Ce face un posesor de SAAB in viata de zi cu zi?

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Postby raul » 29 Oct 2009, 16:51

vladant wrote:
raul wrote:Eu sunt un om simplu, operator date. Nu am studii si nici nu cred ca iti trebuie studii sa apreciezi un SAAB. Imi place SAAB si pot sa spun ca il iubesc pentru tot ce face.

E foarte clar ca nu oricine isi cumpara un SAAB.
Cred ca sunt foarte multe persoane bine pregatie pe anumite domenii, dar care nu isi permit un SAAB, pentru ca:
1. Este o masina scumpa daca vrei sa o cumperi noua;
2. Este o masina care intretinerea ei este scumpa, (combustibil, service-ul, piese, etc.)

La traficul de masini care este astazi e normal ca un SAAB mai nou sau mai vechi, sa ajunga si prin mainile unui cocalar, dar cum am observat nu rezista foarte mult timp, fiind scump la intretinere, atunci cocalaru vrea sa scape repede de masina.
Asa ca o sa ne mai lovim si de fenomenul ''un cocalar la volanul unui SAAB''

Spor la treaba


Nu cred ca studiile conteaza. E adevarat ca, in principiu, SAAB are ca target principal, exact aceaste categorii profesionale (mici antreprenori, medici, avocati, middle management si poate inceput de top :)) ), dar nu e in nici un caz o marca exclusivista.
De scumpa, nu as fi foarte de acord cu tine. E cu cel putin 5000 euro mai ieftina decat competitorii directi, iar la SH diferenta se accentueaza.
La intretinere, iarasi am dubii... fara discutie, daca vorbim de dealeri, experienta mea la Augusta (de altfel o singura data am facut greseala) m-a lasat cu lacrimi in ochi, dar nu e peste tot asa, iar dupa garantie, cel putin la piese de intretinere, magazinele de piese au preturi de bun simt. Nu spun ca sunt mici, dar nu sunt nici foarte mari.
Nu am avut ocazia sa ma intalnesc cu voi pana acum, dar mai degraba cred ca bunul simt ar fi un element comun al posesorilor de SAAB. Sau sper :)Asta pana cand si conceptul de bun simt nu va fi tavalit de politicul dambovitean. De altfel si inceputul postului tau spune cam acelasi lucru. Un om simplu nu poate fi decat cu bun simt.
Scuze daca e un pic in afara topicului.


Nu cred ca SAAB are competitorii directi, daca va ganditi la mercedes sau bmw, nu pot fi comparate cu SAAB. Din punctul meu de vedere acele masini care au tractiune pe spate, se pot folosi numai in lini drepte si pe un drum uscat, daca trebuie sa iei o cubra, cu un unghi mai mare de 45 grade si sa ai o viteza mai mare de 90 km/h, doamne fereste sa mai fie si ud pe asfalt, esti direct in copac cu un mercedes sau bmw.
Eu cand spuneam ca este o masina scumpa nu ma gandeam la nici o comparatie cu alte masini, ci doar la puterea financiara a tot romanului, si vad clar ca nu sunt multi cei care isi doresc un SAAB si sa aiba si bani necesari pentru un SAAB.

Referitor la intalniri daca aveti timp weed-ed-ul viitor este o intalnire la Paraul Rece ( Predeal) http://www.hotelpiatracraiului.ro/ unde ne vom strange 11- 12 SAAB-urii, sunteti binevenit.

Spor la treaba
i love 93 Aero
User avatar
raul
Invatacel
 
Posts: 54
Joined: 30 Jul 2008, 17:56
Location: Bucuresti

Postby tony » 30 Oct 2009, 10:35

intradevar SAAB nu poate fi comparat cu alta marca pt ca e ALTCEVA.
subscriu la ideea ca nu trebuie sa fi cine stie ce licentiat ci sa fi in primul rand ALTCINEVA pt a iubi SAAB.
daca e sa fac o comparatie as compara SAAB, figurativ vorbind, cu un congnac bun, care se savureaza pana la ultima picatura, nu sa se dea pe gat "vole". astfel ai posibilitatea sa te bucuri de ceea ce iti ofera momentele de savoare ale unei bauturi fine sau momentele de multumire si fericire cand esti la volanul unui SAAB. iar cand ma intreaba cineva ce masina am ii raspund ca nu am masina :shock: am SAAB :lol:
salutari
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Postby saabby-727 » 02 Nov 2009, 16:46

DESIGUR :!: :!: :!:
E ca si cum atunci cind iti e foame poti minca la MacDonald sau intr-un restaurant peste 3 stele.
Ambele iti potolesc foamea... insä la MacDonald dureazä 5 minute si costä ceva märuntis, iar intr-un restaurant bun dai un ban dar stii cä gusti ceva de soi si te bucuri de ambient si de service cit mai mult cu putintä.
Cam asa e si intre Saab si alte masini.
:wink: Si la fel ca mai sus: la MacDonald nu poti savura un cognac trei stele :wink: :wink:
sä joci golf sau polo, sä conduci logan sau mai bine SÄ PILOTEZI UN SAAB?
la saab frinatul murdäreste jentzile
9-5 2,3T vector 220HP
saabby-727
Senior
 
Posts: 141
Joined: 08 Mar 2009, 14:21
Location: kaiserslautern

Postby ct_gabriel » 05 Nov 2009, 12:23

Eeee... Si eu sint un om simplu, nici eu nu am studii superioare si nici nu am un job de fitze... dar asta nu inseamna ca nu-mi iubesc masina... chiar imi iubesc masina si voi ramine fan Saab pe viata... Saab-ul nu e o marca exclusivista, chiar daca unii isi imagineaza lucrul asta... In Suedia, Saab-urile sunt pe strazi asa cum sint Loganurile in Romania... soferi de ambele sexe, de toate virstele si din toate categoriile sociale... Eu nu beau coniac, dar stiu sa savurez o bere cehesca, nu maninc la McDonalds, dar nu maninc nici la restaurante de 3 stele... Nu se poate face un profil al posesorului de Saab... sintem toti diferiti dar impartasim aceeasi pasiune... cam asta e...
Iar referitor la preturile de achizitie si de intretinere ale Saab-urilor... (era cineva care s-a referit si la asta) si eu sint de parere ca sunt destul de mari. Dintre toti prietenii mei eu cheltui cel mai mult pe benzina, service-ul nu e tocmai ieftin... piesele de Saab le-am gasit mereu la preturi mai mari decit pe modele similare ale masinilor nemtesti (din acelasi an...)... Saab nu e o masina economica si nu e o masina tocmai ieftin de intretinut... asa ca din punctul asta de vedere s-ar putea spune ca nu e o masina pentru oricine.
A part of me suspects that I'm a loser, but the other part of me thinks I'm God Almighty...
User avatar
ct_gabriel
Junior
 
Posts: 25
Joined: 19 Feb 2009, 22:54
Location: Hässleholm Suedia

Postby tony » 05 Nov 2009, 17:36

n-am vrut sa jignesc pe nimeni cu comparatia privitoare la cognac. e doar o idee despre altceva.
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Postby saab_boy » 06 Nov 2009, 00:08

Eu revin la topicul initial si spun ca sunt un economist licentiat in marketing si care profeseaza in achizitii pt o firma constructoare de automobile.

Imi place SAAB-ul pt ca intr-adevar este o altfel de masina care fara doar si poate sustine dorinta posesorului de a fi altcumva decat restul lumii. Sper din tot sufletul ca baietii cu cefele late si cu cruci imense la gat sa nu ajunga sa cumpere SAAB - sa ramana la BMW, Mercedes si pe alocuri Audi-urile lor. :D
SAAB moved my mind
2.0t Vector 9-3
User avatar
saab_boy
Invatacel
 
Posts: 64
Joined: 17 Dec 2008, 22:56
Location: Trollhattan, SWE

eu:

Postby lucian » 14 Nov 2009, 09:47

EU:
- avocat si practician in insolventa, de 12 ani in domeniul serviciilor profesionale de consultanta;
- de 7 ani SAAB exclusiv (sunt la al IV-lea, acum avand 2 SAAB-uri);
- lectura, echitatie, sauna, inot si alte activitati discrete.

Iubesc marca asta...si pe baietii de la Augusta (chiar daca suna strident si greu de inteles/crezut). Pana la urma, ei au muncit (pe bani, e adevarat) sa introduca marca pe o piata saturata de ciori la volanul unor Metrzuri sau Benveuri.

Un agent de rutiera, undeva in Dobrogea, a solicitat prin statie, dupa ce m-a oprit: "Comunicati viteza la BMW albastru cabrio de Bucuresti".
Ma rog, era cam mare, insa l-am asistat la completarea procesului-verbal de constatare a contraventiei, exact cu formularea "a condus auto BMW albastru cabrio cu viteza de ____".
Am castigat plangerea contraventionala de pe banca! :)

Succesuri!
Lucian (SAAB brum-brum) :)
__________________________________________

9-3 Conv. Troll R+ 360HP / 520 Nm
9-5 Aero Sentronic 290HP / 420 Nm
lucian
Saabist
 
Posts: 636
Joined: 07 Aug 2008, 09:31

Postby ciprian swe » 08 Dec 2009, 20:37

Eu am terminat Academia Militara,Specializare Aeronautica.Am activat ca ofiter cativa ani(e frumoasa armata:))))pt cine stie:),apoi ....am ales sa termin cu asta.
Am ajuns in Suedia la Scania,unde sunt pilot de teste pe partea de aerodinamica.In jur de 6-7 luni pe an ma aflu in Norvegia unde se testeaza din greu in conditii de iarna extrema.
Cred ca a fost inteleasa gresit axioma cu doctorii si Saab.Asta e de regula in filmele americane.Ca sa te atraga Saab si sa o si cumperi trebuie sa ai ceva putin peste majoritatea.Asta la noi in tara!Nu e tocmai o masina ieftina din toate pct de vedere.
2.0t 210 hp linear active plus 2005
Volvo Xc90 T6 300 Hp.
ciprian swe
Invatacel
 
Posts: 67
Joined: 22 May 2009, 15:37
Location: Göteborg Sverige

Postby john_doe_cj » 13 Dec 2009, 22:30

mecanic auto ....................meserie si hobby
am ales Saab........ pardon m-am ales cu un Saab din intamplare (oarecum) dar nu regret decizia nici un moment .Pot sa zic ca m-am indragostit de masina mea in special si de marca in general.
john_doe_cj
Junior
 
Posts: 47
Joined: 14 Oct 2008, 01:31
Location: Cluj

Re: Ce face un posesor de SAAB in viata de zi cu zi?

Postby manusha » 02 Feb 2010, 03:45

Sunt economist dar am o firma de distributie materiale de constructii.
Ce apreciez eu la Saab? Faptul ca nu este o masina feroce prin aspect dar pedala de acceleratie se incapataneaza sa contrazica cu orice pret. Faptul ca este o masina extrem de sigura. Faptul ca sunt atat de rare pe sosele incat vad 1 pe saptamana si atunci ne "salutam" cu farurile fara sa ne fi cunoscut vreodata, este intr-adevar curios pentru restul soferilor sa observe un astfel de comportament prietenesc si respectuos printre avalansele de scuipati, claxoane, degete mijlocii si injuraturi cat mai sfartecatoare. Faptul ca are mici atribute "altfel" pentru a SE si a TE distanta putin de turma.
Toate cuvintele noastre de lauda la adresa Saab nu schimba totusi cu nimic faptul ca brandurile mentionate ca si competitori directi (Mercedes-Benz, AUDI, BMW) fac totusi niste masini foarte bune si unele dintre ele si frumoase. Din pacate armatele de membrii ai etniei rrome care au dobandit fonduri mai mult sau mai foarte mult ilegal si au conchis ca trebuie sa-si consolideze statutul de "stalp al societatii romane" prin achizitia unui automobil produs de cele 3 branduri de mai sus ne-au facut pe noi oamenii normali si cu o scara de valori sanatoasa (ar fi de ajuns si "existenta dar parca sunt prea rau) sa ne distantam de aceste simboluri devenite indezirabile. Totusi eu consider ca si competitor direct pe Volvo nu pe cele 3.
Conduc Saab de ceva ani, o iubesc ca si masina "normala" dar dragoastea vietii mele ramane Ferrari (asta este un vis pe care sper sa mi-l indeplinesc indiferent la ce varsta si cu ce sacrificii, sper sa ajung acolo tinand cont ca momentan am doar 24 de ani). De la 7 ani visez la un Ferrari si fabulez cu sunetul motorului si tobelor in urechi. Totusi sa imi revin din visele exotice la realitatea placuta ce inseamna Saab pentru mine.

Va salut pe toti,

Bogdan
SAAB 95 Aero 2.3 Turbo '02 250HP Midnight Blue
User avatar
manusha
Invatacel
 
Posts: 75
Joined: 01 Feb 2010, 11:44
Location: Ploiesti

Re: Ce face un posesor de SAAB in viata de zi cu zi?

Postby tim » 02 Feb 2010, 16:43

Ei bine exista si artisti .. chiar daca unii ii numesc "baietii de la tehnic" iar altii ii confunda cu regizorii.
Am terminat Academia de Teatru si Film, sectia imagine de film si tv
actualmente director de imagine la cateva scurtmetraje, lungmetraje si binenteles publicitate si videoclipuri.
Contaminat definitiv cu windsurful, amator de iesiri cu motorul si, cand e zapada.. ski si snowboard.
Mai degraba Saab m-a gasit pe mine in 2007 si de atunci avem o relatie bazata pe iubire, prietenie si respect, desigur si pe un mic interes reciproc.
9-3 Sportcombi 2.0t 195cp vector 2007, albastru
tim
Nou venit
 
Posts: 3
Joined: 31 Jan 2010, 20:28
Location: Bucuresti

Re: Ce face un posesor de SAAB in viata de zi cu zi?

Postby adrian.iorga » 04 Feb 2010, 16:39

Inginer
owner al unei frme de publicitate on-line
http://www.artweb.ro
Saab 93 TiD Hirsch
User avatar
adrian.iorga
Junior
 
Posts: 49
Joined: 16 Dec 2009, 07:08
Location: Bucuresti

Re: Ce face un posesor de SAAB in viata de zi cu zi?

Postby costel_nd » 04 Feb 2010, 20:08

Inginer

Fiecare are pasiuni si job; sa ai satisfactii din ambele se pare ca este reteta optima dpdv social. Ca job, ma ocup de motoare auto noi (dezvoltare si testare), la o companie franceza (care alta decat Renault in Romania?:).
Pasiuni? Zborul (cat se poate la aeroclubul romaniei pe gratis) si Saab. Daca aveti ocazia sa calatoriti cu un SAAB 2000 (CarpatAir are cateva) simtiti un pic diferenta la aerodinamica( zgomot si vibratii). Ca pilot va spun ca este diferit la feeling si feedback comenzi.

Pe sosea, mai "zbor" cu Saab-ul, mai la dinamica (avand diesel e greu cu take-off ul :( )

Take-off placut tuturor! (mai ales benzinarilor hirsch... :D )
SAAB, aero story for ever
9-3 2.2 TID 125HP
User avatar
costel_nd
Junior
 
Posts: 15
Joined: 11 Aug 2008, 12:25
Location: Bucuresti

Re: Ce face un posesor de SAAB in viata de zi cu zi?

Postby mtudorascu » 04 Feb 2010, 21:08

costel_nd wrote:Inginer

Fiecare are pasiuni si job; sa ai satisfactii din ambele se pare ca este reteta optima dpdv social. Ca job, ma ocup de motoare auto noi (dezvoltare si testare), la o companie franceza (care alta decat Renault in Romania?:).
Pasiuni? Zborul (cat se poate la aeroclubul romaniei pe gratis) si Saab. Daca aveti ocazia sa calatoriti cu un SAAB 2000 (CarpatAir are cateva) simtiti un pic diferenta la aerodinamica( zgomot si vibratii). Ca pilot va spun ca este diferit la feeling si feedback comenzi.

Pe sosea, mai "zbor" cu Saab-ul, mai la dinamica (avand diesel e greu cu take-off ul :( )

Take-off placut tuturor! (mai ales benzinarilor hirsch... :D )


Lucrezi cumva in WGP in Militari?
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti

Re: Ce face un posesor de SAAB in viata de zi cu zi?

Postby costel_nd » 07 Feb 2010, 16:33

Nope,

In Pipera, locatia Renault (langa sediul Vodafone)
SAAB, aero story for ever
9-3 2.2 TID 125HP
User avatar
costel_nd
Junior
 
Posts: 15
Joined: 11 Aug 2008, 12:25
Location: Bucuresti

PreviousNext

Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests