Costuri intretinere SAAB

Service mai ieftin, piese originale mai ieftine, reparatii de calitate

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby SacreD » 21 May 2010, 17:21

Pai daca ar si sa ma iau dupa cum calculeaza astea impozitul,sa zicem la o Saab 2.2 diesel ar veni 2200:200=11,11x30=330 lei.Poate confirma cineva asta,e mai putin sau mai mult?
SacreD
Junior
 
Posts: 40
Joined: 20 Apr 2010, 16:43

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby SacreD » 25 May 2010, 21:11

De masina asta ce ziceti,vad ca este autohouse,par ingrijita cu toate ca are 380000km
http://cautare.mobile.ro/vehicule/showD ... geNumber=1
Motor 2.2TID,rca cat ar fi?
SacreD
Junior
 
Posts: 40
Joined: 20 Apr 2010, 16:43

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby tony » 25 May 2010, 21:14

Masina arata foarte bine. Motorul insa cam lasa de dorit. Depinde acum si ce vrei de la jupaneasa :D
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby SacreD » 25 May 2010, 21:54

Ce vruiam sa va intreb mai mult este daca se merita sa iei de la autohouse,pentru ca eu am inteles ca cele din autohouse sunt cu actele si intretinerea la zi,deci riscul de a lua teapa e foarte mic.Am mai urmarit eu masina de ceva timp,iar acum cateva zile costa aprox. 3000euro si am ceva dubii.
Acum Edy eu nu inteleg ce vrei sa zici cand spui "ce vreau de la dansa",pai eu vreau sa fie motorul bun/fiabil si sa aiba un consum lafel de bun,nu ma intereseaza daca se "infige".Problema se pune acum pe impozit si rca,ca daca este mare o sa ma bag la bulgari,asta in cazul in care iau o masina cu motor de 2.0 sau 2.2,fie el benzina sau motorina,cu toate ca eu prefer motorina din pricina consumului.
SacreD
Junior
 
Posts: 40
Joined: 20 Apr 2010, 16:43

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby tony » 26 May 2010, 07:51

Pentru motorizari pana in 2000 cmc rca este in jur de 590 lei pe an. Impozitul este putin peste 200 lei pe an. Am mai scris pe tema asta, si anume ca valoarea impozitului este stabilita(actualizata) de fiecare autoritate locala. Intreaba la directia fiscala din orasul tau si o sa afli exact. La motorizarile peste 200 cmc deja costurile cresc nejustificat pentru diferenta de 200 cmc. De aceea ar fi util sa iei o motorizare 2.0 benzina sau 1.9 Tid. Motorul de 2.2 este de conceptie mai veche, de origine Opel si e puturos rau la 116 cp. Parerea mea :lol:
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby SacreD » 26 May 2010, 11:44

Credeam ca rca-ul variaza in functie de marca si model;am vazut cum se calculeaza impozitul,ca am folosit si eu google.
Am inteles ca la Saab-uri o problema generala ar fi computerul(se duc pixelii),asa e?
Marele impediment pentru mine cand vine vorba de Saab este faptul ca in Craiova nu exista reprezentanta Saab,iar la piese lafel,am auzit ca se gasesc greu pentru ca nu exista multe Saab-uri in Romania,iar la dezmembrari cam rar.Service-uri sau magazine care vand piese sunt,dar nu stiu daca au un pret acceptabil sau daca piesele sunt de calitate.M-am interesat la piese si la Mercedes si intr-adevar sunt ceva mai scumpe decat la VW de exmeplu,dar alea din reprezentanta sunt originale si au si garantie.
Voi cum faceti rost de piese,le cumparati de la magazine/reprezentanta sau faceti comanda pe net?
SacreD
Junior
 
Posts: 40
Joined: 20 Apr 2010, 16:43

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby tony » 26 May 2010, 14:56

Incerc sa iti raspund punctual:
1. Pixelii din SID nu reprezinta o problema generala. Daca chiar se duce exista metode de inlocuire prin comandarea de la dezmembrari din Anglia sau de nou dupa cateva site-uri. Exista postari pe forum in acest sens.
2. Ca nu e reprezentanta in Craiova nu e o problema. Nici la Brasov nu a fost mai demult, iar acum nu mai exista, dar pentru asta, sunt circa 40- 50 masini SAAB in oras. Stiu ca e reprezentanta si la Timisoara, daca Bucuresti iti e prea departe.
3. Piese se gasesc, pe comanda, ca la orice masina. Nciun magazin nu face stocuri, decat la anumite repere.
4. Piesele vin pe original sau aftermarket, iar fiecare magazin care are si program de SAAB iti poate aduce aproape ce vrei. Pt coduri de piese vezi http://www.thesaabsite.com
5. Nu exista termeni de comparatie intre Mercedes , VW si SAAB.
6. In incheiere, SAAB nu se poate compara decat cu SAAB. 8)
Succesuri :lol:
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby Edy » 26 May 2010, 18:54

Stiti, discutia asta imi aduce aminte de o vorba de acum multi ani cand eram si eu tanar si invatam de la unii si de la altii; aveam 17-18 ani si am vazut un nene langa un saab 9000 negru si am mers sa vad si eu masina, fascinat fiind de fenomen; din una in alta am discuta si de procurarea pieselor, ca nu erau reprezentante pe atunci in romania nici la Dacia, eu o dadeam ca este greu sa gasesti piese si ca ce face se duce in suedia dupa ele...Am primit raspuns sec si la obiect: "baiete, masina o am de 3 ani si nu a avut nevoie decat de benzina; cand o masina este facuta cu simtul raspunderii si tu ai grija de ea, nu ai ce sa-i schimbi mare lucru la ea o viata intreaga..."
:shock: ...
A fost ca momentul ala in care-ti inchizi ochii si incerci sa-ti imaginezi cat de mare este spatiul cosmic si te lovesti de propria limitare a gandirii: nu poti crede ca ceva este la infinit, este imposibil!
Pentru mine era imposibil sa cred ca o masina poate sa fie si fiabila, poate sa fie si bine inchegata, confortabila ca un audi, durabila ca un volvo si sa mearga ca un porsche...
Asa e si SacreD acum: dupa ani grei in care i s-a impuiat capul ca Mercedes si VW sunt cele mai bune masini de cumparat si cele mai fiabile din univers, atunci cand a gasit un crampei de vointa sa se uite si spre alta masina, se loveste de intrebari ce vin buluc de genul "...Marele impediment pentru mine cand vine vorba de Saab este faptul ca in Craiova nu exista reprezentanta Saab,iar la piese lafel,am auzit ca se gasesc greu pentru ca nu exista multe Saab-uri in Romania,iar la dezmembrari cam rar..."
Eu iti zic: Ti-ai pus vreodata problema ca poate nu o sa ai nevoie de un service autorizat in Craiova sau si mai hilar :roll: , poate nu o sa ai nevoie de cine stie ce piese la ea sau chiar deloc?
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby SacreD » 26 May 2010, 19:01

Mersi pentru raspuns,mie imi era frica ca nu se gasesc piese decat foarte greu sau foarte scumpe.Poate face comparatie cineva intre Saab si Mercedes la preturi de piese,ca eu intre astea oscilez si sunt inca in dubii.Apropo de site-uri,unde pot sa vad si eu preturile la piese?
Edy vazui postul tau mai tarziu asa ca iti zic urmatoarele:eu nu am avut de-a face cu masini,nu am avut niciuna,asa ca eu incerc sa echilibrez intr-un fel balanta,sa vad care ar fi mai fiabila,confortabila,mai ieftin de intretinut cand vine vorba de firma,ca doar Saab nu e Opel.Apropo de Opel,am mers in Corsa model 2009,in Astra si Vectra,nu simti deloc masina,parca esti intr-o cutie de chibrit.Am mers cand eram mic intr-un Bmw pana in '95 max.,aia e mai buna dacat toate harburile astea care se vad pe post de masini noi,am mers cu un Mercedes E class,din 2000 cred ca era,ma simteam altfel,ca intr-o masina adevarata.Intr-un Saab nu am mers niciodata,dar m-a atras design-ul si istoria firmei.Masinile facute azi parca sunt copii la indigo,nu mai au deloc stil cum aveau cele din anii '90,sunt numai plastice peste plastice.
Acum nu stiu ce sa zic cand voi spuneti ca Saab se compara numai cu Saab,pare cam deplasata ideea(cel putin pentru mine),spun asta pentru ca mai bine de jumatate de an am stat pe un forum Alfa Romeo,iar cei de acolo isi laudau masinile lafel,spuneau ca au caracter,motor bun si un sentiment de condus pe care alta masina nu ti-l da.De asemenea am petrecut si ceva timp pe forumu Mercedes si inca petrec,posesorii le lauda pentru fiabilitatea si eleganta lor,voi de asemenea.
Intr-un Saab ce-i drept nu am mers niciodata,pentru ca nu am dat peste niciun posesor de Saab,am vazut doua 9 3-uri si un 900 in Craiova pana acum,deci aici e cam seceta.
Ca sa nu va mai plictisesc va spun doar ca mie imi plac masinile cu caracter,nu masina poporului cum este Opel,Dacia sau VW,vreau sa simt ca merg cu o masina,nu cu o conserva cu patru roti.Acum depinde de ai mei sa-i conving cu cheltuielile care trebuie suportate ulterior,impozit si rca,ca de fiabilitate vad ca nu prea are probleme majore.Pacat ca Saab nu a facut motoare mai mici de 2 litri,ca sa iasa omul mai bine la cheltuieli,dar de...Saab nu e pentru oricine.
PS:Edy,despre Saab 9000,multi zic ca ar fi ultimul Saab construit "bullette proof",cum se faceau odata.
SacreD
Junior
 
Posts: 40
Joined: 20 Apr 2010, 16:43

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby csb » 26 May 2010, 19:57

Cu toate ca am SAAB doar de cca. 9 luni, pot sa confirm ce zic baietii mai sus: fiabilitate (asta poti auzi de la foarte multi si in afara forumului).

Inainte am avut Daciiiii si Renault, + am mai avut ocazia sa conduc sau sa probez cateva masini de la Trabant, Fiat 500... pana la Grand Cherokee dar pana acu SAABina im da cele mai mari satisfactii.
Dacie as mai cumpara ca intretinute merg bine dar la Renault am avut probleme extrem de mari cu fiabilitatea la care s-a adaugat neseriozitatea service-ului din Bv...

;) Im aduc aminte ca odata mi-a spus cineva ca daca iubesti pe cineva si nu stii sa explici de ce doar simti, atunci e iubire adevarata.... cam asa poti pati cu SAAB :)
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby SacreD » 26 May 2010, 20:34

Da,dar vezi tu,de la Dacie si Renault pana la Saab e diferenta mare.Una e cand compari masini premium intre ele si una e cand compari masini de "buzunar" cu una cu pretentii.
SacreD
Junior
 
Posts: 40
Joined: 20 Apr 2010, 16:43

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby mtudorascu » 26 May 2010, 22:04

My 2 cents pentru SacreD despre comparatia Saab cu alte masini.
Punctual:
1. Nu cred ca Saab este singurul care face motoare mari, prin comparatie Mercedes are majoritatea motoarelor in jurul cilindreei de 2.2.
Plus ca trebuie sa iei in considerare ca la Saab 90% din motoare sunt turbo iar puterea la un 2.3 / 2.0 T este comparabila cu cea a unui BMW de 3 litri :shock:
2. De ce ai vrea Mercedes?....ca sa o gasesti dimineata fara oglinzi?.....ca sa poti fi usor confundat (desi dupa cum iti pui ideile pe forum sunt sigur ca nu e cazul in realitate) cu un component al "atlasului de mitocanie urbana"?.....ca sa ai posibilitatea sa iei o masina masluita la KM?.......ca sa te intrebe lumea daca a fost TAXI?.......ca sa beneficiezi de fiabilitatea indoielnica de 10 ani incoace a celor de la MB?
Din punctul meu de vedere intr-un Saab nu se pot intampla niciodata cele enumerate mai sus.
3. Din punctul meu de vedere posesorii de Alfa se aseama mult cu cei de Saab....de acolo vezi si colaborarea dintre Fiat si Saab de-alungul timpului, minus problemele de electrica neintalnite la Saab :D
Si ar mai fi de spus dar cred ca te-ai prins.....
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby SacreD » 26 May 2010, 23:30

Nu am vrut sa fac comparatie intre cilindreea motoarelor de la Saab si Mercedes.Eu m-am axat pe urmatoarea idee:vreau sa iau o masina care imi place mie;sa fiu unic in felul meu,cu toate ca au altii o masina ca a mea,majoritatea nu stiu cu ce se mananca;vreau sa am o masina cu design placut,nu foarte tipator,dar care sa atraga subtil privirile;vreau ca masina sa fie spatioasa astfel incat oamenii din spate sa nu stea ca in Matiz(unii ma considera nebun ca tin cont de confortul altora,cand defapt eu trebuie sa stau bine mersi in fata si pe ceilalti sa-i ignor daca se vaieta ca nu au spatiu);am vorbit de fiabilitate etc asa ca nu mai are rost sa lungesc.
Din cele enumatare mai sus am ajuns la Mercedes si Saab.Mercedes din 93' pana in prezent,dar care sa se incadreze pana in 4000euro(poate bugetul creste sau scade,dar sa-l lasam asa deocamdata),asa ajung la E200 2.0 benzina/diesel sau poate un Benz mai mic,C180 din motive economice...
Acum revin la Saab,din cate am inteles in banii astea s-ar incadra modelul 9-3;eu cum prefer o masina cat mai noua in banii astea, raman la 9-3 din '97 pana in '02-'03,puteam sa aleg si varianta 900ng sau 9000,dar de modelele astea nu prea m-am interesat.Saab-ul are avantajul ca are mai multe dotari decat Mercedes-ul si este mai nou.
Performanta nu ma intereseaza,pentru ca nu sunt genul care ii da talpa,asa ca financiar ar fi mai avantajos sa iau o masina cu motor sub 2.0,dar asta nu se poate pentru ca la Saab nu prea gasesc,iar la Benz trebuie sa cobor o clasa si sa ajung la una mai mica cum e C class,deci...grea decizie.
Mtudorascu nu ma gandesc ca in cazul in care iau Mertzan,sa stau cu ochii pe geam ca sa nu ma trezesc fara oglinda sau mai stiu eu ce,pentru ca la ce model ma gandesc eu,nu cred ca hotii s-ar uita,fiind un model mai vechi.Saab-ul se poate sa aiba un avantaj,pentru ca nu prea e cunoscuta de hoti :D,asta in cazul in care Doamne fereste se gandeste unul sa dea buzna peste ea.
PS:Nu ma intereseaza daca lumea imi zice mie ca sunt cocalar daca am Mercedes,daca Saab era facut de nemti si toti tiganii aveau mai multe Saab-uri decat Mercedes-uri,atunci ce facem?Ne reprofilam?
Stima.
SacreD
Junior
 
Posts: 40
Joined: 20 Apr 2010, 16:43

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby SacreD » 28 May 2010, 20:03

Cum sta cu siguranta 9-3?Am vazut teste Ncap,iar un 9-3 din 2000 se face putin conserva.
SacreD
Junior
 
Posts: 40
Joined: 20 Apr 2010, 16:43

Re: Costuri intretinere SAAB

Postby Edy » 29 May 2010, 07:29

SacreD wrote:...,daca Saab era facut de nemti si toti tiganii aveau mai multe Saab-uri decat Mercedes-uri,atunci ce facem?Ne reprofilam?....

Daca este sa dam crezare teoriei celor 1001 universuri paralele, cu siguranta daca vom calatori in alta dimensiune, SAAB (Svenska Aeroplan Aktiebolaget) se poate numi DFGMBH (Deutsche Flugzeug GMBH) si este singura marca din lume, tiganii ar fi cea mai prospera natie de pe pamant si cei mai corecti, romanii ar fi cea mai desteapta natie iar japonezii ar trai in corturi cu 10 copii sub fustele gheiselor....
Deci hai sa fim seriosi.... :|
Dupa cum vezi in pozele de mai jos, un mercedes c class busit la aceeasi viteza cu SAAB Cabrio, primeste aceleasi 5 stele ca si cabrio in conditiile in care beneficiaza de rigiditatea oferita de plafon. Acum 10 ani, in 2000, SAAB era prima masina din lume care obtinea 5 stele iar mercedes avea 4 cu nava amiral, s class care era burdusita de airbaguri...; nu-ti face tu griji in privinta sigurantei in SAAB pentru este un capitol la care ei sunt pionieri...
Attachments
08_Mercedes_Benz_C_Class_Crash_Test.jpg
08_Mercedes_Benz_C_Class_Crash_Test.jpg (22.98 KiB) Viewed 11896 times
crash test saab.jpg
crash test saab.jpg (26.14 KiB) Viewed 11896 times
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

PreviousNext

Return to SAAB - Service

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests