faruri saab 900

Discutii despre seria 900 '78-'92

faruri saab 900

Postby boga » 03 Aug 2008, 09:39

salutare

am vazut Dane ca ai un anunt privind farurile. Aceeasi problema o am si eu din pacate. Sticla matuita (chiar ciupita) oglinda varza.

cu sticla o mai scoti la capat daca te apuci de slefuit. Poti singur sau o dai la unii care cu asta se ocupa.

In schimb cu oglinda e mai urat :(
Eu am sunat la ELBA Timisoara si mi s-a spus ca procedeul se cheama aluminizare in vid. Prin urmare daca vrei reconditionare oglinda pe suport de tabla, tehnica este aluminizare in vid, nu cromare, nu eloxare etc. M-a tinut un nene de la ELBA (din old school) juma de ora la telefon ca sa-mi explice cum se face (probabil statea degeaba). Din toata discutia am tras urmatoarele concluzii:

- procedeul dureaza mult. 2-3 saptamani
- presupune o rectificare a suprafetei folosind scule speciale
- aluminizarea efectiva este un procedeu extrem de poluant
- datorita aspectului de mai sus, s-au inchis toate sectiile pt ca acum farurile si lampile sunt din plastic si procedeul este cu totul altul.
- exista o sansa sa le pot reconditiona daca ma duc cu ele la o poarta a fabricii, discut cu portarul care me directioneaza catre o anume sectie (care probabil desi oficial e inchisa inca mai lucreaza neoficial .. cine mai stie) unde sa le prezint si sa-mi spuna cineva daca se pot face sau nu.
- pretul nu l-am aflat dar mi s-a spus ca s-au mai facut chestii d-astea numai ca au iestit mai scumpe decat daca le-ai cumpara de noi.

Prin urmare am mai sapat putin si am ajuns la un alt atelier (privat probabil) in curtea IOR Bucuresti unde am sunat. (cu o cautare in google aluminizare in vid se poate sa il gasiti)

Omul era foarte mirat ca il intreb de asa ceva pentru ca probabil ca nu a mai facut asta de ceva vreme. L-am intrebat daca are sculele necesare.. etc , eu avand deja antrenamentul de la discutia cu ELBA :) Fara sa-mi dea detalii omu mi-a spus sa vin cu ele si "vedem" ce se poate face. Nu prea imi place mie stilul asta dar.. asta e!. Cu oglinzile nu m-am dus inca pentru ca asta presupune sa le dau jos de pe masina. Sa zicem ca le dau jos, ma prezint cu ele la om dupa care am doua variante:
- imi convine si le las la reconditionat (timp in care stau fara ele - posibil o luna)
- nu-mi convine si va trebui sa le pun la loc (munca sa le desfaci sa le faci la loc, fix degeaba)

pana una alta incerc sa merg noaptea cat mai putin, asta pana imi pun proiectoare :idea:

Daca aveti voi alte idei cum putem face cu farurile astea, eventual sa le schimbam de tot oglinda, sa gasim de plastic, sa facem o jmecherie care sa nu afecteze estetica lui.. rog sa postati

Bogdan
boga, 900t
User avatar
boga
Junior
 
Posts: 27
Joined: 31 Jul 2008, 09:59
Location: Bucuresti

hmm

Postby dan_olo » 07 Aug 2008, 14:14

Mda, eu am incercat varianta de a cumpara unele noi, de la niste domni din bucuresti, care, dupa ce le-am dat seria de la sticla, m-au suntat de-a dreptul consternati, spunandu-mi ca ma costa , si aici tine-te bine, 1600 lei.
concluzia mea a fost aceeasi cu a ta. conducem mai putin seara. sau cu mai multa atentie. La proiectoare inca nu m-am gandit pentru ca de indata ce o sa le pun, o sa dau cu ele de prima bordura. (asta in varianta in care le montez probabil cat mai discret sub bara din fata.
daca ma apuc sa le montez pe bara, arata prea rau. deasupra barei, nu prea e legal (parca era ceva ca nu a voie sa montezi proiectoare decat dedesubtul liniei farurilor.
eu am incercat o carpeala. unul dintre faruri are sticla ok, iar farul pe stanga este spart( gaurit in 2 locuri). Am luat un nenorocit de silicon "transparent" si am astupat gaurile ca macar sa nu se degradeze oglinda mai mult.
pe la inceputuri am incercat sa pun becuri mai puternice, dar si asta a fost o idee proasta (si nu stiu de ce nu am gandit inainte de a actiuna, pentru ca mi-am prajit cablurile, si conectorii de la far (inlocuit destul de simplu dar a fost munca suplimentara) cat despre mersul si batutul la poarta la nu stiu cine care poate le face poate nu, nici pe mine nu ma atrage ideea. oricum all in all farul dreapta e destul de bunut, asa ca la prima mana cetateanul turmentat ce merge pe dreapta drumului e in siguranta. ala de traverseaza, nu prea.

in orice caz, eu inca nu am cautat serios pe siturile dinafara ca sigur oi gasi unele echivalente facute de vreo firma fantoma la un pret mai rezonabil decat ce mi-au oferit domnii mai sus mentionati la prima mana.
User avatar
dan_olo
Junior
 
Posts: 33
Joined: 30 Jul 2008, 14:22
Location: bucuresti/sibiu

Postby Edy » 08 Aug 2008, 11:40

Apropo de faruri:
Am vazut niste matrite din fibra de sticla in care s-au dat gauri pentru faruri cu lupa aftermarket (se poate pune si kit de xenon). Ideea este ca nu prea arata a kitch daca se vopsesc in culoarea masinii sau negru mat; de asemenea si lupele sa se puna cu cap si cu grad de inclinatie. Atata vreme cat au toate functiile, rar-ul nu are nimic impotriva si nu se ia nimeni de tine pentru modificare.
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Postby boga » 11 Aug 2008, 17:16

ar trebui sa le vedem cumva. daca ai niste poze sau niste link-uri.
Multumiri !
boga, 900t
User avatar
boga
Junior
 
Posts: 27
Joined: 31 Jul 2008, 09:59
Location: Bucuresti

far saab 900

Postby gergosaab » 04 Sep 2008, 20:27

Salutare!
am gasit far NOU (SCANTECH SWEDEN) complet pt. SAAB 900 (1987-1993) la pretul de 24600 FT adica 369 lei.

WEB: http://saabbox.extra.hu/index.php?page= ... =8&group=8
User avatar
gergosaab
Master
 
Posts: 319
Joined: 21 Aug 2008, 22:19
Location: Satu Mare-Szatmárnémeti

Postby Yellow » 23 Sep 2008, 09:50

Pentru farurile vechi, mai bine zis pentru oglinzile matuite am folosit urmatoarea solutie, un spray de vopsea cromata (15-20 de lei) data in cateva straturi cu mare grija sa fie perfect uniforma pelicula de vopsea pe toata suprafata acoperit cu un strat de lac incolor tot din spray. Cred ca temperatura din interiorul farului ajunge la 200-250 grade, mai ales cand stai mai mult pe loc si nu e un curent de aer sa-l mai raceasca. Am folosit solutia asta acum 6 luni si merg zilnic cu farurile aprinse (oras si afara) si nici urma de exfoliere deci functioneaza. Nu are rost sa precizez ca am si eu curaj sa merg noapea cu masina acum :D
Yellow
 
Posts: 1
Joined: 22 Sep 2008, 19:55
Location: Bucuresti

faruri

Postby Adi Africa » 12 Jun 2009, 08:22

apropo de faruri, si mie mi se par parca slabute, dar daca aprind si proiectoarele totul e ok.dar nu se pot schimba numai becurile ?, daca da ce-mi recomndati la un model 900, din 1994
Adi Africa
Nou venit
 
Posts: 14
Joined: 26 May 2009, 10:49
Location: Bucuresti

Postby bullet » 12 Jun 2009, 08:31

Adi, tu ai NG 900 ca si mine si problema cu farurile este din ciclul "asa face toate". Noaptea si eu am lumanari in fata, nu faruri. O solutie ar fi cum s-a zis mai sus si in plus sa-ti polisezi sticla farurilor daca nu vrei sa iei alta noua, Eu mi-am pus becuri Philips Power2Night care mai ajuta un pic dar la drum lung cu riscul de a fi catalogat cocalar si eu merg cu farurile de ceata aprinse ca sa vad cat de cat ceva. Nu mai zic cand e umeda soseaua..... :shock:
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

faruri

Postby Adi Africa » 12 Jun 2009, 15:24

merci mult pentru informatie, ma gindeam ca totusi daca schimb becurile situatia se va inbunatati, real se vede , dar tot butonind pe-aici vroiam sa va cer si voua parerea...niciodata nu strica si mai ales sa aflii parerea unora care au acelasi model
Adi Africa
Nou venit
 
Posts: 14
Joined: 26 May 2009, 10:49
Location: Bucuresti

piese de schimb

Postby Adi Africa » 12 Jun 2009, 15:32

va eram dator cu o informatie, pe soseau buc-bacau, dupa rimnicu sarat pe partea stinga la un centru cu dezmembrari de masini, sunt la dezmembrat 2 saab-uri modelul 9000, au genti originale, tapiterie de piele cel putin una dintre masini, si sunt complete, ca si caroserie nu stiu daca si la motor
Adi Africa
Nou venit
 
Posts: 14
Joined: 26 May 2009, 10:49
Location: Bucuresti


Return to SAAB seria 900

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests