Excursie la Trollhatan

Discutii despre intalniri ale fanilor marcii.

Excursie la Trollhatan

Postby catalinmetal1 » 18 Sep 2014, 10:14

acum vreo 2 ani venise Edi cu ideea asta... eu zic ca e excelenta, sa putem merge si noi la "fabrica muma", si sa vedem muzeul marcii favorite si, in plus, poate reusim sa organizam si un test drive cu 9-3 2014 (sau 2015).

cum insa 2014 se cam apropie de final, a venit toamna, si o astfel de excursie trebuie un pic organizata, eu ma gandeam ca ar fi nimerit sa discutam de perioada mai-iunie-iulie 2015...

deocamdata e doar in stadiul de idee, insa as ruga pe cei care mai au experienta cu drumurile in Suedia sa isi treaca aici sugestiile, de asemenea, si cei interesati de idee.

eu o sa incerc sa caut o persoana de contact de la fabrica, sa vedem daca se poate inchiria un 9-3 MY2014 pt o sesiune de teste "behind the wheel"... si o sa ma gadesc si la un posibil traseu, insa, cum am zis, sugestiile si ideile sunt binevenite, mai ales ca avem timp pana la anul si de idei si de strans bani!
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: Excursie la Trollhatan

Postby Hypo » 18 Sep 2014, 10:32

Si cand ma gandeam sa postez despre un tur al Europei cu final Suedia, ai aparut tu :D Deplin interesati de idee pentru anul ce vine, ramane sa ne auzim, vedem. Eu pana atunci vreau sa pun bestia la punct .
Cheers
Ex 2005 Saab 9-3 SS 1.9 TiD 150 CP
2006 9-3 Aero 2.0T 210 CP
2007 9-3 Vector 1.9 TiD 150 CP
2009 9-3 Aero 1.9 TTiD
User avatar
Hypo
Master
 
Posts: 397
Joined: 16 Nov 2013, 18:24
Location: Bucuresti

Re: Excursie la Trollhatan

Postby Viorel » 18 Sep 2014, 22:29

Salut,
Eu am la activ doua drumuri cu masina in SE, deci voi incerca sa raspund.
O asemenea deplsare (dus) ia trei zile, exceptie facand cei care dorm in masina doua ore si conduc cate 2000km; personal nu am facut asta niciodata.
Pe scurt traseul optim este: Budapesta- Berlin- Rostock/Gedser (ferry)- Copenhaga- Helsingor/Helsingborg (ferry)- Gotteborg- Trollhattan.
Prima etapa (Budapesta) ia cu totul vreo 11h si banuiesc ca nu e un secret pentru nimeni.
A doua (Budapesta- Bratislava- Praga- Berlin) e numai autostrada: perfecta in HU si acceptabila in SK/CZ, apoi...autobahn. Eventual se poate plusa pana la Rostock sau chiar pana in DK dar e recomandabil si convenabil sa innoptati in DE.
Ferry-ul de Danemarca nu necesita rezervare, costa cam 60-80EUR si face aprox. 1-1:30h.
Traseul in DK e scurt (max.200km) si destul de lent, dupa care urmeaza un nou ferry, de data asta cca.45'. Alternativa: pod, dar e mai bine si mai scurt cu ferry.
In Suedia mai sunt (daca-mi amintesc bine) vreo 300km pana la Goteborg, autostrada (limita 120) si apoi inca 110km pana la casa Saab.
Preturile (cazare, masa) in tarile nordice sunt de regula cam 1.5-2x Germania.
Ca romani ce ne aflam, preturile la combustibil nu ne mai sperie.
In Trollhattan, pe langa Saab Museum, ar mai fi de interes ANA, cel mai mare dealer Saab si o posibila sursa de diverse piese pentru doritori.
Fabrica este interesanta, daca se poate organiza o vizita- nu stiu care mai e politica noilor detinatori.
Despre 9-3MY14, personal nu cred ca un test-drive ar aduce ceva nou si deosebit de ceea ce cunoastem deja. Doar asa, ca amintire. Poate un 9-3 electric ar fi interesant de vazut ( cat de aproape e de o masina:)
Daca tot se ajunge cu masina pana acolo, Stockholm si Oslo sunt la o aruncatura de bat; merita. La fel si Copenhaga.
Daca se ajunge la o finalitate cu aceasta idee de vacanta (ca actiune a Clubului Saab din Ro), putem incerca sa gasim un contact la NEVS prin intermediul importatorului din Ungaria.
E o idee frumoasa pentru anul viitor (din care ne vom hrani iarna intreaga, vorba cantecului:)
Noapte buna,
V.
Viorel
Nou venit
 
Posts: 9
Joined: 09 Sep 2014, 20:42

Re: Excursie la Trollhatan

Postby catalinmetal1 » 19 Sep 2014, 12:55

Multumim Viorel pt postul bogat in info.

Da, poate ar fi mai bine sa organizam o chestie sub egida clubului din Ro, poate asa vom avea mai multe usi deschise si - poate - mai multe sanse de reduceri pecuniare.
Costurile cred ca vor fi mari, si eu am auzit ca in Scandinavia preturile isi cam iau nasul la purtare, insa poate exista si variante mai economice, gen locuit in afara / apropierea oraselor mari, hrana preponderent din supermarket-uri, conserve in portbagaj, adica orice solutie care mai scade un procentaj din costul total.

Eu sunt adeptul ideii ca, pt un scop nobil, putem sa ne lipsim de un anumit nivel de confort, nu e nevoie de 5 stele, sau numai mese la restaurant, si cazare in fix buricul orasului. Iar o vizita in Suedia cu scop final Trollhatan imi pare o chestie pe care o vom tine minte toata viata ca pe o iesire inedita.

Stiu ca Laur e expert in mers/descurcat in Suedia, si ma astept sa vina si el cu ceva sugestii foarte utile.
Eu nu stiu daca ma pricep la organizat astfel de chestii insa daca exista doritori, nu cred ca e prea complicat. Cel mai complicat va fi sa ne asiguram ca vom avea bani! :roll:
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: Excursie la Trollhatan

Postby Edy » 21 Sep 2014, 21:26

Sfatul meu:
- daca doriti o experienta unica haideti sa ne organizam pentru 2016 nu pentru 2015! Conform traditiei suedeze, odata la 3 ani se organizeaza "SAAB FESTIVAL"; a fost 2007 cand am participat si eu, a fost 2010 si 2013 si cu siguranta va fi 2016, oricum vom fi anuntati din timp pe acest site: http://www.saabfestival.se/english/news.htm
O sa va tin la curent si atunci cand va fi timpul voi cauta cele mai bune optiuni de calatorie si cu siguranta wekendul de iunie 2016 suedez va fi unul dintre celle mai speciale din viata multora dintre noi.
Eu am programat oricum 3 saptamani nordice in vara lui 2015 cu motocicleta si voi vizita din nou dupa 8 ani muzeul SAAB din Trollhattan si muzeul "Saab Museum – Uusikaupunki, Finland". Voi face filmulete si poze pe care le voi publica la rubrica forumului dedicata.
Deci, in concluzie, hai sa mai asteptam un an pana in 2016 pentru festivalul SAAB Trollhattan!
O sa merite asteptarea, Viorel poate sa confirme, deoarece cu el am fost atunci! :wink:
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: Excursie la Trollhatan

Postby laur » 09 Dec 2014, 14:07

Se pare ca o sa avem un festival in 2015 :)
Some great news for us Saab-fans, this summer SAAB Car Museum will arrange the SAAB Festival again. It will take place from Friday 5th of June to Sunday 7th in Trollhättan. A full program for the event isn’t released yet, but the museum promises a Car Show, part sale and pleasant company. Personal I think this will be a great weekend, and have already started to count days… For more info, visit Saab Car Museums new and improved website http://www.saabcarmuseum.se/en/events/s ... tival-2015 or you can stay tuned here at SaabsUnited, we will of course come back later with more information.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Saab 95 2.3t 170hp 2000 blue.
Saab 900s 2.0 16vT 145hp 1990 black
Giant XtC 29er 1 Black ALUXX SL-Grade Aluminum SRAM X7, 3x10 Speed
Saab 900i 2.0 16v 141hp 1992 dark green
Saab 9000 2.3T 199hp 1994 metal grey
laur
Senior
 
Posts: 149
Joined: 10 Dec 2011, 23:57
Location: Bucuresti


Return to SAAB - Intalniri Membri Club SAAB

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron