Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Discutii despre activitatea importatorului, dealerilor si a service-urilor

Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby Edy » 04 Feb 2010, 13:55

Cand am luat 93-ul in 2006, primul service l-am facut la Augusta si am fost foarte multumit ca am schimbat uleiul si filtrele cu 550 de ron iar placutele fata originale au fost 250 de ron (preturile contin si manopera). Mai putin multumit am fost cand a trebuit sa platesc 500 de euro plus taxe pe corpul clapetei de admisie si sa astept 30 de zile pentru aceasta; ca fapt divers, ultimul service l-am facut la Educational Brasov pentru ca preturile la Augusta mi se par destul de mari si nejustificate. Locatia nu este rea, dar este greu accesibila si cam pierzi toata ziua pe acolo. Evident, drumul pana la Brasov si inapoi este un mare consumator de timp dar are si anumite satisfactii: mai vezi o verdeata, mai alergi o serpentina, Brasovu-i frumos, oameni inimosi, ma intalnesc si cu Calin, cu Tony daca are timp.
Mai practic ar fi sa existe un service de calitate si de incredere aici in Bucuresti unde sa te duci fara teama ca vei fi "violat" prin buzunare, ca sunt oameni scoliti cei care umbla la masina ta si nu "uita" vreun surub nestrans, ca platesti "original saab parts" nu altceva de mai proasta calitate la de 10x pretul ei.
Voi unde faceti serviceul si de ce acolo? Cum va imaginati service-ul perfect?
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby tony » 04 Feb 2010, 14:17

fiind din brasov, bineinteles ca efectuam service-ul la educational. spun efectuam pentru ca nu voi mai merge acolo niciodata. lucrurile s-au schimbat total fata de cum erau pana anul trecut. nu mai este nici personalul, acela inimos si capabil, ca de altfel nici atitudinea pro client nu am mai intalnit-o. initial, din toate service-urile prin care am umblat cel mai mult mi-a placut la educational, insa asta a fost odata.
am un mecanic foarte capabil, cu care ma cunosc demult si care ma poate ajuta cu aproape orice problema s-ar ivi, cu mentenanta, inclusiv diagnosticare. la fel si in privinta pieselor, daca am nevoie, am unde sa apelez, resppectiv la dealer-ul bosch din brasov. baiatul de acolo mi-a furnizat ori de cate ori am avut nevoie piese originale si la pret mai bun. mi-as dori sa mai existe o reprezentanta SAAB in brasov sau mai aproape, oricum, dar in caz de nevoie, si numai daca e necesar tech II, voi merge la augusta.
s-auzim de bine.
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby cristian_93 » 04 Feb 2010, 15:57

Eu unul prefer de departe service-ul specializat Saab, in cazul meu Augusta, cel putin pentru revizii si operatiuni mai costisitoare. Motivele pentru care prefer asta sunt mult mai intemeiate decat cele pentru care nu as face-o:

- mecanicii sunt specializati pe marca SAAB si pot diagnostica mult mai repede eventualele probleme, avand experienta drept avantaj; automat, riscul de a schimba o serie lunga de piese pana a ajunge la cea defecta este mai mic. De asemenea, riscul de a ramane cu "piese de schimb" la sfarsitul operatiunii este mult mai mic.
- datorita experientei mecanicilor si timpii alocati reparatiilor sunt mai mici.
- dispun de testere de diagnosticare specializate.
- service-ul nu este aglomerat si timpii de programare sunt foarte mici sau zero; automat si mecanicul isi poate face treaba fara a fi presat de timp, acordand atentie si altor aspecte decat cele mentionate de client.
- tariful orar este mic (nu cunosc in Bucuresti service cu un tarif orar mai mic)
- relatia cu service-ul este buna.
- service-ul accepta sa lucreze cu piesele aduse de client!

Singurul dezavantaj il vad in pretul uneori exagerat al pieselor de schimb (de ex, schimbul placutelor fata (hirsch ce-i drept) m-au costat 900 ron :? ). Aici insa am libertatea de a cumpara din alta parte.

Desigur, am mai trecut si pragul altor service-uri, dar asta nu schimba prea mult ierarhia. Probabil am avut o experienta prea nefericita cu service-ul Afla-Romeo in trecut si din acest motiv am o parere asa buna despre service-ul Saab :)

Pentru mine, service-ul ideal ar trebui sa indeplineasca mai multe coditii:
- sa fie bine organizat, cu oameni experimentati si specializati in toate domeniile (inclusiv un supervizor care sa acrediteze diagnosticul facut de mecanic si operatiile efectuate ulterior)
- politica de preturi competitiva
- sa ofere mai multa atentie clientilor (prin organizarea de evenimente, promotii atractive, infiintarea unui call center, etc)
- timpii de programare sa fie relativi mici.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby adrian.iorga » 04 Feb 2010, 23:30

Am cumparat masina de la Augusta un Saab 9-3 Linear cu kit de Aero, si up-grade Hirsch pentru motor.
Lucreaza bine, dar am avut o problema cu ambreiajul ( ei s-au oferit sa schimbe placa de presiune ) .
E.. de atunci am probleme cu ambreiajul, agata cand intra in viteze.
In plus s-au rupt niste sigurante de plastic de la capacul bateriei, pe care le-am notificat cand am revenit la reglajul de ambreiaj si a trebuit sa le cumpar, ceeace mi-a lasat un gust salciu.
...Si ideea nu sta langa masina cand e in service e foarte buna( de fapt nici nu trebuie sa fiu acolo cand se face pentru marca aceasta) dar simt ca se pastreaza spiritul romanesc, iar de la dealer la masina mai sunt multe pinioane.
As incerca o revizie la Budapesta ( am inteles ca Saab Romania e subordonat direct lor) sa pot face o comparatie .
Saab 93 TiD Hirsch
User avatar
adrian.iorga
Junior
 
Posts: 49
Joined: 16 Dec 2009, 07:08
Location: Bucuresti

Re: Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby ess1902 » 05 Feb 2010, 00:01

Eu ni-am cumparat masina din Brasov asa ca primul service o sa il fac la Educational. (15000 km). Va voi spune dupa acceea pareri...totusi imi pare rau de ceea ce s-a scris mai sus. Mi mi s-au parut niste baieti foarte ok!
Mai are altcineva experiente nefericite cu Educational?
9-3 TID DFP 150 cp
ess1902
Master
 
Posts: 295
Joined: 27 Mar 2009, 08:49
Location: Iasi

Re: Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby zamolxe » 05 Feb 2010, 13:59

am facut revizia la Augusta si a fost ok mai putin faptul ca desi masina este in garantie nu-mi vor schimba niste bucsi de la bara stabilizatoare pt ca am peste 40k km.
au o lista intreaga cu piese care nu se vor schimba daca ai depasit un anumit numar de km... nu mi se pare ok... nu au specificat nicaieri acest lucru...

apropos de budapesta a fost cineva acolo? dar in bulgaria? am vazut ca au si bulgarii reprezentata saab.
SAAB 95
1.9 TiD, negru, 2008
zamolxe
Junior
 
Posts: 37
Joined: 02 Feb 2010, 14:56

Re: Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby marius.dan » 07 Feb 2010, 11:12

Salutare! Detin un SAAB 9-5/2001; am intrat in posesia lui in iul 2008. In oct 2008 mi-am facut programare la Polar Mobil la Budapesta; am vrut sa fac un tratament tapiteriei si un spalat exterior al motorului (de praful de la noi). Am fost tratat foarte bine; am vorbit in englaza si nu a fost nici un fel de problema ca sunt din RO. Cand am vazut ca se comporta normal am comutat pe maghiara; au fost un pic surprinsi. Am cumparat un rand de covorase de cauciuc la care am aprimit ceva reducere fara sa fie nevoie sa ma targui. Preturile au fost cele postate pe site-ul lor; plata am facut-o cu card bancar romanesc. Locuiesc in Timisoara si imi este mai usor sa ajung la Budapesta. Cred ca este o firma si la Kecskemet care face service de Opel si SAAB.
Am fost o singura data la Autoglobus , in Timisoara, si nu mi-a placut tratamentul de care am avut parte: am stat 2 ore pt. o scanare OBD; in consecinta mi-am cumparat un scaner de pe net. Daca ajung la Budapesta anul asta mai scriu. Toate bune!!
marius.dan
 
Posts: 2
Joined: 11 Aug 2008, 17:29
Location: Timisoara

Re: Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby vladant » 07 Feb 2010, 11:37

Eu am fost o singura data la Augusta in decembrie 2006 si revizia si placutele fata m-au costat cam 1490 lei la un 93 din 2004 benzina. Cu mentiunea ca placutele spate sunt duse si trebuie inlocuite. am mai mers cu ele mai mult de 10000km. cred ca e lesne de inteles de ce de atunci nu am mai trecut pe acolo.
De atunci fac revizia doar la Educational. Lasand la o parte prietenia care ma leaga de Calin si de Cipri, sincer va spun ca orice ar fi service-ul il voi face doar la Educational. Preturile sunt foarte bune si oamenii foarte profesionisti. mai mult senzatia este ca acei oameni chiar fac tot posibilul sa iti rezolve problema. Acum Tony, sincer sunt surprins de post-ul tau. Observ doar ca esti nemultumit acum de Educational, dar nu spui daca motivul e ca ai platit prea scump sau ca nu ti-au reparat masina. ori s-au purtat urat cu tine?
in alta ordine de idei, ai facut vreodata service-ul la augusta ? ti-au convenit preturile? atitudinea? inteleg ca ii vei folosi in viitor deci probabil ca esti foarte multumit .. asa ca ar fi bine sa ne impartasesti si din experientele placute pe care le-ai avut cu augusta care te-au convins sa spui ca te vei duce la ei.
Din punctul meu de vedere nu voi merge la altii decat Educational. E intradevar putin peste mana sa fac drumul la Brasov, dar asta e, ies mai ieftin si mai multumit cu tot cu drum.
Saab 93, 19 Tid, 150 CP, 2008
vladant
Junior
 
Posts: 21
Joined: 17 Oct 2008, 14:58

Re: Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby tony » 08 Feb 2010, 13:17

add. vladant
nu am fost la augusta, asa ca nu pot sa imi exprim propria opinie.
in ceea ce priveste educational nu vreau sa intru in amanunte. pot sa spun ca au avut un comportament total neadecvat si deloc pro client. de altfel, nu mai este echipa care o stiai, caci de dragul echipei mergeam si eu acolo, crede-ma.
insa lucrurile par a se fi schimbat, iar parerea mea e ca nu in bine. poate tu vei avea alt tratament.
acesta a fost si motivul pentru care am hotarat sa nu mai merg in service la brasov si sa ma orientez catre augusta cand voi avea nevoie.
s-auzim de bine.
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby Adi2727 » 30 Mar 2010, 08:44

Salutare tuturor

Am o intrebarica legata de service-urile autorizate Saab (reprezentante) si felul in care trateaza masinile mai vechi.
Imi doresc de ceva timp un 9000 Aero de prin 96-97 (asta si numai asta :) ) si as vrea sa adun cat mai multe date, inclusiv despre service.
Cu actuala masina, care e tot de prin anii aia, nu prea am fost primit la reprezentante... a trebuit sa insist si nici prea multumit de calitatea lucrarilor, nu am fost (pe undeva, de inteles). M-am transformat in propriul mecanic... :oops:
Asa e si la Saab?

Multumesc.
User avatar
Adi2727
Nou venit
 
Posts: 12
Joined: 20 Mar 2010, 10:44
Location: Brasov

Re: Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby bullet » 30 Mar 2010, 09:14

Cum adica "nu ai fost primit" ? Mai nou trebuie sa ai si masina noua cand mergi in service si te usuca de bani ? :x Eu detin un "turbo" din 96 dar nu m-am lovit niciodata de asa ceva, la urma urmei noi ii tinem la suprafata, iar daca un angajat era mai plicitisit puteai vorbi linistit cu seful de service sau patronul :twisted:

PS Saab-ul 9000 Aero CS m-a facut sa ma indragostesc de marca asta :wink:
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby Adi2727 » 30 Mar 2010, 09:36

...Cu directorul reprezentantei am vorbit si atunci (il cunoasteam). Initial am primit raspunsul, "nu ne ocupam de masini fabricate inainte de 2000". M-am gandit ca, daca majoritatea reprezentantelor au fost deschise dupa 2005, e posibil sa nu aibe "know-how" pentru "vechituri"...
In fine, in decurs de ~2 ani, am mers numai la ei, pentru cateva operatiuni majore... abia cumparasem masina, care nu se afla intr-o stare din cele mai bune si doream sa o fac "ca noua". Din pacate, reparatiile au fost mult sub standardele unei reprezentante scandinave si am renuntat la serviciile lor... costisitoare.

Dar nici la altfel de service-uri nu am fost intampinat mai entuziast... am cernut nenumarate raspunsuri de genul: "nu ma bag la asa ceva", "asta e ozn", etc, etc... Pana am invatat sa lucrez eu la ea, norocul a fost ca e o masina f robusta, cere isi merita renumele din plin, altfel e dificil sa ai o problema undeva la drum, prin tara.

Totusi, sa vorbim despre Saab. :mrgreen: :D
User avatar
Adi2727
Nou venit
 
Posts: 12
Joined: 20 Mar 2010, 10:44
Location: Brasov

Re: Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby cristian_93 » 30 Mar 2010, 09:41

La Augusta te poti duce linistit cu Saab-ul tau mai vechi si fi pregatit sa dai si autografe :D Lasand gluma la o parte, la ultima mea vizita in service-ul Augusta, dintre toate masinile prezente in service (majoritatea modele > 2004), baiatul de la receptie a tinut sa imi evidentieze un Saab 9000 Aero, care, desi plin de noroi, se remarca prin calitatea interiorului si linia caroseriei. Daca esti din Bucuresti, poti sta linistit in privinta asta :wink:
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby raducumucu » 20 Apr 2010, 16:41

Eu de fiecare data cand am fost la Augusta Motors am fost violat financiar. S-au uitat 5 minute la masina si mi-au luat un milion, ultima data. Anul trecut mi-au luat 14 milioane ca sa imi curete baia de ulei, camera tachetilor si sa-mi puna o noua curea. De fiecare data m-a luat lesinul cand mi-au zis preturile. Nu zic ca nu sunt buni. Sunt buni. Uneori au dat-o insa si in balarii - gen pus diagnostice false pentru sistemul de directie. Eu imi cumpar 90% din piese de pe ebay si de pe Abbott Racing sau de pe GenuineSaab.com. Preturile sunt uneori la 30% fata de ce are Augusta sau chiar si alte magazine. Va dau exemplu: kit ambreiaj 9-3 Viggen- la magazin de piese la coltu blocului (deci ieftin) 1900 Ron. Eu am luat kit supersport cu disc cera-metalic tip "soare" cu 6 ferodouri (sase raze) rezistent garantat la 600 Nm + placa presiune Viggen cu 380de dolari + transport din SUA de la GenuineSaab.com. Alt exemplu compresor AC - 700 euro fara TVA la Mangusta, 500 de euro la magazin piese, iar eu l-am luat de pe ebay cu 1200 de ron cu tot cu transport, nou, cu garantie 2 ani. A avut o problema dupa un an si mi-au trimis altul nou in schimbul celui defect. Kit big induction inox 3'' teava turbo intake + teava delivery din intercooler in throttle body - 1150 Ron cu tot cu transport din Suedia, de pe ebay. Exemplele pot continua cu multe alte piese. Singura piesa ieftina pe care am gasit-o la noi, a fost un filtru dryer, care la Mangusta era 7 milioane si pe care am luat-o de la un magazin cu 2 mil. Reparatiile le fac la diferite serviceuri, in functie de ce am nevoie. Oricum am manualul de raparatii detaliat pas cu pas, asa ca prefer sa printez alea si sa staulanga mecanic sa-i f.. palme la cefa daca face nasolii. Acum doi ani, din nevoie, am schimbat amortizoarele la un service in Bacau si retarzii au uitat sa-mi stranga piulita de blocare a amortizorului in brat. Nu va descriu cum a trancanit un an.
raducumucu
Senior
 
Posts: 115
Joined: 18 Apr 2010, 10:21

Re: Unde faci service-ul SAAB-ului tau?

Postby lucian » 20 Apr 2010, 17:54

raducumucu wrote:Eu de fiecare data cand am fost la Augusta Motors am fost violat financiar. S-au uitat 5 minute la masina si mi-au luat un milion, ultima data. Anul trecut mi-au luat 14 milioane ca sa imi curete baia de ulei, camera tachetilor si sa-mi puna o noua curea. De fiecare data m-a luat lesinul cand mi-au zis preturile. Nu zic ca nu sunt buni. Sunt buni. Uneori au dat-o insa si in balarii - gen pus diagnostice false pentru sistemul de directie. Eu imi cumpar 90% din piese de pe ebay si de pe Abbott Racing sau de pe GenuineSaab.com. Preturile sunt uneori la 30% fata de ce are Augusta sau chiar si alte magazine. Va dau exemplu: kit ambreiaj 9-3 Viggen- la magazin de piese la coltu blocului (deci ieftin) 1900 Ron. Eu am luat kit supersport cu disc cera-metalic tip "soare" cu 6 ferodouri (sase raze) rezistent garantat la 600 Nm + placa presiune Viggen cu 380de dolari + transport din SUA de la GenuineSaab.com. Alt exemplu compresor AC - 700 euro fara TVA la Mangusta, 500 de euro la magazin piese, iar eu l-am luat de pe ebay cu 1200 de ron cu tot cu transport, nou, cu garantie 2 ani. A avut o problema dupa un an si mi-au trimis altul nou in schimbul celui defect. Kit big induction inox 3'' teava turbo intake + teava delivery din intercooler in throttle body - 1150 Ron cu tot cu transport din Suedia, de pe ebay. Exemplele pot continua cu multe alte piese. Singura piesa ieftina pe care am gasit-o la noi, a fost un filtru dryer, care la Mangusta era 7 milioane si pe care am luat-o de la un magazin cu 2 mil. Reparatiile le fac la diferite serviceuri, in functie de ce am nevoie. Oricum am manualul de raparatii detaliat pas cu pas, asa ca prefer sa printez alea si sa staulanga mecanic sa-i f.. palme la cefa daca face nasolii. Acum doi ani, din nevoie, am schimbat amortizoarele la un service in Bacau si retarzii au uitat sa-mi stranga piulita de blocare a amortizorului in brat. Nu va descriu cum a trancanit un an.


Salutare, Radu (banuiesc, dupa nick...vezi ca avem si o sectiune cu date de contact).
Despre Augusta, pot sa iti spun ca nu sunt nici mai scumpi, nici mai ieftini ca un service "premium" din Romania. Vorba ardeleanului: "No, meri la Porshe!...Tulai, apai ai sa vezi tu!"
Treaba cu piesele mai ieftine e cam asa: si eu mi-am luat de afara piese, dar doar cele "performance"! Restul ce e de inlocuit stock, prefer originale SAAB, cu garantie, etc. Fie ele si un pic mai scumpe (Augusta).
Exemplele tale sunt si nu sunt bine alese: ce ai modificat la motor, de ai nevoie de 6 puck+Viggen pressure plate? Sau delivery pipe/tryckror de inox, crezi ca aduce ceva in plus? Bling factor, in rest....
Iar referitor la mersul din service in service, si asta e o aventura: tie au uitat sa iti stranga o piulita, in alta parte au pus discurile de frana aiurea, si tot asa. Parerea mea e ca lucrurile neplacute pot fi evitate din timp, cu revizii facute la timp s.a.m.d.
BTW, cele mai rezistente repere sunt tot alea originale. A, daca vrei performance, pregateste-te sa surubaresti tot timpul la masina.

BTW, vezi la anuntul tau, cred ca te putem ajuta :)
aaaa, nu ziceai ca ai ambreiaj Stage 3? cum te patineaza?
Lucian (SAAB brum-brum) :)
__________________________________________

9-3 Conv. Troll R+ 360HP / 520 Nm
9-5 Aero Sentronic 290HP / 420 Nm
lucian
Saabist
 
Posts: 636
Joined: 07 Aug 2008, 09:31

Next

Return to SAAB - Importator/Dealeri/Service

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron