Inlocuire interior

Discutii despre seria 9-3 '03-Prezent

Inlocuire interior

Postby cidul_52 » 03 May 2016, 21:42

Salut,
Doresc sa schimb interiorul saab-ului meu si considerand ca marea majoritate a celor ce se dezmembreaza sunt cu volan pe dreapta, intreb: se potrivesc scaunele fata? De ce altceva ar trebui sa tin cont in intentia mea de "transplant"?
Banuiesc ca pentru fetele de usi si bancheta spate nu cred ca sunt probleme
Seara buna!
cidul_52
Junior
 
Posts: 47
Joined: 21 Apr 2012, 20:19

Re: Inlocuire interior

Postby olteanul » 25 Dec 2017, 03:13

Din experiența proprie îți vorbesc:
- am schimbat tot interiorul care era din tapiterie cu unul din piele de pe o mașină de Anglia break
- trebuie decuplată borna de la baterie pentru că altfel îți apare eroare la airbag.
- din păcate, dacă pui scaunele de Anglia, va trebui ca scaunul șoferului să devină al pasagerului și reciproc.
- calculatorul mașinii vede în asta o eroare și vei avea mereu în bord eroare airbag.
Eu am crezut că e vorba de spira din CIM și am schimbat la spire de mi-a venit rău.
Cum păstrasem vechile scaune am făcut o probă: le-am pus pe cele vechi și am văzut că nu îmi mai dă eroare.
Așa că am mers la tapițer și l-am rugat (contracost, firește) să mute scaunele de Anglia pe scheletul vechi al mașinii.
Mi-au dispărut orice fel de erori din bord.
Pentru bancheta spate:
- fiind vorba de o mașină break, diferă modul de fixare.
- partea bună e că se pot desface ddispozitivele și adapta pe tapiteria nouă.
- vor rămâne locuri libere la capetele de sus ale banchetei pe care tot tapiterul le rezolvă cu burete de adaos și ceva material.
9-3 2t 2004
olteanul
Invatacel
 
Posts: 64
Joined: 13 Mar 2010, 16:36

Re: Inlocuire interior

Postby bobric » 14 Jan 2018, 20:28

Salut,

Te rog sa fii mai explicit cu aceasta afirmatie:
"Așa că am mers la tapițer și l-am rugat (contracost, firește) să mute scaunele de Anglia pe scheletul vechi al mașinii".

Ai vrut sa spui ca ai mutat tapiteria scaunelor varianta UK pe sceletul vechilor scaune(cele pt. varianta volan stanga)?

Multumesc mult!
Saab 3 de 9 SS VECTOR, 2005, 150 CP
bobric
Junior
 
Posts: 29
Joined: 13 Nov 2010, 22:26
Location: București

Re: Inlocuire interior

Postby olteanul » 30 Sep 2018, 09:00

Exact așa.
9-3 2t 2004
olteanul
Invatacel
 
Posts: 64
Joined: 13 Mar 2010, 16:36


Return to SAAB seria 9-3 Sport Sedan/Combi/Convertible

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 2 guests