Părere

Discutii despre seria 9-3 '97-'03

Părere

Postby Romario » 27 Apr 2019, 21:32

Salutare, in ultimul timp mă tot bate un gând sa îmi cumpăr un Saab 9-3, am avut onoarea sa conduc unul acum aproximativ 3 ani, un 2.0T de 210 cai, a trebuit sa îl aduc din Norvegia către România. Am rămas foarte impresionat de acea mașină. Nu știu dacă era varianta cu reaxs însă in curbe parca avea gheare înfipte in asfalt, puterea motorului o simți pana in vene când o calci. Mi-a plăcut prezenta pe care mi-a oferit-o mașina la volan și mă simteam in siguranta. In Germania am “călcat-o” pana pe la vreo 220 (viteza de pe GPS) și pot spune ca încă mai ducea. In mare mi-a plăcut tot la ea pe lângă ce am eu. Vreau sa știu și eu dacă au anumite probleme motoarele astea de 210 cai, ce pica la ele, la ce sa ma astept și după ce sa ma uit când merg sa cumpăr una. De consum nu am să întreb dar vreau sa știu dacă se merita sa montez gpl pe ea, nu vreau sa merg doar pe gpl pentru ca am obsesia de a simți toată puterea mașinii destul de des și știu ca pe gpl nu e posibil dar e bine venit dacă nu afectează, o mica economie nu-mi strică. In prezent am un Rover 75, e Ok mașina, mare, elegantă, spațioasă dar la capitolul directie e praf. La minim 6 luni trebuie sa schimb ori brațe (aici includ și bucșăraie), ori caseta de directie, ori îmi mai sarea roata din pivot. Nu ma mai simt in siguranta in mașina mea, am început sa o conduc cu frica și vreau sa știu dacă Saab-urile stau bine la capitolul ăsta, nu sunt genul care iau toate gropile la rand, îmi place sa am grija de mașina pe care o conduc și merg doar pe unde se poate merge mai tare, nu o rup. Mulțumesc și sper sa reusesc pana pe la sf verii sa achiziționez unul ca sunt greu de găsit.
Romario

Re: Părere

Postby Iuri74 » 28 Apr 2019, 09:54

Se pare ca te ai indragostit de Saab !
Daca te ai indragostit, atunci mergi la drum cu el ,nu mai intreba cum e,pt ca iti va oferi numai surprize frumoase !
Dar ai grija ! E ca orice femeie stilata , e capricioasa si pretentioasa !
Trebuie s o iubesti !
Saab 9 3 vector break 1.9 tid 2006
150 HP
Iuri74
Nou venit

Postby Romario » 29 Apr 2019, 00:14

Iuri74 wrote:Se pare ca te ai indragostit de Saab !
Daca te ai indragostit, atunci mergi la drum cu el ,nu mai intreba cum e,pt ca iti va oferi numai surprize frumoase !
Dar ai grija ! E ca orice femeie stilata , e capricioasa si pretentioasa !
Trebuie s o iubesti !

Frumos punctat! Mersi, ai mare dreptate. Nu am nici-o îndoiala in privința achiziționării unuia, orice critică nu o sa ma împiedice sa merg pe 4 roti într-un Saab pentru ca am simțit pe pielea mea ce înseamnă Saab. Sunt obișnuit cu mărci mai “deocheate”, jaguar, Chrysler, Volvo și rover... am ales mereu mașini care mi-au pus zâmbetul pe buze indiferent de critici, iar eu prefer sa ma documentez despre mașina pe care o vreau pentru ca trec de la o gama la alta și nici măcar nu ii știu opțiunile full, nu vreau sa cumpăr ceva și apoi sa îmi fac o părere proasta pentru ca nu am știut eu ce sa aleg.
Romario

Postby danplux » 29 Apr 2019, 21:06

Salut, sunt multe recenzii pe net, pe care le poți citi pentru a cunoaște plusurile și minusurile mărcii; de exemplu, https://www.carbuyer.co.uk/reviews/saab
Succes!
Saab 9-3/2.2 TiD/ 2001/ Alb
danplux
Senior

Postby gionica669 » 20 May 2019, 07:30

recenzii referitoare la acel turism le poti gasii pe internet.
Anvelope all season ieftine orice auto.
gionica669
Nou venit

Postby 93vector08 » 20 May 2019, 19:01

Romario wrote:De consum nu am să întreb dar vreau sa știu dacă se merita sa montez gpl pe ea, nu vreau sa merg doar pe gpl pentru ca am obsesia de a simți toată puterea mașinii destul de des și știu ca pe gpl nu e posibil dar e bine venit dacă nu afectează, o mica economie nu-mi strică.

Dragă Romario,

Sper să nu te superi pe mine, dar părerea mea e că dacă tot vrei să instalezi GPL la o bijuterie de coroană, cum e cea pe care tocmai ne-ai descris-o, e corect să tai şi un A din sigla SAAB.
Doar nu te gândeşti să te-apuci de taximetrie?! :)

Iuri a punctat excelent ce înseamnă a avea o astfel de maşină!

Mii de scuze încă o dată, dar aşa văd eu lucrurile! Succes la achiziţie şi HA ROLIGT!
9-3 Vector 1.8t, 1998 cc, 150 HP - 2007, 60th Anniversary Edition
93vector08
Nou venit

Postby booster » 21 May 2019, 09:09

Daca montezi ceea ce trebuie, nu afecteaza cu nimic comportamentul sportiv al masinii. Sper ca la un moment dat sa am bani de dat pe un test dyno sa fac un versus.
Saab 9-5 2008 Vector 2.0t
booster
Master

Return to SAAB seria 9-3