru prima mea revizie la Saab. Sunt extrem de incintat! Am fost la viata mea prin multe service-uri insa trebuie sa recunosc ca niciodata nu m-am simtit atit de oke. Baietii sunt profesionisti si ai sentimentul ca esti cu niste prieteni si nu intr-un service. Costul reviziei de 15000 la masina din semnatura e similar sau poate chiar mai mic decit la alte marci (aproape 800 ron cu toate filtrele mai putin cel de motorina schimbate + diagnoza). Singurul meu regret e distanta mare pana acolo...insa de acum ii recomand fara nici un dubiu.
9-3 TID DFP 150 cp
ess1902
Master
 
Posts: 295
Joined: 27 Mar 2009, 08:49
Location: Iasi

Re: Educational Brasov

Postby csb » 26 Mar 2010, 22:17

Eu am fost pana acu de 2 ori la Educational:

1. Filtru de particle infucdat, s-a rezolvat repede si se mai auzea un zgomot la motor care cred ca era o aparatoare care atingea ceva (pt. asta au stat ceva sa caute si nici nu m-au taxat)
2. Geamul din drepta fata nu fuctioneaza automat din telecomanda, au facut tot posibilul sa gaseasca problema si au lucrat cu rabdare, se pare ca e de vina o piesa (un modul) care trebuia comandat si am decis sa nu schimb deocamdata pt ca geamul functioneaza din butoane perfect doar la telecomanda e problema.

Ceea ce m-a nemultumit a fost faptul ca le-am cerut un bec rosu PR21W (asa e la 9-3 stopuri clare) nu aveau si au zis ca nici n-au adus pana acum... sa mai caut pe la piese auto. Nu mi se pare normal la un service autorizat SAAB ! La nimeni nu se ard aceste becuri ? Eu sunt singurul care cauta asa ceva?

Stie cineva unde se gasesc astfel de becuri ?
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Educational Brasov

Postby tony » 27 Mar 2010, 23:49

marea majoritate a becurilor sunt bosch. incearca la kriters pe calea bucuresti, in spate la subaru.
daca nu au pe stoc iti comanda.
salutari.
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re:

Postby sarivanalex » 18 Apr 2010, 11:48

tony wrote:asa e. la educational sunt foarte amabili si prietenosi. eu mi-am luat masina din germania din reprezentanta la 68.000 km
la 75.000 mi-am facut schimbul de ulei, filtre, revizie.
manopera si filtre 500 lei cu uleiul meu.




pe mine la augusta m-a dus 1100 ron aceeasi revizie doar ca nu a fost cu uleiul meu : :x
intelege .. cel ce face legea n-are lege, cel ce tre' sa aleaga n-are ce alege ..
User avatar
sarivanalex
Senior
 
Posts: 219
Joined: 31 Jan 2010, 23:25
Location: ploiesti

Re: Educational Brasov

Postby bbogdan » 13 May 2010, 10:31

Augusta..baietii astia de cand s-au mutat au luat-o razna..eu m-am dus ca aveam o aripa de inlocuit pe stanga si de vopsit evident si baietii neavand vopsitorie a trebuit sa duca masina la un anume service si cand cei de la serviceul respectiv au vazut ca augusta se pregateste sa se mute in casa noua au zis ca nu o sa le mai plateasca datoriile si ce s-au gandit..sa opreasca masina mea gaj...a trebuit sa ma enervez..sa imi pierd rabdare si timp ca pana la urma sa imi dea cei de la augusta un 9-3 break 2.8 aero sa am si eu cat isi rezolva ei problemele..si a durat ceva..vreo 2 saptamani plus inca 2 pana sa se iveasca situatia asta timp in care masina a fost la ei..pentru o amarata de vopsea la aripa si mi se pare ca si capota ca era un pic zgariata..toate reparatiile au fost pe casco la alliantz deci nu s-a intarziat plata sigur....solutia cu masina de schimb pana se rezolva problemele a fost rezultatul a nenumarate certuri telefonice..ca pana la urma sa faca ei un mare 'compromis'...in concluzie nici nu cred ca o sa mai trec vreodata pe la augusta..este un service saab si in Cta...este gata de ceva luni bune dar cica nu au inca echipamentele sau ceva de genul..este dedicat saab ...tot astept sa vad cum se misca baietii de acolo:)sa speram ca il deschid pana la revizia mea urmatoare..
Saab 9-3 conv 2.0 T 252 hp
bbogdan
Nou venit
 
Posts: 9
Joined: 06 Apr 2010, 06:42
Location: Constanta

Re: Educational Brasov

Postby cristian_93 » 13 May 2010, 11:15

Problemele de la Augusta nici un caz nu tin de cei din service, de receptioneri sau de mecanici. Nu e vina lor ca nu au un atelier al lor de vopsitorie sau ca sunt preturile mari... problema vine de sus dupa parerea mea. Nu le tin neaparat partea, dar degeaba vor sa faca mai multe daca nu au cum. E normal sa preia comenzi de vopsitorie si sa lucreze cu colaboratori atata timp cat au de castigat, nu? Daca stiai ca nu au vopsitorie proprie, te puteai duce oriunde pentru asa ceva (eu unul recomand Autoklass-ul din Pipera). Cei care iti vopseau masina si au tinut-o gaj au facut un lucru ilegal dupa parerea mea (sechestrare de bunuri) si ar putea avea probleme daca se gaseste cineva care sa le faca scandal. Probabil intre ei si Augusta exista un stipulat in contract ca nu le dau masina pana nu platesc; Augusta nu plateste pana nu are banii de la asigurator... si tot asa. Singurul care are de suferit este clientul.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Educational Brasov

Postby tony » 13 May 2010, 21:06

Mai baieti, ca sa il citez pe "mult iubitul si sti(g)matul conducator"
Ce treaba are aici Edecuational? Ca nu se intelege. :roll:
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Educational Brasov

Postby sarivanalex » 14 May 2010, 13:28

n'are nicio legatura, atunci imi permit sa adaug si io asta: de urata nu'i frumoasa, da'i desteapta proasta dreq :shock:
intelege .. cel ce face legea n-are lege, cel ce tre' sa aleaga n-are ce alege ..
User avatar
sarivanalex
Senior
 
Posts: 219
Joined: 31 Jan 2010, 23:25
Location: ploiesti

Re: Educational Brasov

Postby manusha » 14 May 2010, 14:40

Service-ul de la Brasov s-a inchis din pacate, d-aia nu mai raspundea nimeni la telefon de 1 luna.
Aveti mai jos copy-paste de pe site-ul http://www.saab.ro - site oficial.
"Stimaţi clienţi,
În mod regretabil, colaborarea Saab cu societatea Educaţional a ajuns la sfârşit.
Astfel showroomul Saab (Str. Soarelui nr. 8A) şi serviceul autorizat Saab (Str. Grigore Ureche nr. 16) sunt închise.
Pentru a veni în întâmpinarea nevoilor dumneavoastră., vă oferim posibilitatea de a efectua operaţiile de service şi garanţie ale autovehiculului dumneavoastră Saab în unul din cele 2 serviceuri apropiate de Brasov:
• Bucuresti, Splaiul Unirii 311, sector 3, Auto Cobalcescu SRL,
Contact:receptiesaab.splai@autocobalcescu.ro , 021-5297222, 0728-113.172 - Florin Balea, Receptioner Service Saab
• Cluj Napoca, loc.Baciu, str Principala nr 30
Contact: service@tubman.ro , 0264-270270, 0723-200710, ing. Teodor Vomir, Consilier Technic
In aceste două locatii sunteţi aşteptaţi cu drag şi puteţi beneficia de un discount de 20% din preţul manoperei şi 10% din preţul pieselor folosite în operaţia respectivă. Oferta este valabilă doar pentru clienţii Saab care efectuau lucrări în serviceul Educaţional. Pentru obţinerea discounturilor amintite vă rog să luaţi legătura cu unul din cele două serviceuri pentru a vă programa lucrarea şi să prezentaţi la recepţie ultima factură primită de la Educaţional (sau o copie a ei) .
Până la nominalizarea unui alt partener care va reprezenta Saab în zona Braşovului, ne cerem scuze pentru situaţia prezentă ."

Pacat, chiar cand ma hotarasem sa "schimb strada" :roll:

http://www.saab.ro/promotii/promoii-/st ... 9ae874ea0e
Aceste este linkul cu pricina
SAAB 95 Aero 2.3 Turbo '02 250HP Midnight Blue
User avatar
manusha
Invatacel
 
Posts: 75
Joined: 01 Feb 2010, 11:44
Location: Ploiesti

Re: Educational Brasov

Postby tony » 14 May 2010, 18:44

Pai atunci sa tragem cortina peste topicul asta.

P.S.
Pacat de fosta echipa de acolo. Erau niste baieti dedicati pentru asta.
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

PreviousNext

Return to SAAB - Importator/Dealeri/Service

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest