Părere

Discutii despre seria 9-3 '97-'03

Părere

Postby Romario » 27 Apr 2019, 21:32

Salutare, in ultimul timp mă tot bate un gând sa îmi cumpăr un Saab 9-3, am avut onoarea sa conduc unul acum aproximativ 3 ani, un 2.0T de 210 cai, a trebuit sa îl aduc din Norvegia către România. Am rămas foarte impresionat de acea mașină. Nu știu dacă era varianta cu reaxs însă in curbe parca avea gheare înfipte in asfalt, puterea motorului o simți pana in vene când o calci. Mi-a plăcut prezenta pe care mi-a oferit-o mașina la volan și mă simteam in siguranta. In Germania am “călcat-o” pana pe la vreo 220 (viteza de pe GPS) și pot spune ca încă mai ducea. In mare mi-a plăcut tot la ea pe lângă ce am eu. Vreau sa știu și eu dacă au anumite probleme motoarele astea de 210 cai, ce pica la ele, la ce sa ma astept și după ce sa ma uit când merg sa cumpăr una. De consum nu am să întreb dar vreau sa știu dacă se merita sa montez gpl pe ea, nu vreau sa merg doar pe gpl pentru ca am obsesia de a simți toată puterea mașinii destul de des și știu ca pe gpl nu e posibil dar e bine venit dacă nu afectează, o mica economie nu-mi strică. In prezent am un Rover 75, e Ok mașina, mare, elegantă, spațioasă dar la capitolul directie e praf. La minim 6 luni trebuie sa schimb ori brațe (aici includ și bucșăraie), ori caseta de directie, ori îmi mai sarea roata din pivot. Nu ma mai simt in siguranta in mașina mea, am început sa o conduc cu frica și vreau sa știu dacă Saab-urile stau bine la capitolul ăsta, nu sunt genul care iau toate gropile la rand, îmi place sa am grija de mașina pe care o conduc și merg doar pe unde se poate merge mai tare, nu o rup. Mulțumesc și sper sa reusesc pana pe la sf verii sa achiziționez unul ca sunt greu de găsit.
Romario
 
Posts: 2
Joined: 27 Apr 2019, 16:44

Re: Părere

Postby Iuri74 » 28 Apr 2019, 09:54

Se pare ca te ai indragostit de Saab !
Daca te ai indragostit, atunci mergi la drum cu el ,nu mai intreba cum e,pt ca iti va oferi numai surprize frumoase !
Dar ai grija ! E ca orice femeie stilata , e capricioasa si pretentioasa !
Trebuie s o iubesti !
Saab 9 3 vector break 1.9 tid 2006
150 HP
Iuri74
Junior
 
Posts: 18
Joined: 01 Apr 2019, 10:55
Location: Galati

Re: Părere

Postby Romario » 29 Apr 2019, 00:14

Iuri74 wrote:Se pare ca te ai indragostit de Saab !
Daca te ai indragostit, atunci mergi la drum cu el ,nu mai intreba cum e,pt ca iti va oferi numai surprize frumoase !
Dar ai grija ! E ca orice femeie stilata , e capricioasa si pretentioasa !
Trebuie s o iubesti !

Frumos punctat! Mersi, ai mare dreptate. Nu am nici-o îndoiala in privința achiziționării unuia, orice critică nu o sa ma împiedice sa merg pe 4 roti într-un Saab pentru ca am simțit pe pielea mea ce înseamnă Saab. Sunt obișnuit cu mărci mai “deocheate”, jaguar, Chrysler, Volvo și rover... am ales mereu mașini care mi-au pus zâmbetul pe buze indiferent de critici, iar eu prefer sa ma documentez despre mașina pe care o vreau pentru ca trec de la o gama la alta și nici măcar nu ii știu opțiunile full, nu vreau sa cumpăr ceva și apoi sa îmi fac o părere proasta pentru ca nu am știut eu ce sa aleg.
Romario
 
Posts: 2
Joined: 27 Apr 2019, 16:44

Re: Părere

Postby danplux » 29 Apr 2019, 21:06

Salut, sunt multe recenzii pe net, pe care le poți citi pentru a cunoaște plusurile și minusurile mărcii; de exemplu, https://www.carbuyer.co.uk/reviews/saab
Succes!
Saab 9-3/2.2 TiD/ 2001/ Alb
User avatar
danplux
Senior
 
Posts: 177
Joined: 08 Dec 2012, 10:35
Location: Constanţa

Re: Părere

Postby gionica669 » 20 May 2019, 07:30

recenzii referitoare la acel turism le poti gasii pe internet.
Anvelope all season ieftine orice auto.
gionica669
Nou venit
 
Posts: 3
Joined: 16 May 2019, 15:22

Re: Părere

Postby 93vector08 » 20 May 2019, 19:01

Romario wrote:De consum nu am să întreb dar vreau sa știu dacă se merita sa montez gpl pe ea, nu vreau sa merg doar pe gpl pentru ca am obsesia de a simți toată puterea mașinii destul de des și știu ca pe gpl nu e posibil dar e bine venit dacă nu afectează, o mica economie nu-mi strică.


Dragă Romario,

Sper să nu te superi pe mine, dar părerea mea e că dacă tot vrei să instalezi GPL la o bijuterie de coroană, cum e cea pe care tocmai ne-ai descris-o, e corect să tai şi un A din sigla SAAB.
Doar nu te gândeşti să te-apuci de taximetrie?! :)

Iuri a punctat excelent ce înseamnă a avea o astfel de maşină!

Mii de scuze încă o dată, dar aşa văd eu lucrurile! Succes la achiziţie şi HA ROLIGT!
9-3 Vector 1.8t, 1998 cc, 190 HP, Ice Blue 60th Anniversary Edition, Hirsch, dec. 2007, 35.000 km!!!
User avatar
93vector08
Nou venit
 
Posts: 11
Joined: 10 May 2019, 11:07
Location: București

Re: Părere

Postby booster » 21 May 2019, 09:09

Daca montezi ceea ce trebuie, nu afecteaza cu nimic comportamentul sportiv al masinii. Sper ca la un moment dat sa am bani de dat pe un test dyno sa fac un versus.
Saab 9-5 2008 Vector 2.0t
booster
Master
 
Posts: 414
Joined: 16 May 2016, 22:12
Location: Piatra Neamt/Cluj-Napoca

Părere

Postby abarthus » 09 Aug 2019, 16:01

Eu am doua 93, ambele Aero, si nu m-as gandi sa montez gpl pe vreuna. Pur si simplu e ca atunci cand iti iei Lamborghini si il speli cu galeata in fata blocului. Consumul de 8,5l/100km pentru o astfel de masina mi se pare mai mult decat decent, in conditiile in care ai cam tot ce ti doresti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
SAAB 93 Aero
User avatar
abarthus
Invatacel
 
Posts: 73
Joined: 05 Oct 2015, 13:41

Re: Părere

Postby booster » 09 Aug 2019, 23:15

Nu e deloc acelasi lucru. Daca se pune ceea ce trebuie, nu o sa fie probleme si comportamentul masinii o sa ramana la fel. Eu o spun din experienta celor 70k km facuti cu gpl.
Saab 9-5 2008 Vector 2.0t
booster
Master
 
Posts: 414
Joined: 16 May 2016, 22:12
Location: Piatra Neamt/Cluj-Napoca

Re: Părere

Postby RapboyMeh » 16 Sep 2019, 14:08

Romario wrote:De consum nu am să întreb dar vreau sa știu dacă se merita sa montez gpl pe ea, nu vreau sa merg doar pe gpl pentru ca am obsesia de a simți toată puterea mașinii destul de des și știu ca pe gpl nu e posibil dar e bine venit dacă nu afectează, o mica economie nu-mi strică.


Mult noroc in viitoarea achizitie! Dupa cum ai observat sunt pareri pro si contra pusului de GPL pe SAAB, puristii zic ca e un sacrilegiu, scartarii zic ca se merita boss.

Am avut un 900NG V6 2.5 170 cp cu GPL iar acum detin un 9-3 2.0t 175 cp stock si ce pot sa iti confirm e ca daca iti pui GPL da, o sa salvezi bani ( cu conditia sa o conduci zilnic si pe distante acceptabile) dar nu te astepta la performatele pe care le-ai etalat mai sus

Plus ca tu vorbesti de versiunea 2.0T Aero care vine cu 210 cp si 300nm cuplu in varianta stock, e pacat de ea sa o treci pe gaz doar ca sa mai salvezi un ban, ii strici tot farmecul masinii, ca sa nu mai zic de electronice :)
Saab is life Saab is love 8)

Saab 9-3 2.0t
RapboyMeh
Junior
 
Posts: 19
Joined: 27 Jun 2019, 13:58
Location: Bucuresti, Romania

Re: Părere

Postby ioanmoldovan95 » 16 Sep 2019, 15:58

Daca pui o instalatie ok, de la o firma renumita, montata de cineva autorizat si care lucreaza bine, nu vei simti diferentele intre benzina si gaz, sau le vei simti foarte putin. Cum strici electronicele iar nu prea inteleg, daca prin 2-3 fire la care te legi se strica electronicele... Atunci am avea foarte mari probleme cu Saab-urile. Si pe de alta parte nu prea e frumos sa categorisesti niste oameni fara a-i cunoaste, GPL-ul, pe langa avantajul de a fi mai ieftin, are si avantajul de a fi mai putin poluant, iar unii se gandesc si la asta cand iau in calcul montarea unei instalatii. In alta ordine de idei, imi vine greu sa cred ca un Aero iti ia 8.5 L/100km mixt. In afara orasului da. E un motor puternic, pe o masina nu prea usoara, dar oricum in oras fara 13-15 L/100 nu scapi. Mie 9-5ul imi ia intre 15-18 in Cluj, si nu e Aero. Asa ca pana la urma, pentru o persoana care vrea sa se bucure de masina, si in acelasi timp sa se si foloseasca de ea (pt ca, sa fim seriosi, nu toti ne permitem sa intretinem corect doua masini, in asa fel incat Saabul sa ramana doar de fun), poate economia facuta cu GPL merge in modificari si imbunatatiri. Nu mai blamati atat instalatiile GPL daca ati avut tangente doar cu cele din 1900 toamna, sau experiente proaste. Suntem destui si cei multumiti de ele.
ioanmoldovan95
Junior
 
Posts: 43
Joined: 03 Apr 2018, 08:01

Re: Părere

Postby booster » 19 Sep 2019, 01:23

Cel mai bine ar fi sa cautati teste dyno pe net cu diferentele intre gpl si benzina sau si mai bine, sa faceti voi. Eu momentan am in gand sa fac asta, dar tot timpul ma gandesc ca am altceva mai bun de facut cu banii aia decat sa demonstrez cuiva contrariul legat de pierdereea de putere.
Saab 9-5 2008 Vector 2.0t
booster
Master
 
Posts: 414
Joined: 16 May 2016, 22:12
Location: Piatra Neamt/Cluj-Napoca

Re: Părere

Postby andybumbu » 19 Sep 2019, 11:17

Dpdv tehnic, o instalatie gpl profi/ montata profi/ servicsata asisderea, nu ar trebui sa puna nici un fel de probleme..
Dpdv al performantelor, sunt convins ca se pierd ceva cai, dar nesemnificativ, avand in vedere puterea calorica mult mai redusa a gazului vs benzina, dar nesemnificativ...de unde si consumul mult mai mare al masini pe gaz, dar se compenseaza prin pret...Apropo, am vazut ieri la un peco in DE pretul e de 56centi :roll:

Dezavantajele sunt altele in opinia mea..
-se limiteaza accesul drastic in parcari...nu stiu cum e in Ro
-pierzi roata de rezerva..
-ai tot timpul vreo 100kg dupa tine...
-mai ai si un service regulat in plus

Avantajele sunt clar de ordin finaciar pt cine umbla mult, se renteaza...Mai ales daca asa ai si cumparat-o..altfel mai e si amortizarea...

Fiecare face ce doreste cu masina lui/banii lui...Chestia cum ca un Aero e ceva sacru si sa nu montezi asa ceva etc...fiecare ecu parerea sa...

De pilda la monstrul V8...daca montam in Ro ma costa cam 2000e+ omologarea in De inca cateva sute...deci vreo 2500e teoretic max...Carburantul consumat in cei aprox 31000km a fost exact 5200litrii...
Adica undeva la 8000e... :lol:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara


Return to SAAB seria 9-3

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest