Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Noutati in domeniu, norme din Romania sau din alte tari

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby danezu » 23 Jan 2013, 15:36

O sa dea statul din nou in judecata, poate pana la urma se trezesc si ei la realitate :mrgreen:
Eu cand o fi s-o vand o sa-l sfatuiesc pe noul proprietar s-o inmatriculeze cu 500 euro in bulgaria si scapa de probleme! Nu este normal sa ma puna sa platesc 50% din valoarea masinii de revanzare, sunt nebuni la cap!
Sau, o sa-i poluez la nesfarsit, cat voi gasi piese :mrgreen: , o sa fiu ca autobuzele alea de pe vremea lui Nea Nicu cand nu mai vedeai dupa ele....
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby andybumbu » 23 Jan 2013, 15:40

Cristiane tu ai euro4 8)
Din nou se vor umple tribunalele cu procese :lol: , boiiiii in loc sa puna o taxa fixa echitabila, sau mai bine, doar prin impozit, o folosesti 30 de ani platesti impozit de 30 de ori, cum adica taxa de timbru se plateste doar odata, iar taxa o plateste cumparatorul, de ce nu 50% ambii sau mai bine sa plantezi 10 copaci/bolid, vorba aia, cumperi copacii, cineva planteaza, altcineva fura copacii, apoi daca se vinde de 10 ori :lol: rezulta 100 de copaci, ar fi o nebunie, apoi s-ar putea cumpara de catre straini acest hibrid- taxa de timbru, am fi un model in EU :mrgreen:

Programul Rabla e o gluma, cine a vrut sa-si cumpere o masina si-a luat, mai bine ar face Programul Hrana :idea:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby tudoreanu2909 » 23 Jan 2013, 15:51

andybumbu wrote:mai bine ar face Programul Hrana


Pai cred ca asta e directia in care ne indreptam. Radem toti cu un colt de gura, da' totul merge din rau in mai rau..
Saab 9-3 SS Vector 2005, 1.9 TiD, 150 CP
User avatar
tudoreanu2909
Senior
 
Posts: 145
Joined: 21 May 2012, 19:07

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby cristian_93 » 23 Jan 2013, 16:21

andybumbu wrote:Cristiane tu ai euro4 8)


Sper sa ai dreptate! Spre rusinea mea, aveam impresia ca am euro3. In cazul asta, taxa in cazul meu devine [202 x 15 x (100-73)] / 100 = 818 eur

Dar nu stiu de ce ma agit atat ca si-asa nu am de gand sa o vand in urmatorii 21312314124 ani
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby talladega » 24 Jan 2013, 01:45

Sunt niste idioti cu taxa lor...Eu am doua masini inmatriculate fara taxa,cu sentinta judecatoreasca.Motivul pt care am castigat a fost discriminarea intre masinile deja inmatriculate,la care nu se platea taxa si masinile care intrau atunci in tara si la care trebuia platita taxa.Dar acum cum e?Daca tii masina si te mai dai cu ea inca zece ani nu platesti nimic,deci masina aia nu polueaza deloc pe cand daca o vinzi dintr-o data incepe sa polueze si iti calculeaza ei pe cativa ani ca si durata de viata estimata a masinii cat trebuie sa le dai.Dar daca dupa o luna o dai de gard si ai o dauna totala iti dau taxa inapoi???Ca masina aceea nu mai polueaza,a murit de tot!Iti dau pe dreaq sa ii ia.Acum vor ca taxa sa se plateasca la radierea masinii de pe numele vechiului proprietar daca ati citit cu atentie aberatia asta de lege noua,deci inclusiv daca ai dauna totala si o RADIEZI,in acel moment trebuie sa platesti taxa!Cam cat de prosti trebuie sa fie?Nu stiu ce vor face altii dar eu am Volvo pe firma si acum trebuie sa mut masina pe alta firma,tot a mea din diverse considerente si voi face absolut toate actele,factura,R.A.R,fisa inmatriculare,radiere la finante si trecerea pe noua frma cu luare in evidenta la fisc si daca la ghiseu la politie imi cer taxa,ii dau in judecata si ma judec cu ei din partea mea si doi ani pt ca atata timp cat sunt in litigiu si de buna credinta nu imi pot face nimic ca vor trece cele 30 de zile in care trebuia sa trec pe noul proprietar pt ca voi avea negatie de inmatriculare de la politie in urma cererii mele de inmatriculare fara taxa pt un autoturism pe care am deja o sentinta judecatoreasca cu o serie de caroserie inclusa in sentinta.
Si,oricum la fisc am luat in evidenta pe noul proprietar dar militeanul atunci cand ma va opri in trafic va vedea talonul,asigurarea si toate celelalte care vor ramane la mine si vor fi perfect valabile deci nu prea are ce sa imi faca.Asa ca nu au decat sa-si bage taxa aia undeva sau in sfarsit sa faca o taxa de bun simt,pe care sa o platim in fiecare an,atat cat ai masina platesti,dupa ce ai vandut-o cel care o foloseste va plati atata timp cat circula cu ea si nu plateste un prost pt toti cei care vor folosi masina dupa el sau alt prost care cumpara acum o masina inmatriculata in tara de cativa ani buni va plati pt toti smecherii care au folosit masina aceea inaintea lui!
Am schimbat schimbarea si se pare ca intotdeauna se poate si mai rau si tot felul de idioti ne conduc,restul oamenilor de bun simt sunt prea ocupati cu munca ca sa se implice in conducerea lor de shaise...
SAAB 900SE TURBO TALLADEGA MAPTUN STAGE3+-300 CP VISINIU-1997
SAAB 9-5 VECTOR 1,9 TID 150 CP ROSU-2007
VOLVO V70 AWD D5 185 CP NEGRU-2007
User avatar
talladega
Senior
 
Posts: 137
Joined: 08 Apr 2011, 13:30
Location: brasov

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby danezu » 24 Jan 2013, 10:34

Taxa noua este platita de noul proprietar la masinile inscrise inainte de 2007 in momentul transcrierii, cum sa-l puna pe fostul proprietar? Iar in cazul daunei totale / furt nu platesti nimic. Oricum si firmele de asigurari o sa ia masuri impotriva fraudelor! Cred ca n-ai inteles bine sau ai vrut sa scrii altceva :mrgreen:
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby cristian_93 » 24 Jan 2013, 10:41

Ai foarte mare dreptate in ceea ce spui, insa daca s-ar intampla asa cum iti doresti tu si cum si mie mi se pare corect, ne intoarcem de unde am plecat: cine ar mai cumpara masini noi? Daca taxa ar scadea de 10-20 de ori (timbrul asta de mediu) si l-am plati anual, oricine e liber sa aduca o masina veche de 10 ani ca a mea, sa plateasca 100 eur pe an taxa de mediu si sa mearga linistit cu ea, fara sa-si doreasca un Logan nou la aceeasi bani, cum de altfel s-a intamplat pana acum.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby danezu » 24 Jan 2013, 12:35

Pai asa este, de ce nu cititi legea? Cum sa platesc eu taxa pentru o masina inmatriculata? Le dau jet (nu ca MP) :D instant cand vin la usa dupa bani! Dar ma inghesuie cand vreau sa vand masina, Atunci o sa-i dau in judecata pentru ingradirea drepturilor de a vinde un produs cumparat fara obligatii fata de statul roman si fara sa fiu informat (in momentul inmatricularii) ca voi plati ceva in plus cand o fi sa-l revand! Avocatii ne pot ajuta cu detalii.

LE:

•Timbrul de mediu va fi aplicat numai maşinilor tip M1 (destinate transportului de persoane care au, în afara scaunului conducătorului, cel mult opt locuri pe scaune), nu şi TIR-urilor, autocarelor sau microbuzelor, pentru care va fi achitată tot actuala taxă auto.
•În cazul maşinilor înmatriculate înainte de 2007, Guvernul a optat pentru recalcularea cotelor, în funcţie de perioada de viaţă, astfel încât suma de plată să scadă odată cu vechimea.
•Pentru maşinile scoase din România şi înmatriculate în alte ţări, se restituie o parte din taxa platită, ca parte reziduală a acesteia (calculată în funcţie de perioada de utilizare).
•Timbrul va fi plătit o singură dată, la prima înmatriculare pe piaţa din România sau la prima transcriere (dar nu şi în caz de moştenire sau partaj).
•Noua taxă nu va fi plătită de persoanele cu dizabilităţi, de serviciile de ambulanţă, Poliţie, Jandarmerie sau de Corpul diplomatic.
•Cei care au plătit actuala taxă de poluare nu vor mai plăti timbrul de mediu.
•În cazul proprietarilor de maşini care au obţinut în instanţă restituirea taxei, noul timbru de mediu va fi plătit la prima vânzare a maşinii.


Mai mult: Ca la noi, la nimeni! Află cine şi cât va plăti taxa auto - Ştiri interne | Libertatea.ro
Bafta!
Last edited by danezu on 24 Jan 2013, 14:24, edited 1 time in total.
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby bullet » 24 Jan 2013, 13:22

Calculator timbru mediu:

Calculator
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby bullet » 05 Mar 2013, 15:47

Dansb wrote:[
A propos, mi s-a fixat termen (primul): 22.10.2013 :lol:


18.03.2014 :|
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby Dansb » 05 Mar 2013, 16:56

bullet wrote:18.03.2014 :|


Esti ghinionist :P . Mai astepti peste un an
Eu mai astept "decat" ~8 luni :lol: :lol: :lol: . Sunt curios cum se va hotari si cum se va motiva hotararea :roll:
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby Dansb » 08 Dec 2013, 07:50

Apelul fiscului a fost respins, asa ca in maxim 45 de zile, imi iau banii inapoi :lol:
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby bullet » 08 Dec 2013, 09:07

Norocosule :)

Sent from the middle ages using witchcraft
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby andybumbu » 08 Dec 2013, 12:07

Nu e rau Dane, problema in cazul tau e ca nu-ti vei mai vinde bolidul in Ro...
Si eu am dat statul in judecata in 2013 din nou...pt 2 taxe :lol: am recastigat, recursul urmeaza, iar apoi contul se va umple de lei :mrgreen: cu dobanda din momentul platii taxei si nu dupa un an :idea:

Daca cumva pierd, imi scot taxa reziduala :?
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Dupa 1 ianuarie, ne ingropam cu masinile

Postby Dansb » 08 Dec 2013, 20:47

andybumbu wrote:Nu e rau Dane, problema in cazul tau e ca nu-ti vei mai vinde bolidul in Ro...

Sincer, nici nu vreau. Am o varsta la care nu-mi mai doresc schimbari majore, iar pe Saabrina am adus-o la nivelul dorintelor si nevoilor mele - cu exceptia franelor, da' se rezolva si asta, am timp pana pun opincile de vara :wink:
Am niste planuri de viitor, care daca-mi ies, imi vor permite probabil achizitionarea (si a) unui 95/2011, tot diesel, of course - ceva de genul celui de vanzare pe autovit. E un vis realizabil, in anumite conditii. Oricum, nu ma grabesc, am ce-mi trebuie :P .
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

PreviousNext

Return to Legislatie/ Asigurari/ Taxe

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron