Dezechilibru frane spate

Discutii despre seria 900NG '92-'98

Dezechilibru frane spate

Postby cristiansen09 » 24 Mar 2011, 21:40

Salut. Sambata am fost sa fac itp ul pentru ca imi expirase. Nu am reusit sa trec itp ul din cauza franelor pe spate care nu tin cum trebuie (exista diferenta mare intre roata stanga si cea dreapta). Azi am fost la mecanic sa i schimb placutele de frana (data trecuta cand am schimbat pe fata mi se spusese ca placutele pe spate sunt terminate). Azi insa, dupa ce am cumparat placutele si am ajuns la mecanic, acesta a constatat ca placutele sunt aproape noi si ca nu este cazul sa le schimb. De asemenea pistonasele pe spate nu sunt blocate, pe ambele parti fiind in parametri. De asemenea cand trag frana de mana roata de pe partea dreapta tine mai putin decat cea stanga. Stie cineva ce as putea sa i fac?
P.S. Mentionez ca franele au fost aerisite si aveau aer in instalatie (conducte). Ca idee par a se fi intarit. De oprit masina se opreste bine (parerea mea) functioneaza si abs ul si nu trage stanga sau dreapta. Maine ma duc din nou, sper sa trec de data asta.
cristiansen09
Master
 
Posts: 317
Joined: 16 Dec 2008, 19:06
Location: Bucuresti

Re: Dezechilibru frane spate

Postby andybumbu » 24 Mar 2011, 22:08

etierii au in mod cert garniturile vechi sau nici nu mai sunt, aerisirea nu e perfecta, placutele nu sunt de calitate, repartitior frana spate? discurile sunt uzate simetric?
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Dezechilibru frane spate

Postby cristiansen09 » 24 Mar 2011, 22:31

Garniturile sunt la locul lor (cat de vechi sunt nu stiu), discurile par a fi ok fara santuri sau caneluri cauzate de placute. Mentionez ca placutele nu stiu ce marca sunt, iar eu am luat Ferodo.
Repartitorul nu stiu, nu l am verificat inca. Dupa cum am spus si in primul rand eram 100% convins ca sunt placutele care trebuiau schimbate de ceva vreme (recomandare facuta de un mecanic de la service ul Saab) Daca nu voi trece itp ul le voi lua prin eliminare (repartitor, aerisite din nou, garniturile le voi schimba oricum). Totusi daca nu ar mai fi ok garniturile, nu ar trebui sa piarda lichid de frana?
cristiansen09
Master
 
Posts: 317
Joined: 16 Dec 2008, 19:06
Location: Bucuresti

Re: Dezechilibru frane spate

Postby andybumbu » 25 Mar 2011, 00:10

garniturile vizibile ca sa zic asa, au rolul de a proteja pistonasul de murdarie, apa, etc, deci daca ele sunt fizic prezente nu inseamna ca etrierul e ok, etrierul e mai complex decat pare, daca numai sunt, atunci e posibil sa fie gripat sau ruginit, dar stai linistit, am in timisoara un tip care dupa cum am mai scris pe forum, este expert in etrieri, adica doar cu asta se ocupa, inclusiv etrieri de camioane, a lucrat si in Suedia, deci daca e o problema, rezolva orice, sablat+kit nou(pistonas, garnituri, arc fr.mana, ventil)&vopsit+test, totul cam 50 euro/etrier :arrow:vor fi mai noi decat de la mama lor :mrgreen:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Dezechilibru frane spate

Postby cristiansen09 » 27 Mar 2011, 18:26

Am inteles. Multumesc, Andy.
Problema a fost mai simpla decat parea... era vorba despre cablul de la frana de mana.
P.S. Vineri am reusit sa iau ITP ul.
cristiansen09
Master
 
Posts: 317
Joined: 16 Dec 2008, 19:06
Location: Bucuresti


Return to SAAB seria 900NG

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests