Saab 9-5 / 2007

Prezinta SAAB-ul pe care il conduci

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby pisic88 » 21 Dec 2021, 07:04

Am chemat o firma specializata. 100€ nu are rost sa ma risc. Saptamana viitoare am programarea. Pana atunci o sa ii pun bara, farurile si sper sa ii indrept capota. Azi am dat comanda de piese pentru revizie ...
Saab 95/2007 - masina care m-a facut mecanic de weekend
Opel Corsa B '96
pisic88
Senior
 
Posts: 170
Joined: 12 Jan 2018, 21:35
Location: Pistoia/Italia

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby pisic88 » 03 Feb 2022, 21:31

Repari una, cade alta. Am descoperit ca nu mai am stemele cu Saab, nici in fata pe capota, nici in spate la portbagaj. Nu par ar fii smulse de cineva. Cred ca au cazut din cauza soarelui ... ca a disparut si 95-ul din spate ...
Intrebarea, sunt dimensiuni standard stemele? Am masurat pe fata si ar fi ~60mm si pe spate ~40mm.
Saab 95/2007 - masina care m-a facut mecanic de weekend
Opel Corsa B '96
pisic88
Senior
 
Posts: 170
Joined: 12 Jan 2018, 21:35
Location: Pistoia/Italia

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby andybumbu » 04 Feb 2022, 00:19

Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby pisic88 » 06 Feb 2022, 00:31

andybumbu wrote:https://saabshop.hu/car-body-external/emblem

ms Ady, am dat anunt prin piata la italieni, am dat si ceva mesaje pe la desmembrari, sper sa gasesc ce trebuie.
azi am lucrat toata ziua la masina. i-am facut revizia, din pacate cei de la autodoc mi-au trimis filtru gresit de aer ... am montat parbrizul cu sotia, sper sa fii facut o treaba buna, e al 2lea parbriz montat, primul vad ca nu a cazut pana acuma.
azi as fi vrut sa ies cu ea la plimbare insa nu am reusit sa vopsesc bara, ramane ca saptamana viitoare sa rezolvam restul problemelor.
Saab 95/2007 - masina care m-a facut mecanic de weekend
Opel Corsa B '96
pisic88
Senior
 
Posts: 170
Joined: 12 Jan 2018, 21:35
Location: Pistoia/Italia

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby pisic88 » 15 Feb 2022, 14:10

Masina am pus-o in miscare de 10 zile. Am facut in jur de 300 de km. Is multumit de ea tinand cont ca a stationat 2 ani. Parbrizul se pare ca l-am pus bine, nu ploua inauntru. Capota am reusit sa o indrept, nu e la dunga dar aia e. Farurile le-am schimbat, dar se pare ca pe dinauntru, pe geamul farului, ori e condens si sunt infundate furtunele de aerisire de la far, ori a intrat ceva ulei de nu se evapora. Am observat ca stergatoarele nu functioneaza la viteza cea mai mare. Pe auto merge pana cand trebuie sa bage viteza mare si raman blocate, cumva sa fie vreo siguranta? Pe viteza medie merge perfect, pe auto merge pana cand trebuie sa bage tare. Bara fata am schimbat-o, cea veche a fost distrusa in accident. Bara achizitionata era alba, am reusit sa o vopsesc singur. In rest... motorul trage bine, pe partea de amortizare trebuie sa schimb 2 tampoane la motor. Pe partea de franare pe spate trebuiesc schimbate placutele, pe fata discurile ... in rest sper sa nu apara surprize.
Ca era sa uit de steme. Dupa cum se vede lipsesc. Am cautat sa cumpar si am ajuns la concluzia ca mai bine fac un "Clean Body". Asa ca am astupat cu chit, vopsit si nu mai scrie nicaieri (decat pe capacele de la jante) ca e SAAB. Am scos si 95 si TDI pe spate.
saab2.jpg
Attachments
bara saab.jpg
saab1.jpg
saab3.jpg
Saab 95/2007 - masina care m-a facut mecanic de weekend
Opel Corsa B '96
pisic88
Senior
 
Posts: 170
Joined: 12 Jan 2018, 21:35
Location: Pistoia/Italia

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby pisic88 » 29 Oct 2022, 13:35

A trecut juma' de an de cand repus-o pe roti, am facut 8 000 kilometri fara probleme sesizabile. Deja trebuie sa comand piesele pentru revizia normala de 10k. In afara de ulei si filtre, vreau sa mai cumpar placute frana spate. Discurile inca mai merg, nu au buza pronuntata, vad ca placutele se uzeaza normal momentan.
In schimb au aparut cateva mici probleme.
Una dintre ele ar fii ca stergatorul nu mai merge decat pe prima treapta de viteza. Pe automat sau pe treapta 2 nu misca nimica.
Alta ar fii ca imi tot apare ca nu as avea apa in sistemul de racire. Ori s-a dus senzorul acela din borcan ... ori nu stiu. idei?
De 1 saptamana mi-a aparut si erroarea ca am apa in motorina. Crezand ca daca am senzorul ala pe filtru care are si un mustiuc de scurgere, o va da afara automat, cumva. Se pare ca nu. Trebuie scos filtru si eliminat totul ca sa scot apa?

In alta ordine de idei, trebuie sa schimb si tot lichidul de frana, e vechi si nu-mi place la culoare. Problema e ca nu stiu daca acele nipluri de aerisire vor tine. Is cam vechi si par sudate.Imi poate da cineva un cod de piesa pentru acele nipluri, ca n-as vrea sa raman cu masina pe bara din cauza unor aerisitoare.
Saab 95/2007 - masina care m-a facut mecanic de weekend
Opel Corsa B '96
pisic88
Senior
 
Posts: 170
Joined: 12 Jan 2018, 21:35
Location: Pistoia/Italia

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby gfery » 03 Nov 2022, 20:57

Trebuie scos filtru si eliminat totul ca sa scot apa?

daca nu are surub de evacuare in partea de jos, desfileteaza senzorul in sine, ar trebui sa curga apa, se aduna la baza filtrului.

Is cam vechi si par sudate.Imi poate da cineva un cod de piesa pentru acele nipluri

daca se rup cand le desfaci, ai nevoie de alte etriere. numa nipluri noi nu te ajuta.
gfery
Master
 
Posts: 294
Joined: 25 Sep 2015, 09:56
Location: Cluj-Napoca

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby pisic88 » 06 Nov 2022, 08:51

Am erroarea cu apa in rezervor de 1 luna. Senzorul este nou, l-am schimbat la ultima revizie in februarie. Are acel canal de scurgere dar nu știu dacă a scos ceva până acuma, că am erroarea in continuare. Prefer sa scot filtrul pentru că acel senzor e făcut din plastic casant și oricând poate ceda. Așa am pățit și ultima data de a trebuit să-l inlocuiesc.
Cât despre niplu, in caz de se rupe, bucată din interior poate fii scoasă cu o șurubelniță forțată de la interiorul niplului rămas rest in etrier. Ele ruginesc la baza, unde fac contact cu etrierul, nu in interiorul etrierului, cedează și se rupe acolo. Partea de la interior o scot după aceea.
Saab 95/2007 - masina care m-a facut mecanic de weekend
Opel Corsa B '96
pisic88
Senior
 
Posts: 170
Joined: 12 Jan 2018, 21:35
Location: Pistoia/Italia

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby booster » 07 Nov 2022, 02:10

Pentru niplu gasesti chit de reparatie care contine si acest element.
Saab 9-5 2008 Vector 2.0t
booster
Master
 
Posts: 414
Joined: 16 May 2016, 22:12
Location: Piatra Neamt/Cluj-Napoca

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby pisic88 » 19 Nov 2022, 07:42

booster wrote:Pentru niplu gasesti chit de reparatie care contine si acest element.

Am găsit pe autodoc până la urmă, îi spune "șurub aerisire etrier".
Am scos filtru, am scos toată motorina, degeaba, erroarea mi-a rămas in bord. Am vorbit deja la un mecanic să mă duc pentru o constatare la ce piese îmi trebuiesc la următoarea revizie mi-a explicat și treabă cu apa in rezervor. Cică, senzorul e in rezervor iar pe filtru e supapa de evacuare. Că va trebui scoas tot rezervorul, curățat de toată motorina din el. Am citit pe autodata că acest model de Saab are rezervor de 74 de litri. Suspect, că eu de fiecare dată când ajung cu acul pe roșu, fac plinul și intră cam 55 de litri. Deci ... Voi pierde cel puțin 20 din cauza acelei errori. In fine, vom vedea ce o sa mai constate nenea mecanicul, nu știu cât de bun e. E prima data când mă duc la el. Că m-am saturat sa mă duc în Croația pentru toate bubele.
Saab 95/2007 - masina care m-a facut mecanic de weekend
Opel Corsa B '96
pisic88
Senior
 
Posts: 170
Joined: 12 Jan 2018, 21:35
Location: Pistoia/Italia

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby pisic88 » 08 Jan 2023, 00:37

Update. Dupa ce am avut accidentul de masina, acum 3 ani, am fost nevoit sa cumpar o alta pereche de faruri. Din pacate, farul de pe dreapta avea geamul destul de matuit si lumina foarte slab. In fine, m-am decis sa cumpar un alt far dreapta pentru ca era destul de dificil seara de condus, mai ales cand ploua. Am gasit un far care arata foarte bine, destul de aproape, tot in italia. Am dat 60 euro pe un far inclus transportul. La montaj mi-am dat seama ca farul e cel din poza din anunt doar ca eu sunt dobitoc si n-am stiut ca pe acest model de masina, s-au montat si faruri cu bec halogen, eu avand Xenon. Aveam de ales, ori il las asa si sunt ca un Husky ori trebuie modificat. Am ales sa schimb geamul farului montat pe masina cu geamul farului achizionat. Pentru ca n-am mai facut niciodata asta m-am documentat (traiasca Youtube-ul) si am inceput practica pe cele 2 fauri care fusesera pe masina pana la accident (ele avand doar clemele de fixare pe masina rupte).
Pentru cine vrea sa incerce, ca sa nu plateasca sute de euro pe unul nou, recomand procesul. E un pic greu pana iti formezi mana. Trebuie sa fii atent unde e mai mult silicon de etansare. Trebuie sa-ti faci niste scule de curatare. Mult calm si rabdare.
Partea de demontare si curatare e cea mai grea. Montajul e simplu, silicon de parbrize cat cuprinde pentru o etansare sigura.
Dupa demontarea geamului farului care era pe masina am controlat si lupele daca sunt probleme. Initial am crezut ca vina pentru care nu aveam o lumina buna era din cauza geamului. Nu era doar asta, lupa fiind foarte gazata (arsa). Asa ca am luat ansamblul lupa+onglinzi de pe farul care a fost inplicat in accident si le-am montat pe farul care va fii pe masina. Uneori nu e doar geamul de vina.
Attachments
lumina finala.jpg
asa arata in final
WhatsApp Image 2023-01-07 at 22.40.53 (1).jpeg
farul inainte de montarea geamului
WhatsApp Image 2023-01-07 at 22.40.51 (3).jpeg
oglinda care e montata acuma pe far
WhatsApp Image 2023-01-07 at 22.40.51 (2).jpeg
asa arata o oglinda gazata
WhatsApp Image 2023-01-07 at 22.40.51 (1).jpeg
toate cele 4 geamuri demontate
WhatsApp Image 2023-01-07 at 22.40.51.jpeg
toate cele 4 faruri cu geamurile demontate
WhatsApp Image 2023-01-07 at 22.40.53.jpeg
geamul de pe farul achizitionat
geam far vechi.jpg
geamul farului care era inainte pe masina
WhatsApp Image 2023-01-07 at 22.40.49 (1).jpeg
primul far la care am demontat geamul, arata asa rau pentru ca nu am avut interes sa salvez ceva, era doar de proba daca se poate face
WhatsApp Image 2023-01-07 at 22.40.49.jpeg
cum se vedeau farurile inainte
Saab 95/2007 - masina care m-a facut mecanic de weekend
Opel Corsa B '96
pisic88
Senior
 
Posts: 170
Joined: 12 Jan 2018, 21:35
Location: Pistoia/Italia

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby andybumbu » 12 Jan 2023, 20:46

Good job pisicule 8)
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby pisic88 » 29 Jan 2023, 12:21

andybumbu wrote:Good job pisicule 8)

Da, ms andy. Insa nu toate au mers asa cum vroiam eu cu Saabina.
Am facut peste 10k kilometri de la ultima revizie si m-a mancat in fund sa experimentez mai multi producatori. Pana acuma am luat filtre doar de la MANN si au fost bune, nimic de comentat. Dar na, cum uneori sunt prost, am zis sa incerc de data asta alti fabricanti.
Filtru de ulei Ridex: o mizerie de filtru, nu e la dimensiunile potrivite, are o guma de etansare foarte prost iesita in afara si nu cred ca a etansat bine. a doua problema ca vine doar cu un singur oring care se pune pe carcasa, nu 2 cum este normal.
MPCO filtru habitaclu: foarte buna alegere. Intra perfect si are ghidajele din plastic ca cel original. Singura problema aici e ca cei de la AutoDOC mi-au trimis un filtru resigilat, care mai fusese pus sau incercat de cineva inainte pentru ca rama de plastic era toata zgariata. Nu fusesem informat ca acel produs e risigilat.
STARK filtru combustibil: e bun, se potriveste fara probleme. Momentan nu am ce comenta.
PURFLUX filtru aer: o mizerie de filtru. Nu se potriveste ca lungime. E mai lung cu vre-o 5 mm si nu poti remonta carcasa de la filtru etans. Nu e deloc maleabil pentru ca are de jur imprejur un adaos care nu-i permite deformarea. M-am chinuit jumatate de ora sa-l montez fortat.
Ulei, ca de obicei, MOBIL 1, 5W30, aici n-am schimbat ca nu-si are rostul.
Am mai cumparat si discuri+placute fata de la Ridex, iar pe spate doar placute de la Bosch. Momentan de partea de franare nu am avut timp. E destul de frig si in Italia ca sa lucrez la fiare. Tot aman de 2 saptamani ca poate va fii mai cald.
Attachments
WhatsApp Image 2023-01-29 at 11.01.49.jpeg
WhatsApp Image 2023-01-29 at 11.02.23.jpeg
WhatsApp Image 2023-01-29 at 11.03.32.jpeg
Saab 95/2007 - masina care m-a facut mecanic de weekend
Opel Corsa B '96
pisic88
Senior
 
Posts: 170
Joined: 12 Jan 2018, 21:35
Location: Pistoia/Italia

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby pisic88 » 05 Mar 2023, 13:40

In proportie de 90% am asigurat masina si pe partea de franare. Dicurile de frana de la Ridex care au venit in kit cu placutele, s-au potrivit de minune. Le-am schimbat singur, nu e mare inginerie, iti trebuie doar o pozitie buna pentru a scoate suruburile de fixare a etrierilor, pentru ca locktite.
Problema, asa cum am stiut de dinainte, a fost la etrierul stanga spate care avea aerisitorul blocat. Nici n-am pus bine cheia pe el ca s-a rupt. Am incercat sa scot partea ramasa in interior dar degeaba. A trebuit comandat un alt etrier. Alti bani, alt timp de asteptare.
Am observat ca pe fata o sa-mi trebuiasca un kit de reparatie etrier cu tot cu cilindru de franare, pe ambele parti. Se pare ca gumele de etansare is vechi si au cedat. Cat de curand vor fii inlocuite. Pacat ca nu am prevenit aceasta problema, va mai trebui sa demontez o data etrierii.
A mai ramas frana de mana de pus la punct. Am observat ca roata stanga nu se infraneaza iar frana tine pe o singura roata cand ajunge la ultima pozitie de sus. Deci trebuie si asta reglata, cand voi avea timp.

Sa nu faceti prostia pe care am facut-o eu ani de zile. Sa nu dati niciodata cu vaselina pe prezoanele rotilor. Asta este cauza pentru care am reusit sa distrug 2 prezoane. Unu s-a forfecat, altuia am reusit sa-i distrug filetul.
Placutele de pe fata le-am schimbat in 2019, mai aveam cam 70%. Placutele de pe spate nu le schimbasem niciodata de cand am masina, desi am 60 000km. Si in cazul discurilor e aceasi poveste, nu le schimbasem niciodata. Nici lichidul de frana care sa fiu sincer semana cu uleiul din motor la culoare.
Saab 95/2007 - masina care m-a facut mecanic de weekend
Opel Corsa B '96
pisic88
Senior
 
Posts: 170
Joined: 12 Jan 2018, 21:35
Location: Pistoia/Italia

Re: Saab 9-5 / 2007

Postby pisic88 » 15 Apr 2023, 07:56

Cred că am făcut cea mai buna investiție pt Saabina cumpărând un motor. Nu am fost niciodată un fan înrăit al motocicletelor, chiar le făceam loc în trafic să mă depășească. In prima fază am făcut achiziția doar din motiv economic. Cu Saabul, făcând doar drumul până la muncă, lunar, cel puțin 1000km (50km *20zile). La un consum de 6,5 cheltuiam in jur de 140€ cu tot cu taxă de autostradă.
La acest motor, mic de 125cc, consumul in carte e de 2.1 L/100km. Deci lunar as consuma 21 de litri *1,8€ adică undeva la 40€. Eu zic că e o super investiție, plus că salvez Saabul de la uzura de mers bara la bara zilnic.
Apropo, l-am cumpărat în rate, fara avans, 72€ rata lunară, deci tot nu ajung la 140€ cât mă costă înainte drumul la lucru.
Attachments
IMG-20230408-WA0005.jpg
Saab 95/2007 - masina care m-a facut mecanic de weekend
Opel Corsa B '96
pisic88
Senior
 
Posts: 170
Joined: 12 Jan 2018, 21:35
Location: Pistoia/Italia

PreviousNext

Return to My SAAB

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron