in caz de probleme cu 9-3 benzina

Discutii despre seria 9-3 '97-'03

in caz de probleme cu 9-3 benzina

Postby hashwood » 19 Dec 2014, 01:24

as vrea sa va comunic ceva. Sunt posesor de Saab 9-3 de 10 ani, si mai ales de cand am montat o instalatie GPL, imi iubesc foarte mult masina. Recomand cu caldura o instalatie GPL, chiar functioneaza foarte bine pe motorul B205, si nu cred ca apar probleme in timp (a mea are doar un an) deoarece motoarele turbo sunt obisnuite cu temperaturi mai mari.

Fiind in relatie cu ea de 10 ani, pot sa spun ca am schimbat/reconditionat cam tot, singurele piese neatinse, fiind ASB-ul (cinste bosch) si pompa de servo (cinste Pentosin CHF11S, sa nu dea necuratul sa puneti alt ulei).

Nu pentru a ma lauda scriu asta, dar din diverse motive de la financiare sau incredere, am facut eu singur majoritatea lucrarilor, unele cu ajutorul sfaturilor unor prieteni mecanici, si majoritatea cu ajutorul SAAB WIS (o aplicatie excelenta) si Haynes repair manual. Cea mai complexa lucrare a fost reparatia completa a motorului, care din cauza de posesor masina, a avut un piston spart si o camasa la un cilindru zgariata. Spun ca s-a intamplat din cauza mea, pentru ca fiind caseta de aprindere aproape stricata (partea cu detonatiile avariata), am incercat o forja, care a dus binenteles la detonatii, spargand saracul piston. Aviz celor cu DI in aceleasi conditii, mergeti dar mergeti usor.

Asadar daca aveti vreo problema, nu ezitati sa ma contactati pentru un sfat, cine stie, poate va pot ajuta. In caz ca nu sunt pe forum, sau nu primesc email cu mesaj personal (si din pacate nu mai primesc de ceva ani, pentru ca acest serviciu nu functioneaza cel putin pentru mine) ma puteti contacta telefonic la 0722515355 sau prin email la hashwood@gmail.com
9-3 Coupe 2001 2.0 AUT - BSR S1
Reparatie B205
hashwood
Invatacel
 
Posts: 57
Joined: 15 Jul 2009, 10:24

Re: in caz de probleme cu 9-3 benzina

Postby cipsu » 19 Dec 2014, 07:40

Tu nu aveai 900? De unde B205?
Ce inseamna DIC aproape stricat? :)
'99 Saab 9-3 Coupe SE HOT, now Stage 3 Maptun-ed
cipsu
Master
 
Posts: 473
Joined: 22 Nov 2013, 18:38
Location: Bucuresti

Re: in caz de probleme cu 9-3 benzina

Postby hashwood » 19 Dec 2014, 10:23

am avut numai 9-3 fabricat in 2001, cu motor B205E, scrie si in semnatura.

Asa cum am scris, la a doua caseta de aprindere montata pe masina, dupa un timp s-a stricat partea care gestioneaza detonatiile. Dupa cum scrie in WIS, caseta de aprindere are si acest rol, pentru ca inginerii de la Saab au hotarat sa inglobeze aceste functii in DIC pentru a fi speciali, majoritatea motoarelor folosind senzori de detonatii separati, care din ce am inteles sunt ca niste microfoane.

La saab din ce imi aduc aminte, are legatura cu bujia, si tensiunea care trece prin ea. Dar am citit acum ceva ani buni, e posibil sa gresesc, asa ca pentru cei interesati de procesul tehnologic se poate cauta in Saab WIS.

Cea mai "buna" DIC pe care am montat-o a fost una chinezeasca, care a tinut nu mai mult de vreo 500km. A patra, fiind originala si de ultima generatie vad ca este destul de durabila (sa bat in lemn :) ) am facut vreo 130k km cu ea si inca merge.

"aproape stricata" inseamna ca inca se poate merge cu masina, dar la ceva timp raporteaza check engine, cu eroare de detonati, 1312, si 1334.
9-3 Coupe 2001 2.0 AUT - BSR S1
Reparatie B205
hashwood
Invatacel
 
Posts: 57
Joined: 15 Jul 2009, 10:24

Re: in caz de probleme cu 9-3 benzina

Postby petrache » 10 Oct 2017, 21:56

Salut,mi-am luat și eu de cateva zile un B205E,am inteles de la fostul proprietar că are probleme cu senzorul de detonație.
Am pus benzina cu cifra octanica mare,am mers normal,n-am forjat-o și acum mi-am dat comanda de o bobina noua,hitachi.sper că nu la asta te refereai când spuneai bobine chinezești.stii cine fabrică pe cea originala?De hitachi ce părere ai?

Cum se manifesta detonatiile?Se aude ceva puternic?Îmi poți lăsa numărul tău să te stresez cu mai multe întrebări.sa nu uit,e neagra bobina,da?
petrache
Nou venit
 
Posts: 10
Joined: 14 Jul 2017, 16:36


Return to SAAB seria 9-3

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron