9-3 ss - o poveste de dragoste

Prezinta SAAB-ul pe care il conduci

9-3 ss - o poveste de dragoste

Postby catalinmetal1 » 10 Feb 2015, 10:59

acum imi dau seama ca eu de fapt nu mi-am prezentat niciodata 9-3 oficial pe site, doar am pomenit despre el in diverse topicuri.
asa ceva nu are cum sa ramana "undone" asa ca...
povestea incepe in 2008, cand, la un impuls de moment, fac pariu cu cineva ca imi iau Saab. a fost mai mult o provocare, o amica a prietenei mele si-a luat un Volvo, si eu am zis instant "atunci eu imi iau Saab!".

la mine luatul de masini pe vremea aia insemna numai nou cu 0 km, si cu garantie. ma mai uitasem cu vreo 2 ani in urma la preturi pe site-ul augusta, si imi fugeau ochii dupa un sedan 9-3 rosu cu motor de 1,8 aspirat, dar pretul de lista pe la vreo 25k era de neajuns pe vreme aia. acum, in 2008, am zis ca daca tot am comis-o, de ce sa nu merg pana la showroom sa vad ce si cum.
zis si facut, de cum am intrat, am vazut 3 masini, un 9-3 cabrio vector, 1,8t, lynx yellow, care arata de INTEPENEAI, efectiv, piele neagra, jante pe 17, cutie automata, tot tacamul, apoi era un 9-3 sedan linear negru, cu motor de 1,8 aspirat, si apoi era un 9-3 sedan linear argintiu cu motor-ul 1,8t de 2litri, ambele manuale. cabrio era undeva spre 40k, pret de lista, sedanul torbo cam 29k, si aspirata 26k.

de cum m-am urcat in cea neagra, am stiut ca va fi a mea! am simtit ca interiorul asta e facut parca special pt mine, parere pe care o mai pastrez si astazi. evident, cu un disount de 3k, am ajuns la 23k pret final, deci credit etc... cam la inceputul lui octombrie 2008 am si ridicat masina din showroom, si am facut in prima zi vreo 300 de km, intr-un extaz total.

in timp am ajuns sa preciez masina asta din multe puncte de vedere, fiabilitate, tinuta la drum, confort, si, chiar daca nu are trade-mark-ul Saab, (nu are turbo), motorul de 1796 cmc aspirat este foarte placut la turatii de peste 3500-4000 de ture, atat ca sunet cat si ca prestatii. nu are zvacul unui turbo, insa se descurca onorabil, avand in vedere ca masina nu este prea usoara la fix o tona jumate.

cu masina asta am vazut multe meleaguri europene, si acum, la peste 6 ani de la achizitie, si peste 110 mii de km, sunt inca indragostit de ea, chiar daca nu o mai folosesc eu zilnic. daca as fi fortat sa pastrez o singura masina din diferite ratiuni, fara sa ezit as opri acest 9-3, din multe, multe motive, aspect, increderea pe care o am in ea, confort, tinuta la drum, si faptul ca nu se mai fabrica. daca s-ar mai fi fabricat, as mai fi luat una cu acelasi motor, sa fiu linistit ca inca zece ani nu am o grija.

in 4 ani de mers zi de zi pe centura de sud, acest drum penal de kko, nu am schimbat decat rulmenti si flanse amortizor, in rest, pe dedesubt, masina e ca noua. aa, am schimbat si un arc pe fata zilele trecute...
o boala proprie acestui model, din ce am remarcat la a mea cel putin, sunt macaralele, mie mi-au cedat 2 deja, fata stanga si spate stanga.

pt cine vrea o masina aratoasa, dar discreta, spatioasa fara sa fie cat china, si fiabila, am recomandat merau acest 1,8 aspirat. fata de versiunile turbo, unde mai tot apar diverse probleme, acest motor pare "imun" la defecte.

vizual nu i-am schimbat decat doua chestii, volanul, si asta din cauza faptului ca cel original avea pielea cam deteriorata, cu unul sport perforat, de care sunt foarte mandru, si care mi se pare genial ca feeling tactil dar si ca aspect si am mai montat si o plasa in grila fata, dar asta din ratiuni practice, sa evit lovirea radiatorului cu pietre.

in vara trecuta, am facut un test drive cu un seria 3 model 2014, 316d, si am fost foarte placut surprins sa constat ca 9-3-ul meu este comparabil din multe puncte de vedere cu acest BMW. am zis ca masina o voi tine pana cand practic nu se va mai putea misca deloc. in inima mea, va ocupa mereu primul loc, fiind prima masina de clasa detinuta, si ma voi raporta mereu la ea cand voi aprecia alte masini.
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: 9-3 ss - o poveste de dragoste

Postby catalinmetal1 » 10 Feb 2015, 11:28

niste poze... de-a lungul timpului...
Attachments
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: 9-3 ss - o poveste de dragoste

Postby Hypo » 10 Feb 2015, 12:11

frumoasa poveste ;)
Ex 2005 Saab 9-3 SS 1.9 TiD 150 CP
2006 9-3 Aero 2.0T 210 CP
2007 9-3 Vector 1.9 TiD 150 CP
2009 9-3 Aero 1.9 TTiD
User avatar
Hypo
Master
 
Posts: 397
Joined: 16 Nov 2013, 18:24
Location: Bucuresti

Re: 9-3 ss - o poveste de dragoste

Postby andybumbu » 10 Feb 2015, 18:54

Cataline, e cu cantec avantajul unei masini de noua, cativa ani fara probleme, dar la revanzare... :lol:
Cu tot cu creditare cat te-a ajuns, ma gandesc ca a trecut de >25Teuro
Cat crezi ca ai lua astazi pe acest 93SS ...., ai pierde minim :roll: >17-18Teuro
Eu unul sunt lamurit, cea mai buna masina e aceea pe care nu o ai ...
Normal ca e cel mai fiabil 93SS, ca doar are un motor aspirat, relativ mic de cilindree, as spune ca la limita+ nu are n- piese in plus vs supralimentate, dar comparatiile se opresc aici, e fiabil si simplu..

Sa-l stapaniti sanatosi in continuare..sper ca-l mai tii macar pana apuca 1 deceniu de posesie :wink:

p.s. ca sa-l amortizezi bine-bine :lol:
p.s. asa fac si eu...ssst sa nu afle bestia :lol: :lol:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: 9-3 ss - o poveste de dragoste

Postby codau radu » 10 Feb 2015, 19:03

Frumos, cat mai multi km fara probleme!
SAAB 93 SS 1.9 TID VECTOR 150 hp 2006
User avatar
codau radu
Invatacel
 
Posts: 88
Joined: 25 Oct 2014, 07:09
Location: Roman NT

Re: 9-3 ss - o poveste de dragoste

Postby evocris2006 » 11 Feb 2015, 07:32

Frumos saabul, pacat ca marca nu isi tine pretul asa cum il mentin trompetele astea nemtesti... :lol: :lol: :lol:
evocris2006
Senior
 
Posts: 121
Joined: 05 Jul 2014, 08:35

Re: 9-3 ss - o poveste de dragoste

Postby catalinmetal1 » 11 Feb 2015, 11:10

multam pt aprecieri. pacat ca nu mai gasesc pozele cu masina in showroom, cand "lucea" de noua ce era.
o sa le mai caut...
bumbule, doar 1 deceniu imi urezi? pai eu ma gandeam sa dau o mare petrecere in club Saab in 2028, la aniversarea de 20 de ani a "brunetei"! la cum s-a tinut pana acum, am sperante!
insa sa vedem care-om mai fi pana atunci in club Saab :lol:
sper sa nu raman numai eu, cu tine, cu edy si cu calin/andreea 8)
ca stii cum se zice, bembeul trece, saab-ul ramane! :roll:

ddammm! daca ar mai fi subventionat carnatii de suedezi fabrica inca vreo 10 ani, macar... ce le-as mai fi luat (macar) o masina noua, uite-asa, cat ai zice SAAB!

sau te pomeni ca acu daca am luat bembe, intra si astia curand in faliment... haha, ar fi tare! e clar ca buba e de la mine :lol: miros falimentele pe banda...
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: 9-3 ss - o poveste de dragoste

Postby catalinmetal1 » 11 Feb 2015, 11:29

si din ciclul, povesti cu masina...

la nici cateva luni dupa ce o luasem, la o intersectie pe centura, opreste unul cu ditamai TIR-ul, nu-i pasa ca blocheaza tot traficul, da geamul jos, imi face si mie semn sa dau geamul, ma confromez. zic "cine stie, m-o intreba de vreo adresa, strada, sau nume de firma ceva". el "frumoasa masina! e diesel, nu?" "aaa, nuuu, zic, e benzina". "e noua?" "e noua". am mai vrut sa ii zic ca motorina e doar pt tractoare si pt camioane, insa m-am abtinut, omul se vedea ca se uita cu admiratie si in cunostinta de cauza... in ziua aia am fost tare mandru.

alta data, la maica-mea la bloc in parcare, eu veneam spre masina sa plec... un pusti de vreo 5-6 ani cu taica-su de mana, pustiul se tot holba la masina, se tot plimba pe langa ea, si-l intreaba pe taica-su "ce masina e asta?". "e Saab" zice taica-su, nu neaparat admirativ, dar pustiul a cascat gura mare, se vedea ca era dat pe spate... probabil eram intr-una din zilele cand o spalasem, haha, si negrul lucios cu bej-ul dinauntru arata intr-un fel!

o alta poveste, undeva intre sibiu si deva, de fapt invers, ca veneam de prin vest, un seria 1 first gen, se tot dadea rotund, asa ca mi-am pus mintea cu el, si... a cam ramas in urma... nu-mi dau seama, nu a mai avut chef de intrecut, sau nu avea cu ce, oricum, eu i-am zis, in gand, "na, daca ti-ai luat bembeu!" :lol:

sau intr-o iarna cand am urcat pe zapada si gheata din DN 1A la cabana Muntele rosu, pe panarama aia de drum... cand ajung sus, vad ca erau numai suv-uri, sau masini cu lanturile puse. eu urcasem doar cu anvelopele de iarna 8)

si din ciclul cu politisti, am fost oprit intr-o zi pe drumul clasic spre munca pe centura, o verificare de rutina... politistul oarecum de varsta cu mine, deci nu din generatia "tablagii de aur"... se uita la masina cu vadita admiratie, si, la fel, in aparenta cunostinta de cauza... ma intreaba " nu va e mila cu masina asta pe aici, prin gropile astea?" zic "mila imi este, ca-s banii mei, dar asta e drumul spre munca, de unde vin banii!" a zambit, si la-m intrebat si eu daca e obligatorie vinieta pe centura, mi-a zis ca da, este, dar ca el personal nu o cere, "uitati si dumneavoastra, asta e drum sa ceri rovinieta pe el?" asta mi-a placut...

alta... amicul meu cu sculele audio, are si un Land Rover discovery, adica un fel de autobuz pt uz propriu.
cand a mers prima data cu mine cu 9-3-ul, se da jos, si exclama "pffu, da' joasa ii!" m-a amuzat teribil.

multe, multe momente magice am petrecut in sau langa aceasta masina, si multe priviri admirative a furat de-a lungul anilor. nu mai zic de oferte clare de cumparare, la care am ramas total indiferent! si asta pt ca nu as avea cu ce sa o inlocuiesc in inima mea...
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: 9-3 ss - o poveste de dragoste

Postby andybumbu » 11 Feb 2015, 22:18

Sper sa ajung si eu macar la intalnirea din 2028 :roll: :lol:
Pai de ce nu... calitatea primeaza si nu cantitatea saabistilor :roll: :mrgreen:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: 9-3 ss - o poveste de dragoste

Postby Evoluzione » 12 Feb 2015, 22:33

Sa o pastrezi mult si bine... Adica fara incidente, ca-n rest dac-ai grija de ea mereu te va duce unde vrei!
JULIET ECHO TANGO, READY FOR DEPARTURE!
Image

MS 33 JET - 2003 9-3 SS Aero 210cp
MS 93 JET - 2009 9-3 SS Maptun 245cp
User avatar
Evoluzione
Invatacel
 
Posts: 59
Joined: 21 Aug 2012, 14:51
Location: Paris

Re: 9-3 ss - o poveste de dragoste

Postby catalinmetal1 » 13 Feb 2015, 12:52

Multam man, si eu iti doresc la fel!
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: 9-3 ss - o poveste de dragoste

Postby menelaus » 08 Apr 2017, 16:59

Ma amuza snobismul din spatele cugetării "motorina e pentru tractoare " :lol:
SAAB 9-3 The Silver Lightning (1.9 tid 120 cp 2009)
User avatar
menelaus
Senior
 
Posts: 156
Joined: 13 May 2012, 07:25
Location: Craiova

Re: 9-3 ss - o poveste de dragoste

Postby andybumbu » 09 Apr 2017, 15:48

....inca nu descoperise tehnologia diesel... :lol:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara


Return to My SAAB

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests